Home » Finanse

Category Archives: Finanse

Do czego służy program R2płatnik? Sprawdź!

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić dokumentację kadrową, robi się to klasycznie, na papierze lub korzystając z programu kadrowo-płacowego. Jednym z takich programów jest R2płatnik, który jest jednym z najpopularniejszych programów tego typu, jaki można znaleźć na naszym rynku. Jakie ma możliwości i funkcje? Jak go obsługiwać?

Czym jest program R2płatnik?

R2płatnik to program kadrowo-płacowy charakteryzujący się niezawodnością i funkcjonalnością. Instalując ten produkt na dysku komputera będziemy mogli bezproblemowo prowadzić kadry, naliczać wynagrodzenia oraz automatycznie rozliczać się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. System jest tani, można go dopasować do wielkości firmy, a instalacja jest prosta. System polecany szczególnie dla małych i średnich firm oraz dla biur rachunkowych.

Jakie części składowe ma R2płatnik?

W programie można prowadzić ewidencję pracowników, w której będziemy mogli importować dane z programu Płatnik ZUS, a także bez problemu wyszukiwać pracowników z wymaganymi kwalifikacjami i ukończonymi kursami. Stworzymy uporządkowany spis pracujących w firmie osób, a system poinformuje o tym, że ktoś musi iść na badania okresowe. Obliczy także wysokość wynagrodzenia pomniejszając ją o potrącenia, pożyczki, ekwiwalenty i ryczałty itd. W programie rozliczany jest również czas pracy, łącznie z kontrolą, czy wszystko przebiega bez zarzutu i nie ma żadnych nadużyć. System poinformuje o tym, że limit czasu pracy został przekroczony; rozliczy także płacę akordową. W programie naliczane są wynagrodzenia, rozliczane ewentualne zwolnienia oraz automatycznie wyliczane trzynastki i premie. Wszystko jest przejrzyście wyjaśnianie na paskach z opisem części składowej pracy – te rozdaje się pracownikom lub wysyła pocztą elektroniczną.

Czy program R2płatnik przygotuje rozliczenia?

Program rozliczy również umowy cywilnoprawne oraz podpowie kwoty brutto po podaniu oczekiwanego wynagrodzenia netto. Ponadto przygotuje konieczne przelewy, gdyż bez problemu współpracuje z właściwym systemem bankowym. Przygotuje także wszelkie potrzebne raporty i zestawienia, np. rozliczenie wynagrodzeń, świadectwa pracy, roczne deklaracje PIT, zestawienia ZUS oraz wszelkie informacje do Narodowego Funduszu Zdrowia. R2płatnik przygotuje także zabezpieczenie budżetu na wynagrodzenia, przeniesie dane do innych programów, a zestawienia wyśle pocztą elektroniczną. W razie potrzeby przygotuje i wydrukuje druk świadectwa pracy, roczne rozliczenie podatkowe PIT. Można w nim również przygotować własne wzory dokumentów. Istotne jest, że w program można wgrać dodatkowe opcje dla jednostki oświatowej, służby zdrowia i agencji pracy tymczasowej. Na rynku dostępne są również wersje dedykowane dla biura rachunkowego.
Gromadzenie dokumentacji kadrowej to obowiązek pracodawcy, a jego zaniechanie może skutkować nałożeniem kary grzywny. Zadbajmy o poprawność tworzenia i składowania akt, a najlepiej robić to w programie kadrowo-płacowym R2płatnik.

Źródło: https://reset2.pl/oferta/standard/r2platnik

Darmowe konto firmowe – jak założyć online?

Obecnie, gdy transakcje gotówkowe przeprowadza się rzadko, przedsiębiorca musi mieć konto bankowe, z którego sam będzie musiał opłacać rachunki i wszelkie płatności i na które wpłacać pieniądze będą jego kontrahenci. Spośród oferty banków trzeba wybrać konto, które będzie najlepiej odpowiadać na nasze potrzeby. Czy można założyć konto online?

Czy można założyć firmowe konto online?

W dobie internetu niemal wszystko możemy załatwić zdalnie i spędzamy w sieci dużo czasu, gdyż za jej pośrednictwem możemy zrobić zakupy czy złożyć zeznanie podatkowe. Obecnie można także założyć konto online, a wystarczy odwiedzić witrynę banku i wypełnić zamieszczony tam wniosek. Czy jest to możliwe w przypadku rachunków dla firm? Jeśli tak, jakimi jeszcze kryteriami się kierować, by wybrać najlepsze konto? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na jego funkcjonalność, opłaty za prowadzenie i wysokość prowizji pobieranych od poszczególnych usług, a także, czy jest możliwość dołączenia innych usług, np. połączenia z produktem oszczędnościowym czy inwestycyjnym, a także możliwość otrzymania kredytu czy limitu w koncie na preferencyjnych warunkach. Dla zabieganego przedsiębiorcy ważne jest, by było to konto online – dzięki temu będziemy mieć łatwy dostęp do konta przez internet czy aplikację mobilną. Rachunek ma przede wszystkim spełniać oczekiwania i umożliwiać szybką obsługę transakcji. Właściciele biznesów cenią sobie swój czas i nie chcą stać w kolejce do doradcy czy długo czekać na połączenie z infolinię. Chcąc znaleźć najodpowiedniejszy rachunek dla siebie, trzeba porównać oferty kliku banków.

Czy jest możliwe założenie firmowego konta online?

Proces otwarcia rachunku firmowego przez internet zazwyczaj jest szybki i wygodny. Wystarczy wejść na stronę internetową danego banku i wypełnić odpowiedni wniosek. Trzeba wpisać dane firmy i swoje jako właściciela. Podpiszemy umowę przy kurierze, którego wyśle do nas bank. Większość instytucji finansowych nadal wymaga od klienta odwiedzenia dowolnej placówki w celu podpisania umowy, tylko w 12 bankach przedsiębiorca może założyć konto firmowe całkowicie online – załóż konto nie wychodząc z domu.

Wybieramy najlepsze konto online dla firm. Czy faktycznie jest darmowe?

Truizmem jest twierdzenie, że bank daje nam coś za darmo – każdy z nich chce zarabiać. Opłaty muszą być pobierane, bo bank prowadząc konto, ponosi z tego tytułu pewne koszty. Nie ma więc kont, które byłyby całkowicie darmowe. Uznaje się za takie te rachunki, w których nie trzeba płacić za podstawowe, najczęściej wykonywane operacje, na przykład wykonywanie przelewów krajowych, wypłacanie gotówki z bankomatu czy używanie karty do rachunku. Za inne usługi trzeba będzie zapłacić, ale nie będzie to uciążliwe, gdyż rzadko będą nam potrzebne. Warto skorzystać z usług jednego z banków, w którym nie płacimy za popularne operacje i mamy bezpłatny dostęp do bankomatów na całym świecie.

Szukając najlepszego firmowego konta online, trzeba przejrzeć ofertę wielu banków i skorzystać z usług takiego, w którym oferowany rachunek jest najtańszy, a spełnia wszystkie wymogi.

Kto może dostać szybki kredyt przez internet? Odpowiadamy!

Szybkie tempo życia wymusza na większości firm dostosowanie swoich produktów i usług do coraz bardziej zabieganego klienta. W większości banków pojawia się oferta szybkiego kredytu przez internet. Czy się charakteryzuje ten produkt finansowy? Jak otrzymać dodatkową gotówkę bez wychodzenia z domu?

lokaty, kredyty, konta bankowe, Nest Bank

Co warto wiedzieć o kredytach online?

Kredyt przez internet, jest jednym z kilku narzędzi finansowych dostępnych bez wychodzenia z domu. Założenie konta osobistego, lokaty bankowej, konta oszczędnościowego oraz otrzymanie kredytu jest dziś możliwe bez wizyty w placówce bankowej. Wiele osób korzysta z takiej możliwości, ponieważ jest ona wygodna i pozwala oszczędzić czas, którego wciąż wszystkim brakuje. Nie musimy spieszyć się po pracy i zastanawiać czy zdążymy przed zamknięciem banku, nie musimy stać w kolejkach i co ważne, możemy złożyć wniosek z dowolnego urządzenia mobilnego, w dowolnym miejscu.
Wypełnienie wniosku zazwyczaj zajmuje kilka minut, a decyzję kredytową można otrzymać w ciągu 24 godzin. Kredyt przez internet charakteryzuje minimum formalności i dlatego jest tak wygodną formą otrzymania dodatkowego zastrzyku gotówki, z której korzysta coraz więcej osób. Kredyt przez internet nie jest jednak pozbawiony wad. Zazwyczaj trudno negocjować warunki takiego kredytu jak: wysokość prowizji, oprocentowanie, wysokość rat czy okres spłaty. Co prawda, ogromna oferta kredytów przez internet pozwala wybrać najkorzystniejszy produkt, jednak warto pamiętać, że zazwyczaj musimy się zgodzić na oferowane przez bank warunki.

Jak otrzymać kredyt przez internet?

Oferta bankowych kredytów przez internet jest bardzo szeroka, warto jednak wiedzieć, kto może skorzystać z takiej możliwości. Dokładne wypełnienie wniosku w wybranym banku to pierwszy krok, warto jednak wiedzieć, że szybki kredyt nie oznacza braku weryfikacji kredytobiorcy. Wiele osób sądzi, że składając wniosek o przyznanie kredytu przez internet, nie będzie sprawdzanych w Biurze Informacji Kredytowej czy nie będzie zobowiązany przedstawić zaświadczenia o dochodach. Szybkie pożyczki bez sprawdzania w bazach istnieją jedynie w sloganach reklamowych, zazwyczaj nawet instytucje pozabankowe sprawdzają wiarygodność swoich klientów.
Warto o tym pamiętać, zanim zdecydujemy się na wypełnienie wniosku o przyznanie kredytu przez internet. Podobnie jest z zaświadczeniem o dochodach. Co prawda, szybki kredyt to możliwość otrzymania środków bez zbędnych formalności, jednak nip i adres miejsca pracy czy nr decyzji emerytalnej jest konieczne dla sprawdzenia przez bank naszej zdolności kredytowej. Najszybszym sposobem otrzymania kredytu przez internet jest złożenie wniosku w banku, w którym posiadamy konto osobiste lub oszczędnościowe. Dla swoich klientów banki oferują uproszczoną procedurę i czasem wystarczy tylko pozytywna weryfikacja wnioskodawcy w BIK. Kredyt przez internet to wygodne rozwiązanie, jednak warto pamiętać o warunkach przyznawania kredytu oraz porównaniu ofert kilku banków przed podjęciem decyzji.

3 typy ludzi, którzy nie powinni posiadać karty kredytowej. Dowiedz się dlaczego

Osoby, które nie lubią się zadłużać, drżą za każdym razem, gdy słyszą słowo kredyt. Podobne emocje wzbudza u nich karta kredytowa. Inni zaś z radością sięgają po produkty kredytowe, by kupić sobie to, o czym marzą, gdyż są przyzwyczajeni do życia na kredyt. Które podejście jest właściwe? Jak używać karty, by przynosiła nam korzyści?

Czym jest karta kredytowa? Dlaczego warto ją mieć?

Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wydaje nam w ramach przyznanego limitu kredytowego. Oznacza to, że po prostu dostajemy od banku kredyt, który jest w zasadzie bezpłatny, ale tylko wtedy, gdy umiejętnie z niego korzystamy. Nie powinny więc posiadać karty kredytowej osoby, które lubią kupować dużo i bez namysłu, a w dodatku za pożyczone pieniądze. Jeśli już chcą ją mieć, powinny prosi bank o ustalenie niskiego limitu, który łatwo będzie spłacić. Z karty należy korzystać ostrożnie, gdyż może to być kredyt bardzo drogi, jeśli spłata zadłużenia nastąpi po okresie bezodsetkowym. Cała tajemnica tkwi z tym, by prawidłowo korzystać z możliwości, jakie daje karta. Kiedy dokładnie je poznamy, będzie przydatnym narzędziem, gdyż pozwoli korzystać praktycznie za darmo z dodatkowej gotówki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Banki bowiem proponują nam także przystąpienie do programu lojalnościowego. Będąc jego członkiem można liczyć na duże zniżki w popularnych sklepach, np. z płytami czy kosmetykami, a nawet promocyjne ceny za bilety na koncert uznanego artysty. Kartą kredytową bez problemu zapłacimy za wszystkie zakupy w internecie i w lokalnych sklepach, także w zagranicznych, którym trudno zrobić przelew. Pozwala na zakup biletów lotniczych – w wielu liniach jest to jedyny możliwy sposób płatności. Musimy jednak pamiętać, że lepiej nie wypłacać nią gotówki z bankomatu, bo trzeba będzie zapłacić wysoką prowizję.

Jak prawidłowo korzystać z karty kredytowej? Na co trzeba uważać?

W czasie korzystania z kredytów przypisanych do karty kredytowej ważnym terminem jest okres bezodsetkowy, podczas którego korzystanie z limitu kredytowego nic nas nie kosztuje; najczęściej jest to około 50 dni. Musimy pilnować tego terminu, by nie trzeba było płacić wysokich odsetek. Nie jest to więc produkt dla osób roztrzepanych, które nie kontrolują swoich finansów i co miesiąc są zaskoczone, gdy kończą im się pieniądze. Jeśli spłacimy całe zadłużenie przed końcem 50 dni, nie poniesiemy żadnych kosztów, gdyż jest to nieoprocentowany kredyt w wysokości limitu na karcie. Jednak jeśli w tym czasie nie zwrócimy zadłużenia w całości, to za korzystanie z limitu kredytowego zaczną być naliczane odsetki. Okres bezodsetkowy dzieli się na dwie fazy: cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Cykl rozliczeniowy trwa 30 dni i kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji (wypłaty, spłaty, przelewy), jakich w tym czasie dokonaliśmy, w postaci zbiorczego wyciągu z karty. Dzięki temu wiemy, ile dokładnie wynosi nasze zadłużenie. Wyciąg jest bardzo ważny, gdyż na nim znajdziemy też informacje o saldzie na dzień zamknięcia wyciągu, wysokości minimalnej kwoty do zapłaty i terminie spłaty całości lub części zadłużenia. Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia.
Karta kredytowa to jeden z tańszych kredytów, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego umiejętnie i spłacamy zadłużenie zanim bank zacznie naliczać odsetki. Nie powinny więc po niego sięgać zakupoholicy, osoby bez stałego zatrudnienia i lekkomyślne, które nie kontrolują stanu swoich finansów.

Więcej o kredytach: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty

Korzyści wynikające z wykupienia ubezpieczenia na życie

ubezpieczenie na życie

Ostatnimi czasy coraz więcej osób decyduje się na wykupienie ubezpieczenia na życie. Jest to bardzo dobra decyzja, ponieważ posiadanie takiej polisy wiąże się z wieloma korzyściami dla osoby ubezpieczonej. Oczywiście na rynku dostępnych jest wiele ofert, więc trzeba dobrze zastanowić się nad wyborem najlepszej, która jest dopasowana do konkretnych potrzeb i możliwości finansowych.

Produkt, jakim jest ubezpieczenie na życie, powinien być dopasowany do indywidualnych potrzeb klienta. Warto więc określić preferowaną sumę, która oczywiście wpływa na koszt ubezpieczenia. Im wyższa kwota wypłacana tym wyższa jest składka, więc warto znaleźć „złoty środek”. Istnieją też oferty, które umożliwiają zmianę sumy ubezpieczenia podczas trwania umowy. Warto się nimi zainteresować, aby zyskać pewną elastyczność.

Czas trwania polisy

Pierwszą ważną zaletą, jaką posiada ubezpieczenie na życie jest możliwość wyboru pomiędzy polisą terminową i bezterminową. Jeśli chodzi o ubezpieczenia terminowe to są one zawierane na okres od pięciu do kilkunastu lat. Wyróżniają się one dużą wypłacaną sumą oraz przystępną stawką.

Bezterminowe ubezpieczenie na życie wiąże się z podpisaniem umowy na czas nieokreślony. Często umowy takie nie posiadają górnej granicy wieku, więc mogą być zawierane przez osoby starsze powyżej 65 roku życia. Ubezpieczenie bezterminowe jest cenione ze względu na możliwość dopasowania go do sytuacji życiowej. Rozwiązanie umowy zwykle oznacza możliwość odzyskania części wpłaconych składek.

Duży zakres ochrony

Kolejną korzyścią, jaką oferuje ubezpieczenie na życie, jest szeroki zakres ochrony. Większość osób myśli, że jest to tylko ubezpieczenie na wypadek śmierci, jednak ochrona ubezpieczeniowa może zostać poszerzona o dodatkowe świadczenia, do których zalicza się:

 • ubezpieczenie od niezdolności do wykonywania pracy,
 • ubezpieczenie na wypadek utraty zatrudnienia,
 • NNW,
 • ubezpieczenie od ciężkiej choroby,
 • ubezpieczenie na wypadek narodzin dziecka.

Dzięki takim dodatkowym świadczeniom, klient odszkodowanie, które jest obliczane jako wartość procentowa sumy ubezpieczenia. Zasady obliczania takich odszkodowań są dokładnie opisane w umowach z towarzystwem.

Ochrona własna i całej rodziny

Warto też wspomnieć o kolejnej korzyści, jaką zapewnia ubezpieczenie na życie. Ochroną w ramach takiej polisy można objąć nie tylko siebie, ale również członków rodziny (współmałżonek, dzieci). Dzięki takiej formie ochrony, można zapewnić sobie dodatkowe środki finansowe potrzebne na leczenie czy też rehabilitację w przypadku choroby albo nagłego wypadku. Dzieci obejmowane są ochroną po ukończeniu pierwszego roku życia. Warto dodać, że istnieje możliwość dołączenia kolejnych dzieci do ubezpieczenia. Takie ubezpieczenia są korzystne dla rodzin z dziećmi oraz dla bezdzietnych małżeństw, ponieważ wykupienie dwóch osobnych polis zwykle wiąże się z wyższym kosztem.

Jak widać, ubezpieczenie na życie jest produktem ubezpieczeniowym zapewniającym liczne korzyści. Na szczęście na polskim rynku działa wiele towarzystw oferujących taką ochronę, więc znalezienie odpowiedniej oferty nie powinno stanowić dla nikogo problemu.

Warto zapoznać się z cennikiem agencji detektywistycznej

Agencje detektywistyczne cieszą się coraz większą popularnością wśród różnych klientów, którym ich usługi przydają się w różnych celach. Profesjonalni detektywi specjalizują się w dostarczaniu różnych informacji i dowodów w sprawach karnych, rozwodowych czy też gospodarczych. Dzięki pomocy takich agencji można poszukiwać różnych ludzi oraz korzystać z wielu innych ważnych usług. Oczywiście przed zdecydowaniem się na zatrudnienie danej agencji, warto poznać jej cennik.

Generalnie, klienci mogą liczyć na różne profesjonalne usługi, które oferuje dobra agencja detektywistyczna. Cennik jest więc zróżnicowany, a ustalenie końcowego kosztu wykonywanej pracy zależy od rodzaju i czasu poświęconego na dane zlecenie, a także od wielu innych czynników. W zależności od zlecenia, klienci rozliczają się za liczbę godzin, które detektywi muszą przepracować, druga forma rozliczenia to dniówka, a trzecią jest ryczałt za całą sprawę.

Godzinowe rozliczenie usług detektywów

Stawka za godzinę pracy to podstawowa forma rozliczenia, którą stosuje niejedna agencja detektywistyczna. Cennik jest zróżnicowany, a końcowy koszt zależy od różnych czynników. Zwykle stawka godzinowa stosowana jest w zleceniach kilkugodzinnych oraz w przypadku spraw, których czas trwania jest trudny do oszacowania.

W zależności od tego jaka została wybrana agencja detektywistyczna, cennik obejmuje stawki w zakresie 80-200 zł netto za godzinę. Oczywiście do tej stawki dolicza się 23% VAT. W związku z tym średnio klienci płacą około 150 zł netto za godzinę pracy. Nie ma sensu przepłacać w agencjach, które oferują zbyt wysokie stawki. Z drugiej strony zaniżone ceny mogą być proponowane przez oszustów, którzy ulotnią się po przyjęciu zaliczki.

Oprócz podstawowych kwot, do stawek godzinowych mogą być doliczane koszty dodatkowe związane z paliwem, opłatami drogowymi, itp. Zwykle w umowach z agencją, określane są przypadki, w których klienci muszą się liczyć z koniecznością pokrycia kosztów dodatkowych. Zwykle wiele agencji przyjmuje zlecenia trwające minimum 3-4 godziny, ponieważ ze względu na przygotowania, krótsze zlecenia są dla nich nieopłacalne.

Dniówka detektywa

Stawka za dzień pracy to kolejna forma rozliczenia, którą może zaproponować agencja detektywistyczna. Cennik jest w tym przypadku uzależniony od długości dniówki, która u wielu detektywów waha się w granicach 8-12 godzin pracy (1200 – 1800 zł netto za dzień). Średnio należy liczyć się z kosztem na poziomie około 1500 zł netto dziennie.

Bardzo ważne czynniki wpływające na stawkę dzienną to zakres zlecenia, metoda realizacji oraz liczba osób, które będą brały udział w jego realizacji. Obserwacja w sposób skuteczny i dyskretny zwykle wymaga wykorzystania dwóch pojazdów oraz pracy trzech osób. Im więcej osób, pojazdów i sprzętu wykorzystuje się podczas zlecenia, tym koszty dodatkowe mogą być większe.

Płatność ryczałtem za całą sprawę

Płatność za całość to kolejna forma rozliczeń, którą może zastosować agencja detektywistyczna. Cennik dla spraw rozwodowych to około 1500 zł. Im bardziej precyzyjne informacje zostaną dostarczone przez klienta, tym łatwiejsza będzie praca detektywów i niższa będzie cena. Sprawy kilkudniowe mogą kosztować nawet 3000-4500 zł netto, a bardziej zawiłe i długie sprawy mogą wiązać się z koniecznością wydania nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych.

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Oszczędzania pieniędzy jest bardzo ważne, a obecnie najbezpieczniejszymi formami inwestowania są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Żadna inna inwestycja nie jest tak bezpieczna jak te produkty bankowe. Nawet popularna inwestycja w nieruchomości jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ wartość nieruchomości nie tylko rośnie, ale też spada. Co więc wybrać – konto czy lokatę?

Różnica między lokatami i kontami oszczędnościowymi

Zanim zdecydujmy się na formę oszczędzania musimy poznać różnice między kontem oszczędnościowym a lokatami, a polega ona przede wszystkim na tym, że lokata służy do lokowania pieniędzy na pewien okres czasu. Oznacza, że w tym okresie nie będziemy nimi dysponować. Bank przejmuje kontrolę nad naszymi pieniędzmi i odda je dopiero po okresie zawartym w umowie. Nie mamy dostępu do swoich pieniędzy, ale otrzymujemy rekompensatę w postaci wyższego oprocentowania lokaty, gdyż w większości banków zysk z lokaty jest większy niż w kontach oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe zaś to lokaty bankowe jednodniowe, ponieważ po każdym dniu mamy prawo wypłacić nasze pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Banki natomiast stosują miesięczne naliczanie odsetek. Oznacza to w praktyce, że dopiero każdego pierwszego dnia następnego miesiąca widzimy na koncie zysk z odsetek pomniejszony o podatek. Odsetki naliczone do połowy miesiąca zostaną naliczone w nowym miesiącu. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby środki pieniężne wypłacić w połowie miesiąca. Oczywiście, musimy pamiętać, że bank może naliczyć opłatę za przelew z konta oszczędnościowego – zazwyczaj bezpłatny jest tylko pierwsza wypłata w miesiącu. Ponadto najczęściej opłaca się przelewać pieniądze na nasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku.

Co więc jest lepsze – lokaty czy konto oszczędnościowe?

Zanim zdecydujemy się na jeden ze sposobów oszczędzania musimy przeanalizować swoje plany na przyszłość. Jeżeli wiemy, że będziemy potrzebować pieniądze w najbliższym czasie (np. na naprawę samochodu czy remont mieszkania ) to lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Jeżeli zaś pieniądze nie będą nam ogóle potrzebne w najbliższym roku, to warto, aby pracowały na najlepszej lokacie bankowej. Zysk z lokaty jest bowiem wyższy niż z konta oszczędnościowego. Zatem w tym wypadku wybierzmy lokatę bankową, a jeśli zależy nam na wysokim zarobku – ulokujmy koncie na lokacie inwestycyjnej, gdzie pieniądze są inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych. Obsługą finansową zajmują się doświadczeni profesjonaliści, dlatego też istnieje realna szansa na to, że na lokatach tego typu będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji.

Jeśli dysponujmy spora gotówką, większą jej część możemy wpłacić na lokaty, a pozostałą ulokować na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu będziemy mieli do nich stały dostęp, co może się przydać, gdy zaskoczą nas nagłe wypadki, np. poważna awaria samochodu.

Co to jest plik JPK i po co go wprowadzono

Jednolity Plik Kontrolny został wprowadzony jako element nowych zasad podatkowych nałożonych przez Ministerstwo Finansów. Każdy przedsiębiorca zobowiązany jest do przekazywania go Urzędowi Skarbowemu w postaci elektronicznej. Po co został wprowadzony ten wymóg, jaka postać ma jednolity plik kontrolny? Na te pytania postaramy sobie odpowiedzieć.

Czym jest Jednolity Plik kontrolny?

Obowiązek przekazywania US Jednolitego Pliku Kontrolnego istnieje już od 1. Lipca 2016 roku, gdzie w  art. 193a § 1. ordynacji podatkowej został wymieniony jako jeden z obowiązków przedsiębiorców.

W przypadku prowadzenia ksiąg podatkowych przy użyciu programów komputerowych, organ podatkowy może żądać przekazania całości lub części tych ksiąg oraz dowodów księgowych za pomocą środków komunikacji elektronicznej lub na informatycznych nośnikach danych, w postaci elektronicznej odpowiadającej strukturze logicznej, o której mowa w § 2, wskazując rodzaj ksiąg podatkowych oraz okres, którego dotyczą.

Interpretując powyższy przepis, Jednolity Plik Kontrolny to dokumentacja i księgi, które są prowadzone przy użyciu programów do księgowania i rachunkowości, wyeksportowane do pliku JPK, który następnie przekazywany jest na żądanie do organu podatkowego.

Przesyłanie pliku jedynie „na zadanie” nie zwalnia przedsiębiorcy do jego generowania i przechowywania na swój koszt tak długo, jak to jest potrzebne.

 

Dlaczego wprowadzono plik JPK?

Celem wprowadzenia Jednolitego Pliku Kontrolnego jest umożliwienie skrócenia czasu kontroli podatkowej oraz poprawa jej jakości. Podatnicy zaś zyskują na tym, że przekaz informacji w formie elektronicznej jest mniej uciążliwe i czasochłonne, gdyż plik generowany jest w siedzibie firmy, a sama kontrola urzędu przeprowadzana będzie bez konieczności wizytacji u podatnika.

Plik JPK jest zatem ułatwieniem dla obu stron, chociaż nie każdy zgodzi się z zasadnością wprowadzanie tego typu rozwiązań, argumentując to jako atak Państwa, w celu kontroli każdego elementu życia podatnika. Mimo to nie da się zaprzeczyć, że Jednolity Plik Kontrolny pozwala na zautomatyzowanie wszystkich danych podatkowych, sprawne monitorowanie prawidłowości w księgach oraz szybkie naprawianie ewentualnych błędów w działaniu przedsiębiorstwa.

rachunki

Kto musi przekazywać US plik JPK?

Od stycznia 2018 roku do przekazywania Jednolitego Pliku Kontrolnego zobowiązany jest każdy przedsiębiorca, który jest czynnym podatnikiem VAT, nawet jeżeli nie zatrudnia żadnych pracowników. Jednakże mikroprzedsiębiorcy maja pewien czas, na dostosowanie się do nowych wymogów.

 

Obowiązek przesyłania danych w formie plików JPK powstanie:

 

 • ewidencje VAT (plik JPK-VAT) miesięcznie bez wezwania organu podatkowego: od 1 stycznia 2018 r.
 • dane do e-kontroli (wszystkie pliki JPK) na wezwanie organów podatkowych: od 1 lipca 2018 r.

 

Jak przekazywać jednolity Plik Kontrolny?

Plik JPK można wygenerować w np. Programie do fakturowania i księgowania jak np. R2Księgi. Każdy przedsiębiorca powinien wysłać plik JPK do Ministra Finansów, który przekaże  je dalej odpowiedniemu urzędowi Skarbowemu. Plik wysyła się przy pomocy podpisu elektronicznego lub platformy ePUAP.

Aby uniknąć nieporozumień, powinien być przeprowadzany rejestr wysyłek, a także pobierany plik UPO, który jest generowany po każdej wysyłce pliku JPK. Jest to potwierdzenie, że dokument został wysłany prawidłowo, a jego np. zaginiecie to wina samego urzędu.

 

 

 

 

 

 

Jak uprościć listy płac w firmie?

 

 

Sprawne tworzenie poprawnej listy płac to jedno z najważniejszych zadań, związanych z zatrudnianiem pracowników. Jak powinna wyglądać prawidłowo wypełniona lista płac? Jakie narzędzia kadrowo-płacowe mogą uprościć generowanie dokumentów, związanych z zatrudnianiem pracowników?

 

Zatrudnianie pracowników: obowiązki pracodawcy

 

Przedsiębiorcy zgodnie przyznają, że zatrudnianie pracowników wiąże się nie tylko z dużymi kosztami, ale i czasochłonnymi obowiązkami. Odprowadzanie składek, opłata ubezpieczenia, szkolenia BHP, wdrażania w nowe obowiązki – to tylko wybrane z działań, związanych z przyjęciem nowego pracownika. Zatrudnianie pracowników wiąże się też z koniecznością prowadzenia rozbudowanej dokumentacji kadrowo-płacowej: tworzenie umów, ewidencja czasu pracy, listy obecności itp. Co miesiąc tworzona jest też lista płac pracowników.

 

Co powinna zawierać lista płac?

 

Lista płac pracowników to niezbędny element dokumentacji firmowej. Tworzenie listy nie jest obowiązkowe (nie jest też regulowane przepisami prawnymi), ale przyjmuje się, że każdy przedsiębiorca powinien ją posiadać. Nie istnieje jeden, konkretny schemat listy płac, ale każdy dokument powinien zawierać następujące informacje:

 

 • dane pracodawcy i pracowników,
 • data sporządzenia dokumentu,
 • data wypłaty wynagrodzenia,
 • okres, którego dotyczy wynagrodzenie,
 • wysokość stawek i wszystkich dopłat do wynagrodzenia,
 • nazwa lub numer listy płac,
 • podpis osoby sporządzającej listę.

 

Lista płac jest tworzona na podstawie danych z umów pracy, systemów ewidencji czasu pracy i systemów kontroli dostępu. Poprawnie wypełniona lista jest podstawą do generowania deklaracji podatkowych i rozliczeń ZUS. Co istotne, na liście nie powinny znajdować się wynagrodzenia z tytułu umów cywilnoprawnych.

 Program do rachunkowości

Nowoczesne zarządzanie procesem płac

 

Obecnie, w większości przypadków firmowe listy płac są generowane automatycznie. Ręcznie spisywane ewidencje i listy obecności odchodzą powoli do przeszłości. Dzięki nowoczesnemu oprogramowaniu, przedsiębiorcy mogą korzystać m.in. z wygodnych systemów kontroli dostępu i systemów ewidencji czasu pracy.

 

Nowoczesne systemy kadrowo-płacowe mają też coraz więcej automatycznych funkcji, umożliwiających znaczną oszczędność czasu. Większość rozbudowanych programów pozwala m.in. na:

 

 • automatyczne wyliczanie listy płac,
 • tworzenie i szybkie przeglądanie bazy pracowników,
 • tworzenie raportów i zestawień,
 • generowanie własnych szablonów dokumentówin. umów o pracę, list płac, list obecności itp.
 • generowanie i wysyłanie deklaracji podatkowych,
 • automatyczne księgowanie płac.

 

Najnowsze programy kadrowo-płacowe to rozbudowane systemy z szybką, intuicyjną obsługą dokumentów. Większość z nich może być łączona z podstawowym oprogramowaniem do księgowości. W zakup dobrego oprogramowania do kadr i płac powinna zainwestować każda firma (bez względu na wielkość) zatrudniająca pracowników na etat.

 

 

 

 

 

 

Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej?

Wbrew pozorom, samo założenie działalności gospodarczej nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi kosztami. Własne fundusze są za to niezbędne przy zakupie podstawowych materiałów i wykonaniu pierwszych opłat. Sprawdźmy, o jakich kosztach należy pamiętać przed i bezpośrednio po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.
(więcej…)