Home » Edukacja » Mity i fakty o MBA

Mity i fakty o MBA

Studia podyplomowe, szkolenia i kursy MBA są przeznaczone dla osób, które chcą zdobyć stanowiska kierownicze w świecie biznesu i zarządzać największymi przedsiębiorstwami, co wymaga szerokiej wiedzy z tej dziedziny. Wokół studiów przez lata narosło wiele mitów. Co jest prawdą, a co jedynie kłamstwem czy wymysłem?

Czym są kursy MBA?

Studia Menedżerskie MBA to bardzo intensywne, niestacjonarne studia II stopnia w zakresie zarządzania. Absolwenci studiów otrzymują dyplomy magistra zarządzania uczelni, na której studiowali oraz międzynarodowe certyfikaty MBA, które są sygnowane przez cztery uczelnie partnerskie. Program kursów MBA jest opracowany tak, by znaczna część zajęć miała formę warsztatową. Słuchacze poznają tajniki różnych dziedzin zarządzania, na przykład: księgowość i finanse, marketing, zarządzanie przedsiębiorstwem, zarządzanie projektem, prawo, informatykę, zarządzanie zasobami ludzkimi itd. Rekrutacja jest prowadzona przez uczelnie udostępniające programy, a składa się testów i rozmowy kwalifikacyjnej – najważniejsza jest rozmowa, podczas której osoba ją przeprowadzająca zapyta o osiągnięcia, cele i motywacje osoby aplikującej. Preferowani są kandydaci, którzy ukończyli studia magisterskie na przynajmniej na jednym kierunku.

Jakie mity narosły wokół kursów MBA?

Kursy MBA to nie antidotum na rozwiązanie wszelkich problemów zawodowych osób związanych z zarządzaniem. Panuje bowiem nieco przesadzone przekonanie, że posiadanie dyplomu MBA oznacza szybszy awans i większą pensję. Oczywiście, ukończenie tego szkolenia pozwala łatwiej znaleźć pracę, Absolwenci MBA są dobrymi przedsiębiorcami, ale to nie dyplom ich takimi uczynił, a ich cechy charakteru, które wytrwale rozwijają. Niektórzy uważają, że zamiast MBA wystarczą studia z zakresu zarządzania. Nie jest to do końca prawda, gdyż MBA kładą szczególny nacisk na metody i rozwiązania, dzięki którym studenci mogą wprowadzić teorię w praktykę. Nie jest prawdą, że wszystkim absolwentom MBA zależy na pieniądzach i władzy, gdyż dla większości osób z tym tytułem ważne jest również dążenie do wprowadzania zmian. Wielu z absolwentów kursów MBA ma wiedzę, która pozwala im ryzykować i poszerzać biznesowe horyzonty, dzięki czemu zarządzane przez nich firmy szybko się rozwijają, co jest wielkim sukcesem, także finansowym. Krytycy twierdzą, że programy MBA są zbyt drogie. Wprawdzie udział w programie na najbardziej renomowanych uczelniach może oznaczać wydatek nawet 100 tys. euro, ale jest to długoterminowa inwestycja o trwałej wartości.

Czytaj również  Finanse i rachunkowość, a praca w banku

Kursy MBA nie są tanie, a zainwestować trzeba nie tylko pieniądze, lecz także czas, gdyż zazwyczaj długo trwają. Jeśli chcemy się na nie zapisać, walczymy z mitami i poznajmy fakty, by otworzyć drzwi do wielkiej kariery.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *