Home » Technologie » Czy warto kupić smartfona z technologią 5G?

Czy warto kupić smartfona z technologią 5G?

Każdego roku na rynku elektroniki użytkowej pojawiają się dla klientów nowe propozycje w postaci konkretnych produktów, lecz także technologii. Doskonałym tego przykładem jest wejście na rynek obecnej w smartfonach technologii 5G. Wiele osób zastanawia się nad tym, czy powinno się już dziś kupować telefon, który ją obsługuje.

Czym jest technologia 5G?

W reklamach telewizyjnych, radiowych, nawet tych dostępnych na portalach streamingowych da się często usłyszeć wiele reklam zachęcających do zakupienia telefonu komórkowego, który będzie obsługiwał nową technologię 5G. Mało jednak kiedy można trafić na informacje, czym taka technologia tak w ogóle jest.
Oczywiście nie ma sensu wdawać się w tym wypadku w szczegółowe omawiania aspektów technicznych. Wystarczy, jeśli dowiemy się, że 5G to po prostu nowy, piąty standard sieci komórkowej. Jego poprzednikiem była sieć 4G, która powszechnie znana jest jako sieć LTE.
Czy na rynku dostępne są już telefony z dostępem do takiej sieci? Jak się okazuje, producenci od dawna są gotowi na jej nadejście, ponieważ w sklepach od dawna spotkać się można z dużą ilością różnych smartfonów, które tę sieć wykorzystują. Dobrym przykładem może być oferta jednego ze sklepów internetowych https://www.neo24.pl/gsminavi/smartfony/smartfony5g.html.

Czytaj również  Jak działa supermarket internetowy?

Jakie są zalety technologii 5G?

Zanim jednak zakupi się telefon z dostępem do takiej sieci, przede wszystkim dowiedzieć się trzeba, czy faktycznie będzie to opłacalna inwestycja. Jakie są konkretnie zalety takiej sieci i czy warto inwestować w telefon do niej?
Zdecydowanie najważniejszą zaletą dla przeciętnego użytkownika jest oczywiście szybkość działania takiej sieci. Osiągane prędkości podczas ściągania danych potrafią osiągnąć nawet 20 Gb/s, co jest kolosalną różnicą w stosunku do 50-70 Mb/s w obecnej sieci.
Co więcej, taka sieć ma także znacznie mniejsze opóźnienie, dzięki czemu przeglądanie treści internetowych jest o wiele wygodniejsze. Na koniec wspomnieć jeszcze trzeba, że jest to sieć zdecydowanie mniej awaryjna.

Jak wygląda dostępność technologii 5G w Polsce?

Jak więc widać sieć 5 G ma naprawdę bardzo ciekawe zalety, które z całą pewnością będą dawały wiele radości użytkownikom. Problem jednak w tym, że technologia 5G jest cały czas nowością na naszym rynku, a przez to nie wszędzie może być dostępna. Jak to zatem wygląda od tej strony?
Jak się okazuje, dużą wadą sieci 5 G jest to, że jej nadajniki mają dość niewielki zasięg. Oznacza to, że pokrycie nią całej powierzchni kraju może być trudne lub niemożliwe do zrealizowania. Oczywiście w dużych miastach jest ona już dziś powszechnie dostępna, lecz wyjeżdżając np. na wieś, może być z tym problem.

Czytaj również  Czym są węże podgrzewane?

Czy warto kupić smartfon z 5G?

Znając wszystkie zalety i wady takiej technologii, można odpowiedzieć sobie na pytanie, czy kupienie takiego smartfona będzie dobrym wyborem. Jak się okazuje jak najbardziej tak. Sieć 5G cały czas się rozwija i nawet jeśli dziś nie ma się możliwości korzystania z jej dobrodziejstw, to w niedługim czasie stanie się to możliwe. Warto więc być na to przygotowanym posiadając odpowiedni smartfon.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *