Home » Edukacja » W których miastach w Polsce warto studiować?

W których miastach w Polsce warto studiować?

Studia we Wrocławiu, Poznaniu czy Warszawie – które miasto wybrać? Czy lokalizacja może wpływać na jakość studiowania i łatwość znalezienia pracy? Sprawdźmy, które polskie miasta cieszą się największą popularnością wśród absolwentów szkół średnich. 

Czym kierować się przy wyborze studiów?

Z dylematami, związanymi z wyborem odpowiedniego kierunku studiów, borykają się co roku rzesze absolwentów szkół średnich. Sytuacja młodych ludzi na polskim rynku pracy nie pozostawia złudzeń – dyplom wyższych studiów nie jest sam w sobie przepustką do ciekawej, dobrze opłacanej pracy. Absolwenci uczelni stanowią wciąż ogromny odsetek osób bezrobotnych. Paradoksalnie, praca w niektórych zawodach wręcz wymaga posiadania dyplomu. Rozwiązaniem może być wybór studiów ściśle dopasowanych do pracy lub zawodu, który zamierzamy wykonywać w przyszłości. Istotny jest wybór placówki, cieszącej się prestiżem i stałą obecnością w zestawieniach najlepszych, polskich uczelni (tu np. coroczny ranking portalu „Perspektywy”).

Miejsce studiowania: tylko aglomeracje?

Kraków, Warszawa, Wrocław i Poznań to miasta cieszące się niezmiennie największym zainteresowaniem przyszłych studentów. Powody? Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński to dwie uczelnie, które niezmiennie królują w corocznych zestawieniach najbardziej prestiżowych placówek naukowych. Istotna jest też lokalizacja. Ważnym argumentem za wyborem miejsca studiowania jest coraz częściej dostęp do bogatej oferty praktyk studenckich, stażów i stanowisk pracy, stworzonych z myślą o osobach studiujących. Nietrudno zauważyć, że więcej ciekawych ofert znajdziemy w dużych, rozbudowanych aglomeracjach. Studia w dużych ośrodkach akademickich to także możliwość nawiązania ciekawych kontaktów biznesowych.

Czytaj również  Studia z informatyki to przyszłościowy wybór

Specjalizacje, czyli studia we Wrocławiu, Lublinie, Gdańsku

O wyborze uczelni może też zdecydować ciekawa, specjalistyczna oferta, dostępna niekoniecznie w największych ośrodkach akademickich. W rankingach uczelni wyższych znajdziemy placówki, specjalizujące się w określonych dziedzinach np. medycynie czy inżynierii. Absolwentów, szukających profesjonalnych studiów medycznych, może np. zainteresować oferta uczelni w Poznaniu, Łodzi czy Lublinie. Przyszli ekonomiści powinni sprawdzić oferty studiów we Wrocławiu (Uniwersytet Ekonomiczny),  a inżynierowie w Krakowie (AGH), Gdańsku (Politechnika Gdańska) czy Gliwicach (Politechnika Śląska). W rankingu uczelni, oferujących studia na kierunkach humanistycznych, dominują z kolei: Uniwersytet Warszawski, Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Sprawdzone źródła informacji: rankingi uczelni i opinie

Skąd czerpać praktyczne, sprawdzone informacje o przydatności czy prestiżu danego kierunku? Szczegółowe rankingi uczelni, certyfikaty i nagrody (przyznawane np. za osiągnięcia pracowników i zespołów naukowych), osiągnięcia absolwentów – to informacje, od których możemy zacząć. W praktyce jednak najbardziej liczą się opinie od osób, które już studiują lub ukończyły dany kierunek. Warto też zapoznać się z dostępnymi opiniami pracodawców (materiały prasowe, zestawienia, opinie ekspertów itp.) i sprawdzić, w których uczelniach najchętniej prowadzone są nabory na staże i praktyki studenckie.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *