Drobnica to popularne w logistyce określenie na towary o niewielkich rozmiarach, które najczęściej przewożone są na europaletach. Transport drobnicowy wymaga odpowiedniej floty i wyspecjalizowanej kadry. W zakresie obsługi towarów drobnicowych świadczone są również usługi takie jak przeładunek drobnicowy. Dowiedz się, na czym polega przeładunek drobnicowy!
Przeładunek drobnicowy – co to jest?
Przeładunki drobnicowe wykonywane są wszędzie tam, gdzie towar drobnicowy zmienia drogę transportu. Może to mieć miejsce między innymi w przypadku międzynarodowej spedycji, gdzie towary transportuje się często za pomocą kontenerowców. Przeładunkiem drobnicowym będzie więc wyładowanie towarów na paletach z kontenera, a następnie przeładowanie ich do samochodów transportowych. Transport drobnicowy określany jest również mianem LCL, co oznacza Less Than Container Load. W przypadku przeładunku drobnicowego stosuje się często metody łączenia produktów, do których należą: stropowanie, paletyzacja, pakietyzacja oraz konteneryzacja.
Specyfika towarów drobnicowych
Ładunek drobnicowy można opisać za pomocą cech takich jak relatywnie mała masa jednostkowa, a także duża liczba sztuk oraz różnorodność kształtów i opakowania. Złączone w zbiorczy ładunek produkty mają często rozproszonych nadawców i odbiorców, co sprawia, że konieczne jest ich posortowanie na danym etapie transportu. To również należy do zadań pracowników przeprowadzających przeładunki drobnicowe. Poszczególne partie towarów muszą zostać należycie opisane, aby maksymalnie usprawnić ten proces. Cały proces konsolidacji poszczególnych partii towarów wykonuje się w specjalnych magazynach przeładunkowych.
Transport towaru drobnicowego
Towar drobnicowy z uwagi na swoją specyfikę jest podatny na uszkodzenia. W czasie transportu należy więc zadbać o właściwe opakowanie, które skutecznie ochroni przewożony towar. Transport drobnicowy drogowy w dużej mierze oparty jest na doładunku na trasie. Towary przewożone w samochodzie są więc rozładowywane i uzupełniane w różnych punktach na trasie przejazdu. Spedytor nadzoruje stan załadunku pojazdu i dba o to, aby przestrzeń pozostawała optymalnie wypełniona. Głównym problemem związanym z transportem drobnicowym są natomiast dłuższe terminy dostaw.
Sprawdź więcej informacji: https://www.rhenus.com/pl/pl/uslugi/logistyka-frachtowa/transport-drogowy/drobnica-miedzynarodowa/
Jak wybrać firmę do przeładunku drobnicowego?
Poszukiwania zaufanego partnera do przewodu i do przeładunku towaru drobnicowego należy rozpocząć od sprawdzenia referencji poszczególnych przewoźników. Kluczowe znaczenie ma doświadczenie danej załogi – w końcu nikt nie chce ryzykować problemów spowodowanych przez uszkodzenia towaru. Dobre zabezpieczenie stanowi posiadanie przez daną firmę logistyczną odpowiedniego pakietu ubezpieczeń. Najważniejsze jest ubezpieczenie OC przewoźnika. Najlepiej wybrać firmę do przeładunku drobnicowego, która oferuje jednocześnie usługi związane z transportem towarów, ponieważ pozwoli to zaoszczędzić nie tylko pieniądze, ale również czas.