Home » Technologie » Co to jest robots.txt? Dowiedz się, co powinien zawierać

Co to jest robots.txt? Dowiedz się, co powinien zawierać

Działanie wyszukiwarek opiera się na robotach, które indeksują poszczególne informacje zawarte na stronach internetowych, a następnie wykorzystują pozyskane w ten sposób dane, aby przygotować dla użytkownika listę wyszukiwania w oparciu o dane słowa kluczowe. Do komunikacji z robotami służy plik robots.txt.

Co to jest plik robots.txt?

Plik robots txt przekazuje robotom odpowiedzialnym za funkcjonowanie przeglądarki informacje o tym, które elementy treści dostępnej na stronie mogą one indeksować. Tego narzędzia używa się przede wszystkim po to, aby strona internetowa nie była przeciążana zapytaniami. Niewłaściwe użycie pliku robots.txt może natomiast odbić się negatywnie na skuteczności pozycjonowania strony internetowej.

W jaki sposób działa plik robots txt?

Roboty przeglądarki przeszukujące internet indeksowanie każdej strony rozpoczną od analizy zapisów umieszczonych w pliku robots.txt. Plik ten jest sposobem komunikacji z botami i daje możliwość wpływania na to, które treści mogą zostać przez nie indeksowane. Pliki robots.txt nie służą do usuwania strony z wyszukiwarki Google. Nawet strona z zablokowanym skryptem będzie wyświetlała się w wynikach wyszukiwania, jednak nie wszystkie informacje mogą zostać prawidłowo umieszczone w jej opisie. Jeśli strona wyświetlana jest przez wyszukiwarkę w niewłaściwy sposób, to rozwiązać ten problem pozwoli najpewniej usunięcie właściwego zapisu z pliku robots.txt.

Czytaj również  Węże do klejów na gorąco. Kompletny poradnik

Dlaczego warto mieć plik robots.txt na swojej stronie?

Zastosowanie pliku robots.txt daje możliwość zarządzania współpracy witryny z robotami wyszukiwarek, co przydaje się w wielu przypadkach. Tego rodzaju komunikacja potrzebna jest między innymi w przypadku wykorzystywania płatnych linków lub reklam, które potrzebują specyficznych instrukcji dla robotów. Obecność pliku robots.txt gwarantuje, że do danej witryny będą miały jedynie renomowane roboty wykorzystywane przez największe wyszukiwarki. Ten skrypt pozwala również ukryć wybrane treści przed robotami odpowiadającymi za wyszukiwanie, co może być przydatne również w przypadku dokonywania zmian w strukturze strony, kiedy chcemy ją chwilowo „wyłączyć z obiegu”.

Jak używać pliku robots.txt?

W celu optymalizacji strony pod kątem wyszukiwania należy przede wszystkim upewnić się, że plik robots.txt w ogóle znajduje się w kodzie strony, ponieważ bez niego skuteczne promowanie treści w przeglądarce nie będzie możliwe. Aby sprawdzić, czy plik istnieje wystarczy wpisać w pasku wyszukiwarki hasło „www.domena.pl/robots.txt”. Brak pliku sprawi, że podana strona nie otworzy się. Plik robots.txt to zwykły zapis w kodzie strony, którego dodanie nie wymaga specjalistycznej wiedzy z zakresu IT. Wystarczy posłużyć się składnią User-agent, która wyznacza kierunek podążania robotów indeksujących. Do zablokowania dostępu do danej treści wykorzystuje się komendę Disallow, a instrukcja Allow pozwala zapewnić dostęp do elementu, który znajduje się w zablokowanym folderze.

Czytaj również  Apple iPhone 13 Mini Biały specyfikacja i dostępne modele

Uzupełnij swoją wiedzę: https://digitalhill.pl/blog/dyrektywy-blokujace-robots-txt-5-krokach/


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *