Home » Finanse » Jak negocjować kupno mieszkania z deweloperem?

Jak negocjować kupno mieszkania z deweloperem?

Zakup nowego mieszkania od dewelopera, zawsze wiąże się ze sporym wydatkiem. Cena zakupu mieszkania podlega jednak negocjacjom, choć żaden deweloper Wrocław nie powie tego wprost. Każdy, kto zajmuje się budową mieszkań na sprzedaż, bierze jednak pod uwagę to, że klient może chcieć obniżyć cenę zakupu i w wielu przypadkach skłonny jest na taki warunek przystać. Jak negocjować z deweloperem cenę mieszkania?

Deweloper to zawodowiec w branży nieruchomości

Każdy deweloper Wrocław doskonale wie jak budować mieszkania i sprzedawać je, czerpiąc możliwie wysokie zyski. Negocjacja ceny mieszkania z deweloperem nie jest łatwa, tym bardziej, jeśli nie mamy doświadczenia w tego typu rozmowach. Na początek więc warto przede wszystkim uwierzyć w to, że takie negocjacje mają sens i mogą się udać. Trzeba też określić cel, czyli upust, który chcielibyśmy wynegocjować. Od razu warto wspomnieć, że zbyt wysoki upust nie wchodzi w grę. Mało który deweloper obniży cenę mieszkania o kilkadziesiąt tysięcy złotych. O kilka lub kilkanaście bardzo często już tak. Jeśli kupujemy mieszkanie na kredyt, który trzeba zwrócić z odsetkami i innymi kosztami, niższa cena mieszkania oznacza mniejszy kredyt, a więc i mniejsze odsetki. Jeśli więc – na przykład – uda się opuścić cenę mieszkania o 5 tysięcy złotych, tak naprawdę zyskamy kilka tysięcy więcej, bowiem niższy koszt zakupu mieszkania oznaczać będzie mniejszy kredyt, więc i też niższe jego dodatkowe koszty.

Czytaj również  Kto może dostać szybki kredyt przez internet? Odpowiadamy!

Warto podchodzić do dewelopera przyjaźnie

Negocjacje się udają, jeśli dwie strony potrafią się porozumieć. Oznacza to nie tylko umiejętność mówienia i przedstawienia argumentów ale i słuchania. Bardzo często potrzebne jest też zwykłe, ludzkie podejście do drugiej strony negocjacji. Jeśli uda nam się nawiązać przyjazny kontakt z deweloperem, można mieć pewność, że może chcieć zgodzić się na nasze warunki. Jeśli zaś odbierze nas jako osoby roszczeniowe, trudne w rozmowie, to najprawdopodobniej z negocjacji nic nie wyjdzie. Deweloper nie będzie chciał obniżyć ceny mieszkania, nie dlatego, że nie może, tylko dlatego, że źle nas – jako klientów – odebrał.

Wskazywanie na wady mieszkania nie ma sensu

Wiele osób popełnia podstawowy błąd w negocjacjach, wskazując nawet na bardzo drobne wady mieszkania i domagając się obniżenia ceny. Takie działanie nie ma sensu, bowiem deweloperowi łatwiej naprawić usterki, niż obniżać cenę mieszkania. Zawsze też może znaleźć innego klienta, który nie będzie wskazywał na mało znaczące wady mieszkania.

Ilość sprzedanych mieszkań ma znaczenie

Planując negocjacje z deweloperem przy zakupie nowego mieszkania, warto zorientować się, ile mieszkań w danym budynku już jest sprzedanych. Jeśli niewiele, a mieszkania na sprzedaż w tym miejscu są od dawna, można mieć pewność, że deweloper skłonny będzie obniżyć cenę zakupu mieszkania. Jeśli zaś cieszą się one dużą popularnością, a w sprzedaży zostały ostatnie, szansa na obniżenie ceny zakupu jest o wiele mniejsza.

Czytaj również  Do czego służy program płatnik? Sprawdź!

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *