Przy biurku siedzimy wiele godzin, a nawet jeśli krzesło jest idealnie dobrane, w końcu i tak zaczniemy narzekać na bóle pleców. Ani się obejrzymy, a kręgosłup zacznie nam tak dokuczać, ze trudno będzie chodzić czy leżeć. Chcąc się uchronić przed takim stanem, trzeba odpowiednio dbać o swoje zdrowie. Wybierzmy do biura naprawdę wygodne krzesła biurowe oraz podpórki pod plecy, podnóżki ergonomiczne i podkładki pod mysz, które sprawiają, że praca przy biurku będzie przyjemniejsza. Ponadto ruszajmy się i ćwiczmy.
Jak dbać o kręgosłup? Nie tylko odpowiednie krzesła biurowe są ważne
Na problemy z kręgosłupem, z którymi zmagają się coraz młodsi ludzie, wpływa głównie siedzący tryb życia i praca przy komputerze – taka postawa obciąża bowiem szyję, barki i lędźwie, a siedzenie nawet na wygodnych krzesłach biurowych nie sprzyja zdrowiu. Wiele osób unika wszelkiego ruchu, wszędzie przemieszczając się samochodem. Czynniki te mogą prowadzić do powstania poważnych dolegliwości, między innymi dyskopatii, zwyrodnienia kręgosłupa czy rwy kulszowej, które objawiają się bólem pleców, karku i szyi, które mocno doskwierają w codziennym funkcjonowaniu. Jeśli bardzo nas boli, musimy skontaktować się ze specjalistą. Pamiętajmy, że wczesne zdiagnozowanie, a także dobrze dobrana i odpowiednio zastosowana rehabilitacja umożliwiają powrót do pełni zdrowia. Zadbajmy także o prawidłową postawę przy biurku, a pomocne będą dobrze wyprofilowane krzesła biurowe. Siedząc, pamiętajmy, że nogi muszą być ustawione pod kątem prostym, a ręce luźno leżeć na biurku, mniej więcej na wysokości serca, do tego nasza sylwetka musi być wyprostowana, a plecy oparte o krzesło. Przyjmujmy także prawidłową postawę podczas przenoszenia ciężkich rzeczy – stopy muszą być oddalone od siebie, a kolana ugięte. Podnosząc używajmy obydwu rąk, a przedmiot trzymajmy blisko ciała, aby zmniejszyć nacisk na kręgosłup. Napnijmy brzuch i mięśnie pleców, aby plecy pozostały w tej samej pozycji przez cały czas podnoszenia. Ciężar podnośmy delikatnie i stopniowo rozprostowując ugięte kolana, ale nie uginając pleców.
Nie tylko dobre krzesła biurowe pomogą? Jak ćwiczyć, by kręgosłup nie bolał
Aby zadbać o kręgosłup nie musimy codziennie ćwiczyć bardzo długo – wystarczy po przebudzeniu zrobić trzy proste ćwiczenia, np. kilka przysiadów, skłonów tułowia, wymachów rąk i ćwiczeń oddechowych. Osobom zapracowanym zaleca się także krótki spacer po pokoju, co około dwie godziny, następnie powrót do pozycji siedzącej, wyprostowanie się i spojrzenie w górę, tak aby rozluźniły się mięśnie przy kręgosłupie szyjnym. Dobrą pozycją, służącą relaksacji dolnych mięśni kręgosłupa, jest leżenie na płaskim podłożu z ugiętymi pod kątem prostym nogami, które dla wsparcia możemy położyć na krześle. Ćwiczyć można nawet nie wstając z krzeseł biurowych. Proste ćwiczenie na rozluźnienie szyi wymaga rozluźnienia i ściągnięcia łopatek. Pochylamy głowę do piersi i powoli zataczamy nią łuk – od jednego ramienia do drugiego. Następnie prostujemy głowę i niespiesznie przechylamy ją do każdego z ramion, rozciągając boczną część szyi. W czasie pracy biurowej ważne jest także rozluźnienie pleców. Usiądźmy prosto, połóżmy prawą rękę na lewym kolanie i skręćmy tułów w lewo, układając lewą dłoń na krześle za sobą. Pozostańmy w skręcie kilka sekund. Potem wyprostujmy się i wykonajmy skręt w drugą stronę.
Troska o kręgosłup jest konieczna, by długo i dobrze nam służył. W pracy siedźmy na wygodnych krzesłach biurowych, ale nie zapomnijmy także o ruchu, zwłaszcza na świeżym powietrzu.