Home » Technologie » Jak wykonać audyt strony internetowej?

Jak wykonać audyt strony internetowej?

Promocja w sieci to jedna z ważnych działek marketingu. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że bez tego praktycznie ciężko jest zaistnieć w umyśle konsumenta. Tym bardziej, że w coraz większym wymiarze obserwuje się efekt ROPO – Research Online Purchase Offline. Oznacza to tyle, że konsument przed zakupem czegoś stacjonarnie, sprawdza w sieci informacje o danym przedmiocie, opinie oraz ceny. Nierzadko widzi się też odwrotny efekt ROPO – widać to doskonale na przykład w branży sprzętów elektronicznych. Ludzie idą do sklepu RTV sprawdzić jak wygląda telewizor czy telefon, dotknąć go, sprawdzić czy się podoba – a zakupu dokonują on-line – wybierając najtańszą z możliwych opcji na rynku. Jak widać, obecność online jest konieczna. Ustalenie strategii obecności danej marki w sieci, powinna poprzedzić solidna analiza strony internetowej.

Jak wykonać audyt strony internetowej?

Wykonanie audytu strony najlepiej zlecić firmie zewnętrznej, która zjadła na tej dziedzinie przysłowiowe zęby. Oczywiście należy mieć świadomość, co owa analiza strony internetowej powinna zawierać, aby nie dać się złapać w sidła nieuczciwego Partnera. Audyt powinno rozpocząć przejrzenie strony pod względem jej budowy. Sprawdzenie wtyczek, budowy architektury strony pomoże w zdobyciu wiedzy na temat tego, czy dobrze została ona postawiona. Często zdarza się, że przeładowanie wtyczkami czy przekodowanie powoduje zbyt długie ładowanie się naszej www. Szybkość ładowania się strony można zweryfikować korzystając z darmowego narzędzia, jaki udostępnia google. Kolejnym elementem, jaki powinna zawierać analiza strony internetowej jest użyteczność dla użytkownika. Można to wywnioskować po analizie Google Analitycs. Dane te pokazują m. in. wskaźnik odrzuceń. Jeśli jest on wysoki – oznacza to, że nasza strona nie odpowiada na potrzeby konsumenta. Długość czasu przebywania na stronie to kolejny istotny parametr. Im on niższy tym można zakładać, że do poprawy są treści umieszczone na stronie. Coś musi być z nimi nie tak, skoro nie przyciągają uwagi klienta.

Czytaj również  Okresy przechowywania dokumentów w firmie

Co z tym pozycjonowaniem?

Na pewno audyt strony musi obejmować również pozycję www w wyszukiwarkach. Najpopularniejszą jest Google i to na nim warto bazować. Jeśli strona jest pozycjonowana metodą SEO, warto przyjrzeć się, jak jest ono przeprowadzane. Pozyskiwanie dobrych, wartościowych linków oraz merytpryczne treści są kluczem do sukcesu pozycjonowania. Analiza strony internetowej powinna zawierać również weryfikacje fraz, na które jest ona pozycjonowana. Być może w danej kategorii pojawiły się nowe często poszukiwane przez użytkownika wyrażenia, które warto włączyć na listę słów kluczowych pod pozycjonowanie SEO. A może część fraz warto wesprzeć reklamami Google Adwords, na przykład w sezonie największej sprzedaży oferowanych przez nas produktów? Na te wszystkie pytania powinien odpowiadać dobrze przeprowadzony audyt strony internetowej. Najlepiej zlecić go firmie zewnętrznej


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *