Człowiek uczy się przez całe życie. Często nabywa wiele umiejętność nieświadomie. Aby coś osiągnąć ciągle należy stawiać sobie wyzwania i cele. W taki sposób człowiek cały czas się rozwija, nie pozostaje w tyle. Osoby po trzydziestce często zastanawiają się czy w tym wieku warto iść na studia, czy nie jest już za późno. Wiek nie może ograniczać kształcenia człowieka. Wszystko zależy od chęci i czasu jaki można temu poświęcić. Czasem to sytuacja przymusza, żeby podjąć kolejne studia i zdobyć kolejne uprawnienia. Może być to związane z utratą pracy czy też chęcią zdobycia awansu zawodowego.
Podnoszenie umiejętności lub przekwalifikowanie się
Osoby dorosłe podejmują edukację by podnieść swoje kwalifikacje. Często żąda tego sam pracodawca, który chce mieć wykwalifikowany personel. Zdarza się, że w części lub w większości ponosi koszty związane z doskonaleniem zawodowym pracowników. Kształcenie pracowników, wynika również z wymogów jakie nakładają na pracodawcę np. przepisy prawne. Pracownicy podejmują również sami taką decyzję w celu uzyskania lepszej pensji bądź awansu zawodowego.
Zawody wymagające ciągłego doskonalenia
Przykładem takiego ustawicznego kształcenia jest zawód nauczyciela, który wiąże się właśnie z ciągłym doskonaleniem zawodowym. Każdy rok szkolny związany jest z wieloma kursami kształcącymi, warsztatami. Pedagodzy to osoby, które muszą posiadać rozległą wiedzę, oprócz posiadanych studiów, muszą na bieżąco być z przepisami prawa oświatowego oraz kolejnymi nowościami edukacyjnymi.
Studia stacjonarne i niestacjonarne
Studiować można w trybie stacjonarnym, zaocznym i wieczorowym. Wszystko to jest uzależnione od czasu jakim dysponuje osoba chcąca się uczyć. Zazwyczaj osoby po trzydziestce mają ograniczony czas z racji pracy zawodowej, rodziny, czy jeszcze innych ważnych obowiązków. Bardzo dobrym sposobem studiowania w tym przypadku są studia on-line.
Dają one możliwość dostosowania nauki do czasu i potrzeb studenta. Osoby pracujące, mające dużo obowiązków, uczą się, gdy mają na to po prostu czas. Studia te zazwyczaj oferują pomoc trenerów, z którymi można się kontaktować on-line. Udzielą oni wszelkich niezbędnych informacji, porad i są w stałym kontakcie ze studentami. Udostępnione są materiały do nauki oraz zadania czy testy, które należy wykonać. Zazwyczaj zjazdy stacjonarne w placówce są bardzo rzadkie np. dwa razy w ciągu semestru i zazwyczaj dotyczą zaliczeń i egzaminów.
A może warto zmienić coś w życiu?
Wiele osób pracuje w danym zawodzie i wcale nie czuje się spełnionym, to unieszczęśliwia człowieka, a praca kojarzy się z przykrym obowiązkiem. Należy zastanowić się czy nie warto tego zmienić, przekwalifikować się i wykonywać zawód, który przyniesie radość i satysfakcję. Oczywiście zazwyczaj wiąże się to ze zdobyciem dodatkowego wykształcenia. Osoby po trzydziestce, jeżeli nie są zadowolone z dotychczasowego rozwoju zawodowego, powinny podjąć studia, które ułatwią im zdobycie satysfakcjonującego zawodu i spełnić swoje marzenia.