Home » Technologie

Category Archives: Technologie

Narzędzia, które warto mieć w domu?

W każdym domu czasami trzeba coś zreperować, choćby dokręcić śrubę, która się obluzowała. Oczywiście zawsze możemy poprosić o pomoc fachowca, ale na tego trzeba zaczekać. Poza tym trzeba mu zapłacić. Może lepiej wyposażyć domowy warsztat w niezbędne przyrządy i narzędzia budowlane, z których będziemy mogli korzystać, gdy coś się zepsuje. Jakie narzędzia warto mieć w domu?

narzędzia
Narzędzia warsztatowe https://praxer.pl/pl-PL/narzedzia-warsztatowe,c6422.html

Jakie narzędzia budowlane warto mieć w domu?

W każdym domostwie powinny znaleźć się narzędzia budowlane, które przydają się nie tylko na budowie, lecz także są niezastąpione przy wielu domowych pracach i naprawianiu usterek, a ich obsługa nie wymaga ogromnej wiedzy ani specjalnego szkolenia. Wiertarka przyda się, gdy będziemy musieli coś przewiercić. W zależności od potrzeb, wybierzmy udarową, bez udaru, kątową lub do specjalnych zastosowań. Zapalony majsterkowicz może wybrać wiertarkę udarową, która przyda się do obróbki materiałów twardych i kruchych, w tym materiałów budowlanych, czyli wywiercimy nią dziurę nawet w betonowej ścianie. Potrzebne są także narzędzia ręczne, np. młotek, którym wbijemy gwóźdź. W skrzynce narzędziowej powinny się znaleźć także klucze w różnych rozmiarach oraz podstawowe narzędzia służące do napraw, takie jak: miarka zwijana, poziomica, kątownik stolarski, pędzel płaski, nożyk introligatorski, metalowa szpachelka, zestaw śrubokrętów, taśmy izolacyjne, latarka kieszonkowa i młotek ślusarski.

Inne narzędzia budowlane. Co jeszcze przyda się w domu?

W domu warto mieć także wałek i pędzel. Podstawowym kryterium doboru wałka jest jego szerokość, którą wybieramy w zależności od tego, jak dużą powierzchnię chcemy malować. Pędzle przydają się do wykańczania krawędzi, miejsc przy włącznikach i gniazdkach, czy też kątów i trudno dostępnych miejsc. Rozmiar pędzla także powinien zależeć od powierzchni sufitu czy ściany. Kupmy pędzel renomowanej firmy, z dobrej jakości włosiem i ergonomiczną rączką. Przyda się także pistolet do kleju, który służy do nakładania kleju termotopliwego., za pomocą którego skleimy zepsute zabawki, podkleimy karton, super sprawdzą się także wtedy, gdy mniejszy element naklejmy na większy, a nie chcemy, by miejsce łączenia było widoczne. Co jeszcze jest potrzebne? Wybór domowych narzędzi budowlanych powinien zależeć także od tego, jakie mamy potrzeby i zainteresowania. Inaczej powinien wyglądać warsztat, który służy nam głównie do wykonywania drobnych prac i majsterkowania, a inaczej taki, w którym chcemy zmieścić także urządzenie naprawcze.

Podstawowe narzędzia budowlane nie są drogie, a te droższe, specjalistyczne możemy kupować sukcesywnie. Na początek wystarczy młotek, śrubokręty i choćby niewielka wiertarka.

Czym są węże podgrzewane?

Kleje hot melt, nazywane często termoplastycznymi, są coraz częściej wykorzystywane zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak również w zastosowaniach domowych, do majsterkowania i napraw. Ich aplikowanie odbywa się w zakresie temperatur od 150ºC do 180ºC, po upływie krótkiego czasu gorący klej zastyga tworząc wytrzymałą spoinę. Najprostsze zastosowanie tej technologii to ręczne pistolety na sztyfty, natomiast przemysł korzysta z dużo bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Czym jest system hot melt

Generalnie po pojęciem hot melt rozumie się technologię klejenia roztopionymi w wysokiej temperaturze klejami. Zmieniają one wtedy postać ze stałej w płynną, co pozwala po pierwsze na ich aplikację, a po drugie na przesyłanie na pewne odległości. Po tego typu rozwiązania sięgają różne gałęzie przemysłu, między innymi producenci opakowań, artykułów higienicznych i mebli, sprawdzają się też one w przemyśle transportowym, motoryzacyjnym i budowlanym. Poza wspomnianymi już pistoletami na laski na rynku popularne są jeszcze dwa rozwiązania do aplikowania gorącego kleju. Pierwsze z nich to system progresywny, polegający na podawaniu surowca na rozgrzaną siatkę, z której specjalnymi wężami hot melt jest on w formie płynnej przekazywany do dysz. Drugi system to zbiornikowy, klej jest roztapiany i trzymany w zasobniku, z którego z kolei przy pomocy przewodów przekazywany do aplikatora.

Węże hot melt – zastosowanie

Bardzo ważnym elementem tego typu systemów są specjalne węże hot melt, umożliwiające przesyłanie roztopionego kleju na pożądane odległości i utrzymanie go przez cały czas w formie płynnej. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów są węże elektryczne, na bazowym przewodzie mają one nawiniętą spiralę grzewczą, a całość osłonięta jest dodatkowo warstwą termiczną i powłoką zewnętrzną. Dzięki wewnętrznym czujnikom temperatury na bieżąco dobierane są parametry grzania, i klej cały czas zachowuje płynną formę. Na życzenie węże hot melt mogą być wyprodukowane zgodnie ze standardem EX, dzięki czemu będą się nadawać do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Alternatywą dla węży elektrycznych są wersje podgrzewane jakimś czynnikiem grzewczym ( olejem, parą wodną, gorącą wodą ), wykorzystuje się je między innymi w sytuacjach, gdy czynnik grzewczy jest łatwo dostępny lub zastosowanie prądu elektrycznego jest niewskazane lub niemożliwe.

Charakterystyka węży hot melt

Węże hot melt występują w dużej liczbie odmian, co pozwala dopasować ich parametry do konkretnego rozwiązania. Przewód bazowy dobiera się w zależności rodzaju przekazywanego materiału i ciśnienia roboczego, może on mieć średnicę od kilku do kilkudziesięciu milimetrów oraz długość sięgającą kilkunastu metrów. Najczęściej wykorzystuje się teflon w oplocie stalowym. Końcówki dobierane są zgodnie ze specyfikacją klienta, podobnie jak moc grzałki i czujniki temperatury. Ważną rolę przy tych wężach stanowi izolacja wewnętrzna, zależnie od zakresu temperatur stosuje się piankę elastomerową, piankę silikonową oraz włókno szklane. Dla zabezpieczenia węży hot melt przed czynnikami zewnętrzny stosuje się także osłony zewnętrzne, występują one w dwóch podstawowych rodzajach, to znaczy miękkie oraz twarde.

bogaty asortyment klejów: http://www.buehnen.pl/kleje/asortyment

Dlaczego coraz częściej kupujemy i zamawiamy w internecie?

Zakupy online stają się coraz bardziej popularne. Najczęściej do takiej formy kupowania sięgają kobiety, uwielbiają one bowiem zakupy w każdym wydaniu. Zamawiają głównie ubrania, kosmetyki, biżuterię, często szukają w sklepach internetowych pomysłów na prezent. Mężczyźni kupują głównie płyty, koszulki z ulubionymi zespołami muzycznymi, a także bilety na mecze. Zakupy online popularne są szczególnie wśród młodych ludzi. Dlaczego więc zamawianie przez Internet stało się tak często praktykowane?

(więcej…)

Przydatne akcesoria dla laptopów

 

Laptopy czy notebooki to jedne z najbardziej osobistych gadżetów. Wykorzystujemy je do pracy, grania w gry czy przeglądania Internetu. Codziennie spędzamy przy nich długie godziny; zabieramy je ze sobą do szkoły, pracy, a nawet na wakacje. Nic więc dziwnego, że sam komputer do pełnego komfortu jego użytkowania potrzebujemy kilku drobiazgów, które uprzyjemnią pracę przy nim. Wprawdzie laptopa nie jesteśmy w stanie aż tak rozbudować, jak stacjonarnego peceta, ale wygodne korzystanie wymaga dokupienia kilku niezbędnych wręcz akcesoriów komputerowych.

Bezprzewodowa mysz

Każdy laptop posiada touchpada, ponieważ dla wielu osób korzystanie z niego jest nadal kłopotliwe, to wydaje się, że bezprzewodowa mysz jest wysoce potrzebnym gadżetem. Dokupienie tego akcesorium komputerowego z pewnością zwiększa komfort korzystania z urządzania, głównie dlatego, że sięganie po komputerowego gryzonia to stary nawyk, którego bardzo ciężko się pozbyć. Jaki wybór będzie najlepszy? Tutaj trudno o jednoznaczną odpowiedź, bo wybór zaleczy przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Przy zakupie myszy warto jednak zwrócić uwagę na przyciski funkcyjne, wielkość oraz pracę na różnych rodzajach podłoża, co jest konieczne zwłaszcza wtedy, gdy korzystamy z komputera w łóżku.

Podkładka chłodząca

Używając laptopa w łóżku, należy się zapatrzeć jeszcze w podkładkę chłodzącą. Komputera nie powinno stawiać się na kocu czy pościeli, ponieważ nie ma on możliwości oddania ciepła, przez co szybko się nagrzewa i w konsekwencji psuje. Podobnie dzieje się w przypadku, gdy bardzo długo korzystamy z laptopa. Warto więc zainwestować w podkładkę chłodzącą wyposażoną w jeden bądź dwa wiatraki, które są umieszczone naprzeciwko otworów wentylacyjnych w obudowie komputera. Podkładka może być też bardzo cennym akcesoriom komputerowym w sytuacjach, gdy zaobserwujemy nadmierne nagrzewanie się obudowy od spodu lub spadek jego wydajności.

Torba, plecak, a może etui?

Futerał chroniący nasz komputer to wręcz niezbędny gadżet, w który należy wyposażyć laptop, bo chroni go przed różnego rodzaju uszkodzeniami mechanicznymi. Obecnie na rynku jest „ogrom” tego typu akcesoriów komputerowych. Ciekawym i dobrze prezentującym się rozwiązaniem, zwłaszcza dla pań, jest etui wykonane np. filcu lub pianki neoprenowej, które z uwagi na niewielkie rozmiary pozwala schować komputer w torebce. Niestety etui nie zapewnia miejsca ani zasilaczowi, ani innym komputerowym gadżetom, praktyczniej zatem wybrać torbę lub plecak. Zapewniają lepsze bezpieczeństwo przy transporcie, zwiększają komfort podróży i dają dodatkową przestrzeń na inne akcesoria.

Inne ciekawe gadżety

Akcesoriów komputerowych jest tak wiele, że nie sposób ich wszystkich wymienić. Oprócz powyższych można zaopatrzyć się jeszcze w dysk zewnętrzny, modem LTE, dodatkowy akumulator i baterie, słuchawki wokółuszne czy podróżna lampke LED. Dodatkowe wyposażenie ma przede wszystkim ułatwić korzystanie z laptopa. Wszystkie dostępne na rynku akcesoria komputerowe mają głównie na celu podniesienie komfortu pracy i przemieszczania się, jednak ich wybór to kwestia indywidualna.

Okresy przechowywania dokumentów w firmie

Przedsiębiorcy często zastanawiają się nad tym, jak długo trzeba przechowywać dokumentację płacową, podatkową, księgową i pracowniczą. Są to kwestie niezmiernie ważne, a przy tym dość skomplikowane.

(więcej…)

Dlaczego sprzedawcy na Allegro wolą wysyłać paczki za pobraniem?

Jeśli prowadzimy sklep internetowy lub sprzedajemy coś za pośrednictwem portalu aukcyjnego, musimy zadbać również o możliwość różnych form płatności, wygodnych dla kupujących. Wielu z nich może obawiać się wpłaty pieniędzy na konto i wolą przesyłkę za pobraniem, za którą zapłacą, gdy będą ją odbierać. Często proszą o to, by przesyłkę dostarczyła firma kurierska. Jak wysłać paczkę kurierem za pobraniem?

(więcej…)

Różnice w druku offsetowym i cyfrowym – co wybrać?

Potrzebujesz wydrukować coś dla swojej firmy – ulotki, wizytówki, plakaty, a może książkę jubileuszową czy katalog. Wybrałeś już drukarnię, masz gotowy projekt i słyszysz: „Będzie offset czy cyfra?”, a  Ty  nie znasz odpowiedzi. Czym się różni drukarnia offsetowa od cyfrowej? Czy wydruki się różnią? Czy jest różnica w cenie? Oto garść informacji, które pomogą Ci wybrać.

Zalety i wady druku cyfrowego

Aby zlecić drukarni cyfrowej wykonanie Twoich materiałów wystarczy,że masz projekt w formie elektronicznej. Reszta dzieję się już poza Tobą, nie musisz nic przygotowywać i nic wiedzieć, a wydruki będą gotowe tego samego lub następnego dnia. Zaletą tej metody drukowania jest szybkość i brak kosztów przygotowania do druku. Tą metodą możesz wydrukować równie dobrze jeden, dwadzieścia albo tysiąc stron, a nawet każda z nich może zawierać personalizowane informacje czy dane (tak jak jest np. w przypadku imiennych zaproszeń). Wydruki możesz oprawiać, uszlachetniać lub bigować i swobodnie drukować do formatu A3

Jakość wydruku może być jednak nieco gorsza od offsetu, a cena jednostkowa wyższa, dlatego nie opłaca się drukować cyfrowo dużych nakładów. Nie możesz też sobie pozwolić na drukowanie tą metodą na dowolnej grubości papieru czy kartonie – możliwości są tu ograniczone.

Zalety i wady druku offsetowego

Drukarnia offsetowa będzie doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku bardzo dużych nakładów. Co prawda koszty przygotowania do druku są dużo wyższe niż w przypadku metody cyfrowej, bowiem trzeba przygotować blachy do każdego koloru oddzielnie i stosownie zaprogramować skomplikowaną maszynę, jednak w przypadku dużego nakładu późniejsza cena jednostkowa jest dużo niższa niż w przypadku drukowania cyfrowego. Offsetowo można drukować na różnych materiałach, stosować przeróżne uszlachetnienia, a także jest tu dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o kolory – złoty, srebrny? Proszę bardzo.

Niewątpliwą ciemną stroną mocy w przypadku drukarni offsetowych to pracochłonny proces przygotowania do druku oraz spory koszt jako próg wejścia. Nie będzie też możliwości drukowania na ostatnią chwilę, bo farba musi wsiąknąć w papier i dobrze wyschnąć. Nie będziesz też mieć możliwości personalizowania wydruków.

Zatem – co wybrać? Otóż wszystko zależy od Twoich potrzeb. Dla ulotek, wizytówek możesz w ciemno wybierać druk cyfrowy, natomiast dla dużych nakładów plakatów, katalogów firmowych czy książek lub etykiet do produktów – koniecznie wybierz druk offsetowy.

 

Odpowiedni program magazynowy to podstawa.

Kontrolowanie stanu magazynu nie jest zadaniem łatwym, dlatego warto wspomóc się programem magazynowym. Wybór odpowiedniego produktu nie jest prosty – na rynku dostępnych jest wiele podobnych do siebie aplikacji. Na jakiej podstawie dokonać dobrego wyboru?

Jak wybrać dobry program magazynowy?

Każda branża charakteryzuje się indywidualnymi potrzebami, jednak można wskazać na kilka uniwersalnych elementów, na które warto zwracać uwagę podczas wyboru programu magazynowego dla swojej firmy. Przede wszystkim przed zakupem jakiegokolwiek programu, przetestuj najpierw jego wersję próbną. Różne programy proponują różne rozwiązania a najważniejsze jest to, żebyś wybrał takie, które będzie dla Ciebie najbardziej funkcjonalne. Aplikacja musi być prosta w obsłudze, ale równocześnie posiadać wszystkie potrzebne funkcje. Wraz z rozbudową firmy możesz potrzebować bardziej rozbudowanych możliwości, dlatego upewnij się, że program, który masz zamiar kupić będzie w stanie Ci je zaoferować. Możliwe, że w przyszłości będziesz chciał zintegrować program magazynowy z oprogramowaniem sklepu internetowego lub potrzebne Ci będą funkcje tworzenia bardziej skomplikowanych analiz i wydruków. Aby program działał szybko i sprawnie, istotne jest, by był dopasowany do odpowiednich wymogów sprzętowych. Pamiętaj, że każda przyszła aktualizacja oprogramowania będzie wymagała dodatkowej pamięci na dysku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Przed podjęciem decyzji w sprawie kupna danego programu, warto poszukać opinii na jego temat. Dowiedz się, czy oprogramowanie nie doznaje częstych awarii. Jeżeli tak, to może się okazać, że program zamiast pomagać będzie przeszkadzać w pracy. Nie kupuj produktu bez gwarancji od producenta. Nie decyduj się również na produkty, które mają wątpliwą oryginalność. Atrakcyjna cena może być zgubna, bo może się okazać, że bardzo szybko będziesz musiał zainwestować w nowy program. Pamiętaj, że cena za kupno programu, to nie wszystkie koszty, które będziesz musiał ponieść. Należy doliczyć do nich również koszty instalacji oprogramowania, które wiążą się z jego dostosowaniem do potrzeb Twojej firmy. Warto sprowadzić także specjalistę, który przeszkoli Twoją załogę z prawidłowej obsługi programu.

Dobór odpowiedniego programu obsługującego magazyn jest bardzo istotny dla każdej firmy. Dzięki niemu przedsiębiorstwo będzie mogło sprawniej i szybciej funkcjonować. Zły dobór programu może przynieść jednak zupełnie odmienne skutki. Zawsze kupuj produkt ze sprawdzonego źródła.

Prezentacja wizualna w biurze. O co warto zadbać?

Prowadzenie firmy to nie tylko zdobywanie nowych klientów i rozwijanie oferty. To również działania marketingowe zakrojone na szeroką skalę i ciągłe inwestowanie nie tylko w firmę, ale i w pracowników i potencjalnych partnerów biznesowych. Ważne są spotkania, szkolenia, konferencje, podczas których trzeba przedstawić się od jak najlepszej strony. Bardzo skuteczne są zwłaszcza prezentacje multimedialne.

(więcej…)

Klej w sztyfcie – zastosowania

Wbrew pozorom nie każdy klej jest taki sam. Istnieje bowiem wiele jego rodzajów służących do łączenia różnych faktur. Jednym z najpopularniejszych jest klej w laskach. Należy on do tzw. klejów hotmelt. Oznacza to, że w temperaturze pokojowej ma stałą strukturę, a pod wpływem ciepła ulega stopieniu. Do czego najlepiej go używać?

Jak stosować klej w laskach?

Klej w laskach może być użyty tylko przy pomocy specjalnego pistoletu. Inaczej występuje w stałym stanie skupienia i nie ma właściwości klejących. Sam aplikator nie jest dużym wydatkiem. Można kupić go w supermarketach już za kilkanaście złotych. Jest on wielokrotnego użytku, a jego działanie wymaga podpięcia do prądu. Dopiero przy odpowiedniej temperaturze klej zaczyna się topić i może być nakładany bezpośrednio z pistoletu.Klej w laskach

Nawet do codziennego klejenia nie potrzebujemy drogiego sprzętu. O wiele lepiej zainwestować w dobrej jakości klej. Przy klejeniu należy uważać na palce. Klej po opuszczeniu pistoletu jest gorący, więc łatwo się poparzyć. Po drugie jest on bardzo mocny, dlatego jeśli się nim ubrudzimy i szybko nie zmyjemy, może być ciężko go usunąć.

Jakie rodzaje kleju wyróżniamy?

Klej w sztyfcie może występować w kilku kolorach. Najpopularniejszy jest bezbarwny, ale na rynku dostępne są również różnokolorowe kleje w laskach. Mają one zastosowanie przy łączeniu elementów ozdobnych, w których klej może być widoczny. Kleje bezbarwne są zwykle uniwersalne. Te w kolorze mogą być przeznaczone do konkretnych materiałów. Wówczas będzie to wskazane na opakowaniu.

Jakie zastosowanie ma klej w sztyfcie?

Klej w laskach używany jest w gospodarstwach domowych, sklepach i niewielkich zakładach produkcyjnych. Jest on niezwykle skuteczny i uniwersalny, jednak jego wydajność jest mniejsza, niż w przypadku np. kleju w granulkach, dlatego przeważnie nie stosuje się go w dużych zakładach przemysłowych. Metal, plastik, drewno czy skóra nie stanowią dla niego żadnego problemu. Posłuży zarówno przy naprawie zepsutej zabawki, jak i klejeniu kartonowych opakowań dla firmy lub sklepu. Co istotne, dzięki pistoletowi można kleić bardzo precyzyjnie. Dlatego jeśli chcemy własnoręcznie wykonać bardziej skomplikowane dekoracje warto postawić właśnie na klej w laskach. Przy odrobinie starań nie będzie on widoczny, a przy tym świetnie złączy ze sobą każdy element. Cechy te sprawiają, że często używają go artyści. Klej ten dobrze trzyma się również na szkle i metalu. Można używać go w niewielkich pracach budowlanych.

Klej w laskach jest uniwersalny i ma szerokie zastosowanie. Powinien znaleźć się w każdym domu. Może się bowiem okazać niezbędny podczas drobnych napraw. Dzięki niemu zamiast wyrzucać zepsute rzeczy można nadać im nowe życie i używać jeszcze przez wiele lat.