Home » Edukacja » Studia z informatyki to przyszłościowy wybór

Studia z informatyki to przyszłościowy wybór

Wybór kierunku studiów to trudna decyzja, która może zadecydować o charakterze przyszłej pracy. Jednym z popularnych kierunków jest informatyka, która otwiera przed studentami wizję prestiżowych stanowisk i wysokich zarobków. Ale czy studia informatyczne to przyszłościowy wybór?

Dlaczego warto podjąć studia informatyczne?

Jakiś czas temu mówiło się o przesycie rynku i braku zapotrzebowania na młodych informatyków, co wzbudziło niechęć do podejmowanie studiów informatycznych. Nic bardziej mylnego. Branża IT wciąż się rozwija i wkracza w coraz więcej aspektów codziennego życia. Wiąże się to z ekspansją rynku mobilnego, który otwiera wiele nowych ścieżek kariery dla informatyków. Dlatego potrzebni są fachowcy będący w stanie dostarczać nowe rozwiązania i obsługujący coraz bardziej skomplikowane technologie.

Informatycy po ukończeniu studiów (lub nawet w trakcie) nie powinni mieć problemów ze znalezieniem pracy. Według raportu portalu rynekpracy.pl „Dostępność specjalistów IT”, coraz mniej młodych ludzi decyduje się na podjęcie studiów informatycznych lub ich ukończenie. Oznacza to spadek liczby absolwentów i większy popyt na wykształconych specjalistów. Warto to wykorzystać.

Czy studia informatyczne przygotowują do pracy?

Wśród programistów samouków panuje przekonanie, że studia informatyczne nie są potrzebne do znalezienia dobrej pracy, a samodzielna nauka to lepiej spożytkowany czas. Nie jest to do końca zgodne z prawdą. Osobiste umiejętności praktyczne to bardzo ważny atut, ale nie zawsze wystarczający.

Czytaj również  Niezbędne szkolenia dla analityków

Informatyka to nauka dotycząca przetwarzania informacji. Uczy rozwiązywania problemów i szukania prostych, wydajnych rozwiązań. Studia informatyczne pokazują możliwości i techniki, które można do tego wykorzystać. Niemożliwym byłoby nauczanie wszystkich języków programowania i wgłębianie się w tajniki każdej gałęzi informatyki, dlatego ważna jest samodzielna inicjatywa studenta i chęć uczenia się na własną rękę.

Studia informatyczne są świetną okazją do rozeznania się w różnych możliwościach i wybrania specjalizacji, którą będzie się dalej rozwijać. Wyposażają w cenną wiedzę o podstawach, którą można potem pogłębiać i specjalizować.

Podsumowując: wiedza wyniesiona ze studiów to grunt do dalszego rozwijania umiejętności. Nauka i doświadczenie to dwa uzupełniające się czynniki, które determinują szanse na rynku pracy.

Czy po studiach informatycznych łatwo osiągnąć sukces?

Według raportu Sedlak&Sedlak, informatyka to jeden z najlepiej płatnych zawodów. Jednak aby piąć się po szczeblach kariery należy zacząć od zera. Jak w każdym zawodzie, nie należy nastawiać się na natychmiastowy sukces. Awanse i dostęp do lepszych stanowisk zdobywa się dzięki dokonaniom, doświadczeniu i rozwijaniu umiejętności.

Jeżeli interesujesz się programowaniem, informatyka jest dla Ciebie. Jest to kierunek dla pasjonatów, pozwalający na rozwijanie zainteresowań i późniejsze ich wykorzystanie w pracy zawodowej. A znalezienie jej nie będzie trudne, ponieważ sektor IT wziąć potrzebuje wykwalifikowanych specjalistów. Oferuje on stabilność i dobre zarobki, dlatego studia informatyczne do przyszłościowy wybór.

Czytaj również  Sprawdź studia podyplomowe i ich kierunki

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *