Home » Transport » Regularna wymiana oleju w silniku – dlaczego jest ważna?

Regularna wymiana oleju w silniku – dlaczego jest ważna?

Każdy kierowca doskonale zdaje sobie sprawę, że samochód, którym się porusza to maszyna wymagająca określonych wymian i napraw. Dotyczy to w pierwszej kolejności elementów eksploatacyjnych, które w wyniku jazdy autem zwyczajnie się zużywają. Mowa tu jest np. o klockach hamulcowych, wycieraczkach czy też rzecz jasna oponach. Jak się jednak okazuje równie istotną kwestią podczas zwykłego dbania o posiadany samochód, jest regularna wymiana w nim oleju silnikowego. Z jakiego powodu jest to tak ważne i co się może stać, jeśli nie wymieni się oleju na czas?

Dlaczego wymiana oleju jest tak ważna?

Jeśli chce się zrozumieć to, jakie mogą być konsekwencje niewymieniania olej na czas i jak często należy to robić, trzeba w pierwszej kolejności dowiedzieć się, dlaczego wymiana jest tak ważna.
Olej silnikowy pełni naprawdę niezwykle ważną funkcję. Dzięki niemu wszystkie ruchome elementy silnika mogą bez przeszkód się poruszać, bez ryzyka uszkodzenia. Olej zapewnia im stabilne smarowanie, więc praca silnika jest efektywniejsza i bezpieczniejsza.
Co grozi silnikowy, który nie będzie miał oleju? Jak można się łatwo domyślić, wysoka temperatura, a także wysokie obroty silnika spowodują, że poszczególne elementy trąc o siebie, wytworzą ogromną temperaturę, która skutkować będzie zapieczeniem się silnika i zatrzymaniem jego pracy. Taka awaria fachowo nazywana jest zatarciem silnika.

Czytaj również  Projekt przeprowadzka! Dowiedz się, jak zrobić to sprawnie!

Czym grozi zatarcie silnika?

Silnik może się zatrzeć z dwóch powodów. Po pierwsze w sytuacji, jeśli nie będzie się miało w silniku odpowiedniej ilości oleju, a po drugie, jeśli będzie on kiepskiej jakości. W każdym z tych wypadków efekt będzie ten sam, czyli silnik stanie. Co to jednak konkretnie będzie oznaczało? Jak się okazuje, będzie to naprawdę bardzo poważna awaria, ponieważ koszt naprawy może przewyższyć nawet koszt całego auta. W takiej sytuacji albo auto będzie nadawało się do złomowania, albo też kierowca podejmie się wymiany całego silnika na model używany.

Jak często należy wymieniać olej?

Co należy zrobić, aby nie doprowadzić do takiego czarnego scenariusza? Jak można się domyślić, kluczowe jest w tym wypadku regularne wymienianie oleju na zupełnie nowy. Jak często powinno się to robić? Przyjmuje się, że idealnym momentem na wymianę oleju jest 10 tysięcy przejechanych kilometrów. Oleje Mobil zapewniają nieco dłuższą żywotność, więc w ich przypadku można spokojnie jeździć nawet do 14 tysięcy kilometrów. Jeśli natomiast nie pokonuje się tak dużej liczby kilometrów w niedługim czasie, poleca się wymianie oleju raz do roku bez względu na przebieg.

Czytaj również  Zalety i wady kredytu odnawialnego – sprawdź, czy jest to produkt finansowy dla Ciebie

Gdzie takiej wymiany można dokonać? Jest ona stosunkowo prosta, więc bez żadnego problemu zlecić ją można dosłownie każdemu warsztatowi, który za niewielką opłatą rzędu 200 złotych w ciągu kilkudziesięciu minut wymieni w silniku olej. Oczywiście, jeśli tylko posiada się nieco miejsca i choć trochę umiejętności mechanicznych, wymianę oleju można również przeprowadzić całkowicie samodzielnie. Ryzyko zrobienia czegoś w nieprawidłowy sposób jest minimalne, więc taka wymiana nie wiąże się z zagrożeniem zniszczenia silnika.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *