Osoby, które nie lubią się zadłużać, drżą za każdym razem, gdy słyszą słowo kredyt. Podobne emocje wzbudza u nich karta kredytowa. Inni zaś z radością sięgają po produkty kredytowe, by kupić sobie to, o czym marzą, gdyż są przyzwyczajeni do życia na kredyt. Które podejście jest właściwe? Jak używać karty, by przynosiła nam korzyści?
Czym jest karta kredytowa? Dlaczego warto ją mieć?
Karta kredytowa to karta płatnicza, którą bank wydaje nam w ramach przyznanego limitu kredytowego. Oznacza to, że po prostu dostajemy od banku kredyt, który jest w zasadzie bezpłatny, ale tylko wtedy, gdy umiejętnie z niego korzystamy. Nie powinny więc posiadać karty kredytowej osoby, które lubią kupować dużo i bez namysłu, a w dodatku za pożyczone pieniądze. Jeśli już chcą ją mieć, powinny prosi bank o ustalenie niskiego limitu, który łatwo będzie spłacić. Z karty należy korzystać ostrożnie, gdyż może to być kredyt bardzo drogi, jeśli spłata zadłużenia nastąpi po okresie bezodsetkowym. Cała tajemnica tkwi z tym, by prawidłowo korzystać z możliwości, jakie daje karta. Kiedy dokładnie je poznamy, będzie przydatnym narzędziem, gdyż pozwoli korzystać praktycznie za darmo z dodatkowej gotówki, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Banki bowiem proponują nam także przystąpienie do programu lojalnościowego. Będąc jego członkiem można liczyć na duże zniżki w popularnych sklepach, np. z płytami czy kosmetykami, a nawet promocyjne ceny za bilety na koncert uznanego artysty. Kartą kredytową bez problemu zapłacimy za wszystkie zakupy w internecie i w lokalnych sklepach, także w zagranicznych, którym trudno zrobić przelew. Pozwala na zakup biletów lotniczych – w wielu liniach jest to jedyny możliwy sposób płatności. Musimy jednak pamiętać, że lepiej nie wypłacać nią gotówki z bankomatu, bo trzeba będzie zapłacić wysoką prowizję.
Jak prawidłowo korzystać z karty kredytowej? Na co trzeba uważać?
W czasie korzystania z kredytów przypisanych do karty kredytowej ważnym terminem jest okres bezodsetkowy, podczas którego korzystanie z limitu kredytowego nic nas nie kosztuje; najczęściej jest to około 50 dni. Musimy pilnować tego terminu, by nie trzeba było płacić wysokich odsetek. Nie jest to więc produkt dla osób roztrzepanych, które nie kontrolują swoich finansów i co miesiąc są zaskoczone, gdy kończą im się pieniądze. Jeśli spłacimy całe zadłużenie przed końcem 50 dni, nie poniesiemy żadnych kosztów, gdyż jest to nieoprocentowany kredyt w wysokości limitu na karcie. Jednak jeśli w tym czasie nie zwrócimy zadłużenia w całości, to za korzystanie z limitu kredytowego zaczną być naliczane odsetki. Okres bezodsetkowy dzieli się na dwie fazy: cykl rozliczeniowy oraz czas na spłatę zadłużenia. Cykl rozliczeniowy trwa 30 dni i kończy się podsumowaniem wszystkich transakcji (wypłaty, spłaty, przelewy), jakich w tym czasie dokonaliśmy, w postaci zbiorczego wyciągu z karty. Dzięki temu wiemy, ile dokładnie wynosi nasze zadłużenie. Wyciąg jest bardzo ważny, gdyż na nim znajdziemy też informacje o saldzie na dzień zamknięcia wyciągu, wysokości minimalnej kwoty do zapłaty i terminie spłaty całości lub części zadłużenia. Czas na spłatę zadłużenia to okres pomiędzy zamknięciem cyklu rozliczeniowego a terminem spłaty zadłużenia.
Karta kredytowa to jeden z tańszych kredytów, ale tylko wtedy, gdy korzystamy z niego umiejętnie i spłacamy zadłużenie zanim bank zacznie naliczać odsetki. Nie powinny więc po niego sięgać zakupoholicy, osoby bez stałego zatrudnienia i lekkomyślne, które nie kontrolują stanu swoich finansów.
Więcej o kredytach: https://nestbank.pl/dla-ciebie-i-rodziny/kredyty