Home » Transport » Denerwujesz się przed badaniem za pomocą wariografu? Zobacz, na czym to polega

Denerwujesz się przed badaniem za pomocą wariografu? Zobacz, na czym to polega

Detektyw, Warszawa, wariograf – tak wyobrażamy sobie pracę śledczego, ale czy ma to coś wspólnego z rzeczywistością? Czy detektyw korzysta z usług firm pracujących z wykrywaczem kłamstw? W telewizji czasami oglądamy seriale, w których dzielni specjaliści korzystają z tego urządzenia, by zmiękczyć sprawcę i zmusić go do złożenia zeznań. Czy musimy się bać, gdy ktoś poprosi nas o poddanie się badaniu wariografem?

Detektyw, Warszawa i śledztwo. Jak działa wariograf?

Wariograf (wykrywacz kłamstw), czyli urządzenie wykorzystywane przy przeprowadzaniu badań wariograficznych służy do analizowania fizjologicznych reakcji organizmu ludzkiego. Podobno nie da się go oszukać, gdy mierzy zmiany, jakie zachodzą w AUN, czyli autonomicznym układzie nerwowym człowieka, a więc zmiany rytmu serca, temperatura, oddech, potliwość skóry czy zmiany w głosie osoby badanej. Podczas badania wariograficznego, kiedy osobie badanej zadawane są pytania, do nerwów z zakończeniem w skórze automatycznie trafią rozkazy, które zmieniają opór elektryczny skóry. Reakcja zostanie zapisana na wykresie urządzenia. Z usług firmy obsługującej takie urządzenie korzysta detektyw. Warszawa, jako duże miasto, bez problemu zaoferuje takie usługi.

Detektyw, Warszawa i poszukiwanie prawdy. Co się bada na wariografie?

Badania wariografem przeprowadzają eksperci posiadający odpowiednie kwalifikacje poświadczone certyfikatami i zaświadczeniami przyznawanymi przez znane instytucje, między innymi Polski Komitet Badań Wariograficznych, British Polygraph Academy itd. Istnieje wiele przewinień, których popełnienie może zostać odkryte w badaniu wariografem (pranie brudnych pieniędzy, kradzieże, przemoc w rodzinie). Czasami też badania służą do tego, by prześwietlić kandydata do pracy, zwłaszcza na stanowisko wiążące się z posiadaniem bardzo wrażliwej wiedzy. Minimalny rezultat to co najmniej 40-60%, jednak czasami badanie może przynieść dokładność nawet do 98%. Jest to możliwe tylko w przypadku przebiegłego i doświadczonego eksperta.

Czytaj również  Co robić w razie zgubienia lub kradzieży karty kredytowej? Powiemy Ci, jak szybko reagować w kryzysowej sytuacji

Detektyw, Warszawa, wariograf – o co będą pytać?

Długość badania oraz zadawane pytania zależą od tego, co test ma badać. Zazwyczaj prosty test trwa od 2 do 3 godzin. W czasie badania do ciała poddanej mu osoby mocowane są różnego rodzaju czujniki, które rejestrują parametry i przekazują je do urządzenia. W trakcie badanie wariograf rejestruje trzy parametry – oddychanie, praca serca oraz stopień elektrycznego przewodnictwa ludzkiej skóry, który może ulegać zmianie. Badanie rozpozyna wywiad przedtestowy przeprowadzany w celu omówienia pytań, przy czynnym udziale osoby badanej. Po nim następują testy – pomiar za pomocą urządzenia reakcji fizjologicznych oraz zapisanie ich zmian w związku z pytaniami, w kilku wykonanych testach zasadniczych, pomocniczych i symulacyjnych. Po badaniu analizowane i interpretowane są zapisy zarejestrowane na wariografie, a także przeprowadza się ich interpretację oraz opracowuje raportu końcowy bądź ekspertyzę.

Detektyw, Warszawa, wariograf to trio, które pozwoli znaleźć prawdę w natłoku kłamstw. Jeśli mówimy prawdę, nie musimy się bać badania, gdyż jest bezbolesne, a zadawane pytania są proste i zrozumiałe.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *