Home » Finanse » Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

Co trzeba zrobić, aby móc otrzymać kartę kredytową?

 

Karta kredytowa, była kiedyś elementem egzotycznym, dzisiaj jest dostępna dla każdego klienta banku o spełniającego jego wymagania. Czym jest i na co należy zrobić, aby ją otrzymać i korzystać bez ograniczeń?

 

Czym jest i jak działa karta kredytowa

Jest to jeden z produktów bankowych, który jest zbliżony do kredytu gotówkowego, ale w formie bardziej przystępnej karty płatniczej. Bank udostępniając klientowi kartę kredytową przyznaje mu na niej limit, z którego może korzystać. Wysokość linii kredytowej na karcie jest zależna od dwóch warunków:

  • Zdolności kredytowej wnioskodawcy
  • Wnioskowanej kwoty

Dlatego limit na koncie może być niższy, niż zdolność klienta, a tym samym kart można posiadać wiele, razem wykorzystując całą zdolność klienta.

Z limitu na karcie można korzystać w dowolnym momencie, a odsetki są naliczane tylko od wykorzystanej kwoty. Mając do wykorzystania na karcie 5 tysięcy złotych, dokonując transakcji na kwotę 20 zł, odsetki płaci się tylko od wykorzystanej kwoty. Łatwo się zorientować, że nie korzystając z karty, nie ponosi się żadnych opłat, z wyjątkiem kosztów jej odnowienia raz na kilka lat. Podobnie jak karta płatnicza, „kredytówka” ma swoją datę ważności, najczęściej wydawana jest na okres 5 lat.

Odsetek można uniknąć korzystając z okresu „promocyjnego”, który posiada każda karta kredytowa. Polega to na tym, że jeżeli spłaci się kartę w ciągu danego okresu (najczęściej do dwóch miesięcy), odsetki w ogóle nie będą pobrane z rachunku karty. Jeżeli karta nie zostanie spłacona w tym terminie, odsetki zaczną być naliczane dopiero za okres po tym terminie. Dzięki temu karty kredytowe stały się jednym z najbardziej popularnych środków płatniczych na świecie. Łatwy dostęp do pieniędzy oraz brak konieczności spłaty dodatkowych odsetek zachęca wielu klientów.

Czytaj również  3 typy ludzi, którzy nie powinni posiadać karty kredytowej. Dowiedz się dlaczego

Drugą cechą zachęcającą do kart kredytowych jest jej minimalna spłata, która wynosi jedynie 5% lub co najmniej 50 zł. Nie trzeba jej spłacać całkowicie, jeżeli pamięta się o comiesięcznej minimalnej spłacie karty wymaganej przez bank. Kwotę tę można wykorzystać zaraz po zaksięgowaniu jej na rachunku karty, więc tak naprawdę spłata karty może wydłużyć się znacząco w czasie.

Jakie przesłanki są konieczne, aby uzyskać kartę kredytową?

Warunki konieczne, aby człowiek w restauracji płacący kartąubiegać się o kartę kredytową są tożsame z warunkami wymaganymi przy zwykłym kredycie gotówkowym. Należy więc posiadać w pierwszej kolejności ukończone 18 lat oraz mieć odpowiednią zdolność kredytową. Zdolność ta jest liczona różnie w zależności od banku. Niektóre wymagają jedynie stałych wpływów na konto, a inne zaświadczenia od pracodawcy.  Aby ubiegając się o kartę kredytową wystarczą minimalne zarobki.

Wnioskując o kartę kredytową o limicie 5000 zł, w przypadku niewystarczającej zdolności bank może zaproponować niższy limit, np. 4500 zł. Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby wnioskować o podwyższenie limitu na karcie, gdy zdolność kredytowa się poprawi.

 

W jaki sposób zrezygnować z karty kredytowej

Każda karta kredytowa ma swój cykl rozliczeniowy. Może on zaczynać się w dowolnym dniu miesiąca, np. 5 dnia.  Wszystkie transakcje karty będą wtedy rozliczane od 5 do 4 dnia każdego miesiąca. Po tym okresie otrzymuje się wyciąg z karty. Zamknięcie karty wymaga miesięcznego wypowiedzenia, przy czym musi on zawierać jeden pełen cykl. Mając więc okres rozliczeniowy od 5 do 4 dnia miesiąca, rezygnując z karty np. 20 marca przy zachowaniu miesięcznego wypowiedzenia, karta zostanie zamknięta nie 20 kwietnia, a 5 maja. Jeżeli jednak na karcie będą odnotowane kolejne transakcje, okres ten może wydłużyć się nawet do trzech miesięcy ze względu na konieczność wygenerowania trzech zestawień.

Czytaj również  Warto zapoznać się z cennikiem agencji detektywistycznej

Related Posts


Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *