Home » Technologie » Czym są węże podgrzewane?

Czym są węże podgrzewane?

Kleje hot melt, nazywane często termoplastycznymi, są coraz częściej wykorzystywane zarówno w różnych gałęziach przemysłu, jak również w zastosowaniach domowych, do majsterkowania i napraw. Ich aplikowanie odbywa się w zakresie temperatur od 150ºC do 180ºC, po upływie krótkiego czasu gorący klej zastyga tworząc wytrzymałą spoinę. Najprostsze zastosowanie tej technologii to ręczne pistolety na sztyfty, natomiast przemysł korzysta z dużo bardziej zaawansowanych rozwiązań.

Czym jest system hot melt

Generalnie po pojęciem hot melt rozumie się technologię klejenia roztopionymi w wysokiej temperaturze klejami. Zmieniają one wtedy postać ze stałej w płynną, co pozwala po pierwsze na ich aplikację, a po drugie na przesyłanie na pewne odległości. Po tego typu rozwiązania sięgają różne gałęzie przemysłu, między innymi producenci opakowań, artykułów higienicznych i mebli, sprawdzają się też one w przemyśle transportowym, motoryzacyjnym i budowlanym. Poza wspomnianymi już pistoletami na laski na rynku popularne są jeszcze dwa rozwiązania do aplikowania gorącego kleju. Pierwsze z nich to system progresywny, polegający na podawaniu surowca na rozgrzaną siatkę, z której specjalnymi wężami hot melt jest on w formie płynnej przekazywany do dysz. Drugi system to zbiornikowy, klej jest roztapiany i trzymany w zasobniku, z którego z kolei przy pomocy przewodów przekazywany do aplikatora.

Czytaj również  Prezentacja wizualna w biurze. O co warto zadbać?

Węże hot melt – zastosowanie

Bardzo ważnym elementem tego typu systemów są specjalne węże hot melt, umożliwiające przesyłanie roztopionego kleju na pożądane odległości i utrzymanie go przez cały czas w formie płynnej. Jednym z najczęściej stosowanych rodzajów są węże elektryczne, na bazowym przewodzie mają one nawiniętą spiralę grzewczą, a całość osłonięta jest dodatkowo warstwą termiczną i powłoką zewnętrzną. Dzięki wewnętrznym czujnikom temperatury na bieżąco dobierane są parametry grzania, i klej cały czas zachowuje płynną formę. Na życzenie węże hot melt mogą być wyprodukowane zgodnie ze standardem EX, dzięki czemu będą się nadawać do pracy w strefach zagrożonych wybuchem. Alternatywą dla węży elektrycznych są wersje podgrzewane jakimś czynnikiem grzewczym ( olejem, parą wodną, gorącą wodą ), wykorzystuje się je między innymi w sytuacjach, gdy czynnik grzewczy jest łatwo dostępny lub zastosowanie prądu elektrycznego jest niewskazane lub niemożliwe.

Charakterystyka węży hot melt

Węże hot melt występują w dużej liczbie odmian, co pozwala dopasować ich parametry do konkretnego rozwiązania. Przewód bazowy dobiera się w zależności rodzaju przekazywanego materiału i ciśnienia roboczego, może on mieć średnicę od kilku do kilkudziesięciu milimetrów oraz długość sięgającą kilkunastu metrów. Najczęściej wykorzystuje się teflon w oplocie stalowym. Końcówki dobierane są zgodnie ze specyfikacją klienta, podobnie jak moc grzałki i czujniki temperatury. Ważną rolę przy tych wężach stanowi izolacja wewnętrzna, zależnie od zakresu temperatur stosuje się piankę elastomerową, piankę silikonową oraz włókno szklane. Dla zabezpieczenia węży hot melt przed czynnikami zewnętrzny stosuje się także osłony zewnętrzne, występują one w dwóch podstawowych rodzajach, to znaczy miękkie oraz twarde.

Czytaj również  Węże do klejów na gorąco. Kompletny poradnik

bogaty asortyment klejów: http://www.buehnen.pl/kleje/asortyment


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *