Home » Biuro » 5 cech najlepszych krzeseł biurowych – wygoda i bezpieczeństwo w jednym

5 cech najlepszych krzeseł biurowych – wygoda i bezpieczeństwo w jednym

Wiele osób marzy o pracy biurowej twierdząc, że jest to jeden z najlżejszych pod względem fizycznym rodzajów wykonywanych zajęć. Nie jest to jednak do końca prawda, gdyż praca siedząca może przyczynić się do pojawienia się chorób układu krążenia, kręgosłupa itd. Negatywne skutki długotrwałego przebywania w jednej pozycji mogą być bardzo bolesne. Jak wybrać krzesła biurowe, by były jak najlepsze dla kręgosłupów pracowników?

Czym się kierować, kupując krzesła biurowe?

W pracy każdy pracownik powinien mieć swoje krzesło, na którym będzie siedział. W przypadku wyboru krzeseł do sali konferencyjnej nie mamy dużego problemu. Takie meble musza być estetycznie i ładnie wykonane, ale ponieważ nie siedzi się na nich zbyt długo, nie musimy się martwić o podpórki itd. Ważne, by były wygodne. Najlepiej kupić takie, które można układać jedne na drugim, co pozwoli na oszczędzenie miejsca. Biurkowe krzesła biurowe warto wybierać tak, by były idealnie dobrane do danej osoby, jej wzrostu i sylwetki. Zwróćmy uwagę również na ich budowę, która może szkodzić kręgosłupowi narażonemu na „zastyganie” na wiele godzin w pozycji siedzącej lub zapewniać plecom należyte oparcie. Dobry fotel powinien mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie i regulowaną wysokość. Ważny jest też wygląd, harmonijnie współgrający z pozostałymi elementami aranżacji biura. Bardzo ważne jest siedzisko fotela, na którym będziemy siedzieć wiele godzin. Siedzisko powinno szybko i łatwo dopasowywać się do naszej sylwetki i rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Innego podparcia potrzebuje sekretarka, a innego architekt, który często się podnosi i wstaje.

Czytaj również  Urządzenia, które wspomagają pracę w biurze

Krzesła biurowe łaskawe dla kręgosłupa

Przy pracy z komputerem poleca się krzesła biurowe z regulacją wysokości i podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego. Podstawa powinna być pięcioramienna, co sprawi, że fotel będzie stabilny. Jeśli pracujemy przy biurku i nie musimy sięgać po teczki czy segregatory, nie ma takiej potrzeby, ale możliwość wykonania obrotu wraz z fotelem zwiększa bezpieczeństwo, gdy istnieje konieczność sięgnięcia do elementów znajdujących się poza zasięgiem w pozycji podstawowej. Krzesła biurowe przeznaczone do pracy przy komputerze powinny mieć możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża. W fotelach obrotowych bardzo ważne jest anatomiczne oparcie, które służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Oparcie powinno być regulowane w zakresie 5 stopni do przodu i 30 do tyłu. Optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni. Przy wyborze fotela warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji kąta odchylenia całego oparcia, jego krzywizn, a także zagłówka. Przydatne są także podłokietniki, które stabilizują i odciążają ręce, co jest także bardzo wygodne.

Czytaj również  4 cechy dobrego krzesła biurowego. Sprawdź nasz poradnik

Wybierzmy najlepszej jakości krzesła biurowe, by zapewnić sobie dobry komfort pracy, a kręgosłupowi właściwe podparcie. Idealnie dobrany fotel pozwoli pracować wygodnie, co z pewnością zwiększy naszą efektywność.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *