Home » Transport » Zalety i wady kredytu odnawialnego – sprawdź, czy jest to produkt finansowy dla Ciebie

Zalety i wady kredytu odnawialnego – sprawdź, czy jest to produkt finansowy dla Ciebie

W życiu zdarzają się sytuacje, gdy nagle potrzebujemy gotówki i musimy pożyczyć ją od banku. Możemy wziąć kredyt gotówkowy, ale uproszczone zasady obowiązują w przypadku starania się o kredyt odnawialny w koncie. Czy warto z niego korzystać? Jakie zalety i wady ma ten produkt bankowy?

Czym jest kredyt odnawialny?

Kredyt odnawialny to produkt bankowy oferowany przez banki osobom, które mają w niej rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Bank przyznaje nam limit w koncie na podstawie historii konta, a po podpisaniu umowy kredytowej otrzymujemy możliwość wypłaty (wydania) większej kwoty niż aktualnie posiadamy na koncie osobistym. Limit ma charakter odnawialny, a każdy wpływ na konto zmniejsza zadłużenie i jednocześnie zwiększa wartość dostępnych środków, czyli mamy dostęp do pewnego limitu gotówki. Produkt jest płatny, a banki pobierają płatność na jeden z możliwych sposobów. Pierwszym z nich jest prowizja za przyznanie kredytu odnawialnego, a drugim odsetki od wykorzystanego kredytu. Prowizja pobierana jest tylko w pierwszym miesiącu korzystania oraz w miesiącu odnowienia się umowy (co 12 miesięcy). Odsetki od kredytu naliczane są zawsze w ostatnim dniu miesiąca, w którym klient z kredytu korzystał.

Jakie zalety ma kredyt odnawialny?

Największą zaleta limitu jest jego odnawialność, czyli możliwość jego wielokrotnego wykorzystania bez konieczności podpisywania odrębnych umów kredytowych. Procedura jest uproszczona, a w wielu bankach możemy wnioskować o taki limit za pośrednictwem bankowości internetowej – decyzję otrzymujemy szybko i natychmiast możemy korzystać z limitu. Możemy wykorzystać część przyznanych nam pieniędzy, a każda wpłata na konto zmniejszy nasze zadłużenie, a jednocześnie ponownie zwiększy dostępny w ramach kredytu limit do wykorzystania. Odsetki naliczane są jedynie od wykorzystanej części kredytu, a nie od całej przyznanej nam w jego ramach wysokości. Nawet jeśli nie spłacimy limitu jednorazowo, to każda wpłata pomniejszy wysokość kredytu, a tym samym zmniejszy wysokość odsetek naliczanych od faktycznej wartości zadłużenia.

Czytaj również  Denerwujesz się przed badaniem za pomocą wariografu? Zobacz, na czym to polega

Czy kredyt odnawialny ma jakieś wady?

Na przyznanie kredytu odnawialnego mogą liczyć jedynie osoby o dobrej historii rachunku osobistego, które mają systematyczne wpływy na konto. Bank przyzna nam limit oceniając ryzyko finansowe, więc osoby o małych zarobkach nie mają co liczyć na przyznanie wielotysięcznego limitu kredytowego. Najważniejszą wadą kredytu odnawialnego jest jednak ciągła dostępność oferowanej nam gotówki, co sprawia, że właściwie cały czas możemy ją dobierać. Jeśli nie umiemy sobie odmawiać, w ten sposób możemy stracić kontrolę nad finansami i szybko może się okazać, że stale jesteśmy na tzw. minusie.

Kredyt odnawialny to przydatny produkt bankowy, dzięki któremu możemy szybko zdobyć gotówkę, gdy jej nam brakuje, a mamy pilne wydatki. Musimy jednak pamiętać, że to wciąż jest kredyt, a każde zadłużenie trzeba spłacić.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *