Home » Transport » Co robić w razie zgubienia lub kradzieży karty kredytowej? Powiemy Ci, jak szybko reagować w kryzysowej sytuacji

Co robić w razie zgubienia lub kradzieży karty kredytowej? Powiemy Ci, jak szybko reagować w kryzysowej sytuacji

Karta kredytowa przez wiele osób jest kojarzona z życiem na kredyt. Nie da się jednak ukryć, że w niektórych sytuacjach ratuje nam życie – na przykład wtedy, gdy zabraknie nam pieniędzy na zakupy. Można pożyczyć pieniądze na dwa miesiące bez konieczności opłacania odsetek. Co zrobić, gdy zgubimy kartę lub ktoś nam ją ukradnie?

Co robić, gdy orientujemy się, że nie mamy swojej karty kredytowej?

Utrata karty kredytowej może zdarzyć się każdemu, ale zanim wpadniemy w panikę, dokładnie przejrzyjmy wszystkie ewentualne miejsca w domu i biurze, gdzie karta mogła się zawieruszyć. Nadal jej nie ma? Pora skontaktować się z bankiem i zastrzec kartę. Zadzwońmy do centrum zastrzegania kart w banku, który prowadzi nasze konto. Takie infolinie zazwyczaj są czynne całą dobę i dodzwonimy się bez problemu. Ich numer zwykle umieszcza się na odwrocie karty – dlatego należy wcześniej wpisać go do telefonu komórkowego, by móc z niego skorzystać w wypadku kradzieży. Jeśli tego nie zrobiliśmy, nic straconego. Znajdźmy numer na stronie internetowej banku lub skorzystajmy z ogólnej infolinii uruchomionej przez Związek Banków Polskich, dzięki której uzyskamy połączenie telefoniczne z naszym bankiem. Jeśli sytuacja jest bardzo skomplikowana i nie mamy przy sobie telefonu, udajmy się do dowolnego oddziału banku, w którym mamy konto, zgłośmy tam kradzież karty i poprośmy o jej zablokowanie. Możemy też zalogować się na bankowe konto internetowe, z którym powiązana jest karta kredytowa i zablokujmy ją online.

Czytaj również  Co oznaczają usługi wartości dodanej?

Co się dzieje po zastrzeżeniu karty kredytowej?

Po zastrzeżeniu karty bank ponosi odpowiedzialność za bezprawne transakcje (powyżej 150 euro) wykonane zastrzeżoną kartą. Nie weźmie jednak odpowiedzialności za transakcje potwierdzono właściwym kodem PIN, gdyż naszym zadaniem jest ochrona kodu i jeśli złodziej go znał, musieliśmy go w jakiś sposób udostępnić. Skontaktujmy się z bankiem i poprośmy o wyrobienie nowej karty kredytowej. Pamiętajmy, że po zastrzeżeniu karty nie możemy jej używać nawet wtedy, gdy okaże się była w domu. Koniecznie trzeba to zrobić, gdyż w przeciwnym razie bank może odmówić wypłacenia rekompensaty finansowej (w przypadku utraty środków na koncie). Ponieważ lepiej zapobiegać, zwróćmy uwagę na to, gdzie kładziemy środek płatniczy i kto ma do niego dostęp. Jeśli mamy kilka kart, nie trzymajmy wszystkich w jednym miejscu. Nigdy nie nośmy przy kartki z zapisanym numerem PIN. Kiedy zgłosimy zaginięcie karty, bank sprawdzi, czy wywiązaliśmy się ze swoich obowiązków i dobrze jej pilnowaliśmy. Warto wykupić w banku ubezpieczenie karty (na wypadek jej utraty).

Karta kredytowa to bardzo przydatne narzędzie, a tylko od jej właściciela zależy, czy przyniesie więcej szkody, czy pożytku. Jeśli ten środek płatniczy zginie, koniecznie zgłośmy ten fakt do banku, który zablokuje kartę.

Czytaj również  Na czym polega logistyka b2c?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *