Home » Finanse » Czy decydować się na kredyt dla firmy w trakcie kryzysu?

Czy decydować się na kredyt dla firmy w trakcie kryzysu?

Kryzysy gospodarcze związane są ze znacznie trudniejszymi warunkami do prowadzenia działalności. Wiele firm, szczególnie z branż bardziej dotkniętych kryzysem gospodarczym, może mieć trudności w utrzymaniu płynności finansowej. Jednym z ratunków może być zaciągnięcie krótko lub średnioterminowego kredytu na dowolny cel.


Najważniejsze przy pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania dla firmy jest planowanie. Im więcej rzeczy jesteśmy w stanie przewidzieć, co do przyszłej sytuacji gospodarczej, tym z mniejszym ryzykiem wystąpienia braku możliwości spłaty kredytu się spotkamy. Dodatkowo niezbędne jest branie pod uwagę ryzyka związane z zaciąganiem konkretnego typu kredytu. Duże sumy pieniędzy pożyczane pod zabezpieczenie majątkiem przedsiębiorstwa są obarczone znacznie większym ryzykiem braku spłaty, szczególnie w okresie kryzysu. Na takie kredyty warto decydować się przede wszystkim w przypadku planowania inwestycji w rozwój firmy.

Kredyt na dowolny cel

Na pozyskanie kredytu na dowolny cel przedsiębiorstwa decydują się między innymi w celu utrzymania płynności finansowej. Natomiast przy problemach z płynnością finansową niezbędne jest dokonanie oceny z czego wynika taka sytuacja. Jeśli w działalności firmy występuje ujemny wynik operacyjny, czyli po odjęci kosztów związanych z codzienną działalnością od wpływów w firmie nie zostają pieniądze, wówczas niezbędne jest rozważenie zasadności brania kredytu. Okazać się może, że zdecydowanie bardziej bezpieczne będzie zamknięcie firmy. Jednak wiele zależy od tego z czego wynika ujemny wynik na działalności operacyjnej oraz w jak długim okresie taki wynik pojawia się w działalności przedsiębiorstwa.
W okresie silnego kryzysu gospodarczego ujemny wynik operacyjny może wynikać z czynników, które będą utrzymywały się jedynie przez określony czas. Oczywiście niezbędne jest dokonanie właściwej oceny takiego okresu. Pozwala to ocenić, czy zdolności kredytowe firmy pozwalają pozyskać kredyt dla firm na dowolny cel, który pozwoli przetrwać firmie złą sytuację gospodarczą. Warto określić również możliwości firmy do cięcia kosztów.

Czytaj również  Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

Cięcia kosztów

Zanim zacznie myśleć się o pozyskaniu kredytu na utrzymanie płynności finansowej firmy dobrze jest podjąć działania, które pozwalają ograniczyć koszty działalności. Koszty mogą być najłatwiej zredukowane w takich obszarach jak:

  • czynsz,
  • zatowarowanie,
  • liczba zatrudnionych pracowników.

Na cięcie kosztów można zdecydować się zanim zaciągnie się kredyt. Jednak można również dokonać wyliczeń tego, jak duże cięcia kosztów można uzyskać w firmie, gdy będzie to konieczne. W wielu przypadkach pozyskanie jedynie kredytu pozwala na zachowanie płynności finansowej oraz przetrwanie kryzysowej sytuacji bez konieczności dokonywania cięć kosztów. Jeśli problemy finansowe firmy związane są wyłącznie z niekorzystną sytuacją gospodarczą wówczas poprawa takiej sytuacji przełoży się na poprawę finansową sferę działalności firmy.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *