Home » Finanse » Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

 

Karta kredytowa, była kiedyś elementem egzotycznym, dzisiaj jest dostępna dla każdego klienta banku o spełniającego jego wymagania. Czym jest i na co należy zrobić, aby ją otrzymać i korzystać bez ograniczeń?

 

Czym jest i jak działa karta kredytowa

Jest to jeden z produktów bankowych, który jest zbliżony do kredytu gotówkowego, ale w formie bardziej przystępnej karty płatniczej. Bank udostępniając klientowi kartę kredytową przyznaje mu na niej limit, z którego może korzystać. Wysokość linii kredytowej na karcie jest zależna od dwóch warunków:

  • Zdolności kredytowej wnioskodawcy
  • Wnioskowanej kwoty

Dlatego limit na koncie może być niższy, niż zdolność klienta, a tym samym kart można posiadać wiele, razem wykorzystując całą zdolność klienta.

Z limitu na karcie można korzystać w dowolnym momencie, a odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty. Mając do wykorzystania na karcie 5 tysięcy złotych, dokonując transakcji na kwotę 20 zł, odsetki płaci się tylko od wykorzystanej kwoty. Łatwo się zorientować, że nie korzystając z karty, nie ponosi się żadnych opłat, z wyjątkiem kosztów jej odnowienia raz na kilka lat. Podobnie jak karta płatnicza, „kredytówka” ma swoją datę ważności, najczęściej wydawana jest na okres 5 lat.

Czytaj również  Jak ustalić wysokość wynagrodzenia dla pracownika?

Odsetek można uniknąć korzystając z okresu „promocyjnego”, który posiada każda karta kredytowa. Polega to na tym, że jeżeli spłaci się kartę w ciągu danego okresu (najczęściej do dwóch miesięcy), odsetki w ogóle nie będą pobrane z rachunku karty. Jeżeli karta nie zostanie spłacona w tym terminie, odsetki zaczną być naliczane dopiero za okres po tym terminie. Dzięki temu karty kredytowe stały się jednym z najbardziej popularnych środków płatniczych na świecie. Łatwy dostęp do pieniędzy oraz brak konieczności spłaty dodatkowych odsetek zachęca wielu klientów.

Drugą cechą zachęcającą do kart kredytowych jest jej minimalna spłata, która wynosi jedynie 5% lub co najmniej 50 zł. Nie trzeba jej spłacać całkowicie, jeżeli pamięta się o comiesięcznej minimalnej spłacie karty wymaganej przez bank. Kwotę tę można wykorzystać zaraz po zaksięgowaniu jej na rachunku karty, więc tak naprawdę spłata karty może wydłużyć się znacząco w czasie.

Jakie przesłanki są konieczne, aby uzyskać kartę kredytową?

Warunki konieczne, aby człowiek w restauracji płacący kartąubiegać się o kartę kredytową są tożsame z warunkami wymaganymi przy zwykłym kredycie gotówkowym. Należy więc posiadać w pierwszej kolejności ukończone 18 lat oraz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Zdolność ta jest liczona różnie w zależności od banku. Niektóre wymagają jedynie stałych wpływów na konto, a inne zaświadczenia od pracodawcy.  Aby ubiegając się o kartę kredytową wystarczą minimalne zarobki.

Czytaj również  Darmowe konto firmowe – jak założyć online?

Wnioskując o kartę kredytową o limicie 5000 zł, w przypadku niewystarczającej zdolności bank może zaproponować niższy limit, np. 4500 zł. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wnioskować o podwyższenie limitu na karcie, gdy zdolność kredytowa się poprawi.

 

W jaki sposób zrezygnować z karty kredytowej

Każda karta kredytowa ma swój cykl rozliczeniowy. Może on zaczynać się w dowolnym dniu miesiąca, np. 5 dnia.  Wszystkie transakcje karty będą wtedy rozliczane od 5 do 4 dnia każdego miesiąca. Po tym okresie otrzymuje się wyciąg z karty. Zamknięcie karty wymaga miesięcznego wypowiedzenia, przy czym musi on zawierać jeden pełen cykl. Mając więc okres rozliczeniowy od 5 do 4 dnia miesiąca, rezygnując z karty np. 20 marca przy zachowaniu miesięcznego wypowiedzenia, karta zostanie zamknięta nie 20 kwietnia, a 5 maja. Jeżeli jednak na karcie będą odnotowane kolejne transakcje, okres ten może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy ze względu na konieczność wygenerowania trzech zestawień.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *