W obecnych czasach w Polsce można być zatrudnionym w różnych formach. Jest to zależne od bardzo wielu czynników. Warto poznać najbardziej popularne formy zatrudnienia stosowane obecnie w kraju oraz dowiedzieć się, jakie są ich wady oraz zalety. Jest to bardzo istotna kwestia, jeśli zamierzamy podjąć pracę na jakimś stanowisku.
Sprawdź: https://faktoria.pl/porada/koszty-pracodawcy
Umowa o pracę
Jedną z najbardziej popularnych form zatrudnienia w Polsce z całą pewnością jest umowa o pracę, czyli podjęcie stosunku pracy. Tego rodzaju umowa najczęściej opiera się na założeniach zawartych w Kodeksie pracy, do których każdy pracodawca powinien się stosować. Kodeks pracy reguluje zarówno prawa, jak i obowiązki obu stron, czyli pracownika oraz pracodawcy. Jest to bardzo istotna kwestia w tego rodzaju umowie. Pracownik zatrudniony na umowie o pracę ma prawo przede wszystkim do wynagrodzenia minimalnego, ale także do płatnego urlopu czy też wynagrodzenia chorobowego.
Umowa zlecenia
Kolejną popularną formą zatrudnienia w Polsce jest umowa zlecenie, czyli jedna z umów cywilnoprawnych. Jest to umowa tak zwanego starannego działania, która podpisywana jest pomiędzy zleceniodawcą, a zleceniobiorcą. Przedmiotem tego rodzaju umowy najczęściej jest wykonanie konkretnego zlecenia, jednak nie jego rezultat końcowy. Obecnie wszystkie umowy zlecenie podlegają obowiązkowego oskładkowaniu. Są to składki na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, wypadkowe, zdrowotne, a także chorobowe.
Umowa o dzieło
Wśród różnych form zatrudnienia w Polsce można również wymienić umowę o dzieło, która także jest jednym z rodzajów umowy cywilnoprawnej. Stronami tego rodzaju umowy są takie osoby jak wykonawca oraz zamawiający. Umowa o dzieło jest tak zwaną umową rezultatu. Oznacza to, że celem podjęcia umowy jest konkretny cel, który powinien zostać osiągnięty przez wykonawcę. Bez tego umowa z całą pewnością nie zostanie zrealizowana. Warto zwrócić na to swoją uwagę przy jej podpisywaniu.
Samozatrudnienie
W ostatnich latach w Polsce dość popularną formą zatrudnienia stało się również samozatrudnienie. Jest to prowadzenie własnej działalności gospodarczej przez osobę fizyczną. Natomiast usługi świadczone są na rzecz konkretnego pracodawcy. Koszty pracodawcy są w tym przypadku dla niego zmniejszone, co z całą pewnością uznaje się za korzystne rozwiązanie. Współpraca przebiega pomiędzy wykonawcą, a zlecającym. Podpisują oni stosowną umowę, w której zawarte są wszystkie niezbędne szczegóły dotyczące danej współpracy.
Pozostałe formy zatrudnienia
Oprócz wyżej wymienionych najpopularniejszych form zatrudnienia można również podjąć się innych. Wśród nich przede wszystkim wymienia się wolontariat, a także staże oraz praktyki. Praca może być również świadczona na podstawie innych form umowy cywilnoprawnej, takich jak kontrakt menedżerski czy też umowa agencyjna. Podczas wyboru konkretnej formy zatrudnienia warto zwrócić uwagę na swoje indywidualne preferencje.