Home » Finanse » Do czego służy program płatnik? Sprawdź!

Do czego służy program płatnik? Sprawdź!

Każdy przedsiębiorca musi prowadzić dokumentację kadrową, robi się to klasycznie, na papierze lub korzystając z programu kadrowo-płacowego.

Czym jest program program płatnik?

Programy kadrowo-płacowe charakteryzują się niezawodnością i funkcjonalnością. Instalując ten produkt na dysku komputera będziemy mogli bezproblemowo prowadzić kadry, naliczać wynagrodzenia oraz automatycznie rozliczać się z urzędem skarbowym i Zakładem Ubezpieczeń Społecznych. System jest tani, można go dopasować do wielkości firmy, a instalacja jest prosta. System polecany szczególnie dla małych i średnich firm oraz dla biur rachunkowych.

Jakie części składowe ma program kadrowo-płacowy?

W programie można prowadzić ewidencję pracowników, w której będziemy mogli importować dane z programu Płatnik ZUS, a także bez problemu wyszukiwać pracowników z wymaganymi kwalifikacjami i ukończonymi kursami. Stworzymy uporządkowany spis pracujących w firmie osób, a system poinformuje o tym, że ktoś musi iść na badania okresowe. Obliczy także wysokość wynagrodzenia pomniejszając ją o potrącenia, pożyczki, ekwiwalenty i ryczałty itd. W programie rozliczany jest również czas pracy, łącznie z kontrolą, czy wszystko przebiega bez zarzutu i nie ma żadnych nadużyć. System poinformuje o tym, że limit czasu pracy został przekroczony; rozliczy także płacę akordową. W programie naliczane są wynagrodzenia, rozliczane ewentualne zwolnienia oraz automatycznie wyliczane trzynastki i premie. Wszystko jest przejrzyście wyjaśnianie na paskach z opisem części składowej pracy – te rozdaje się pracownikom lub wysyła pocztą elektroniczną.

Czytaj również  Jakie są popularne formy zatrudnienia?

Czy program kadrowo-płacowy przygotuje rozliczenia?

Program rozliczy również umowy cywilnoprawne oraz podpowie kwoty brutto po podaniu oczekiwanego wynagrodzenia netto. Ponadto przygotuje konieczne przelewy, gdyż bez problemu współpracuje z właściwym systemem bankowym. Przygotuje także wszelkie potrzebne raporty i zestawienia, np. rozliczenie wynagrodzeń, świadectwa pracy, roczne deklaracje PIT, zestawienia ZUS oraz wszelkie informacje do Narodowego Funduszu Zdrowia. Program kadrowo-płacowy przygotuje także zabezpieczenie budżetu na wynagrodzenia, przeniesie dane do innych programów, a zestawienia wyśle pocztą elektroniczną. W razie potrzeby przygotuje i wydrukuje druk świadectwa pracy, roczne rozliczenie podatkowe PIT. Można w nim również przygotować własne wzory dokumentów. Istotne jest, że w program można wgrać dodatkowe opcje dla jednostki oświatowej, służby zdrowia i agencji pracy tymczasowej. Na rynku dostępne są również wersje dedykowane dla biura rachunkowego.
Gromadzenie dokumentacji kadrowej to obowiązek pracodawcy, a jego zaniechanie może skutkować nałożeniem kary grzywny. Zadbajmy o poprawność tworzenia i składowania akt, a najlepiej robić to w programie kadrowo-płacowym.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *