Home » Finanse » Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej?

Jakie są koszty założenia działalności gospodarczej?

Wbrew pozorom, samo założenie działalności gospodarczej nie wiąże się zazwyczaj z żadnymi kosztami. Własne fundusze są za to niezbędne przy zakupie podstawowych materiałów i wykonaniu pierwszych opłat. Sprawdźmy, o jakich kosztach należy pamiętać przed i bezpośrednio po zarejestrowaniu działalności gospodarczej.

Biznesplan i fundusze na założenie działalności

Każda, nawet najmniejsza działalność wymaga dobrze rozplanowanego biznesplanu. Najważniejszą częścią planu działania firmy są miesięczne wydatki stałe i zmienne oraz koszty, związane z zakupem podstawowych materiałów. Trudno wyobrazić sobie działalność, która nie wymaga tzw. funduszy na start. Przyjmuje się, że na początek należy zabezpieczyć kwotę odpowiadającą przynajmniej półrocznym wydatkowym na prowadzenie działalności (w przypadku dużych firm kwota będzie proporcjonalnie większa). Jeżeli nie dysponujemy wystarczającą kwotą, możemy wziąć pod uwagę uzyskanie dofinansowania m.in. z Urzędu Pracy, instytucji państwowych lub prywatnych firm, specjalizujących się w pozyskiwaniu funduszy unijnych.

 

Zakładanie firmy – ile to kosztuje?

W przypadku większości firm proces zakładania działalności nie wiąże się z żadnymi kosztami (uwaga: z kosztami rejestracji muszą się liczyć m.in. spółki). Rejestracja firmy w systemie CEiDG – odbywająca się osobiście lub za pomocą systemu on-line – nie wymaga wnoszenia żadnych opłat. Nie zapłacimy też za zgłoszenie do ubezpieczeń ZUS. Bezpłatnym pozostaje także zgłoszenie do Urzędu Skarbowego w celu rejestracji przedsiębiorcy jako czynnego podatnika VAT. Uwaga – wielu młodych przedsiębiorców pada ofiarą oszustwa, polegającego na otrzymaniu rachunku za rzekome wpisanie do rejestru CEiDG. Ministerstwo Finansów regularnie przestrzega przez wnoszeniem jakichkolwiek opłat za umieszczenie firmy w rejestrze.

Czytaj również  Czy są programy ułatwiające prowadzenie księgowości?

 

Prowadzenie firmy – koszty stałe

Założenie działalności jest co prawda bezpłatne, ale już prowadzenie firmy wiąże się ze stałymi opłatami – począwszy od pierwszego miesiąca. Do najważniejszych opłat stałych, regulowanych prawem należą: koszty ubezpieczenia ZUS, podatek dochodowy, podatek VAT (o ile przedsiębiorca podlega), podatek CIT (dla spółek). Najpoważniejszym wyzwaniem dla początkującego przedsiębiorcy mogą być bieżące koszty, związane z prowadzeniem działalności. W planowaniu wydatków należy uwzględnić m.in. opłaty za: wynajęcie lokalu biurowego, elektryczność, media, ewentualne licencje, prowadzenie konta bankowego, wyposażenie firmy, zakup sprzętu. Zatrudniający pracowników dodają do tego koszty wypłaty świadczeń i ubezpieczeń.

 

Na co uważać podczas zakładania działalności?

Doradcy finansowi niezmiennie przekonują, że najważniejszym elementem zakładania działalności jest biznesplan. To w nim należy uwzględnić wszystkie planowane wydatki i tzw. próg rentowności przyszłej firmy. Nie będzie przesadą stwierdzenie, że najważniejsze decyzje, związane z prowadzeniem dowolnego typu przedsiębiorstwa, zapadają już na etapie tworzenia biznesplanu. Z pewnością nie założymy (ani nie utrzymamy) działalności bez własnych funduszy. Rejestracja firmy jest całkowicie bezpłatna (z wykluczeniem spółek), ale samo prowadzenie działalności będzie wymagać systematycznych opłat. Zachowanie płynności przychodów to niewątpliwie najważniejsze zadanie dla początkującego przedsiębiorcy.

Czytaj również  Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

 


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *