Home » Transport » Usługi wartości dodanej, czyli jakie?

Usługi wartości dodanej, czyli jakie?

O solidności danej firmy logistycznej świadczy nie tylko poziom standardowych usług logistycznych i działań marketingowych, lecz także możliwość realizacji usług wartości dodanej. Usługi te, zwane inaczej VAS, w dużym stopniu decydują o przewadze konkurencyjnej.

Czym są usługi wartości dodanej?

Skrót VAS pochodzi od angielskich słów value added services, czyli dodatkowe usługi w logistyce, zwane usługami wartości dodanej. VAS to wdrożenie rozwiązań, dzięki którym wartość zamówienia odpowie na wymagania konsumentów, a nawet wykroczy poza jego podstawowe potrzeby. Pakiety usług wartości dodanej dobiera się do indywidualnych potrzeb klienta, dostarczając rozwiązania, które zdecydowanie wykraczają poza standardy rynku. Jest to bardzo ważne zagadnienie, gdyż konsumenci oczekują od firm możliwości skorzystania z usług wartości dodanej, których brak skutkuje najczęściej rezygnacją z zakupów na danej platformie. W skład tego typu usług wchodzi labeling, copacking, repacking, czyli specyficzne usługi opercyjne. Copacking to tworzenie zestawów produktowych, np. poprzez dodanie próbki produktu do czasopisma czy małego kosmetyku do pełnowymiarowego produktu. Do usług VAS należy również dołączanie do zamówienia materiałów marketingowych, np. ulotek z bieżących kampanii czy katalogów produktowych czy różnych kuponów. VAS dobiera się do konkretnej branży, również w e-commerce.

Czytaj również  Denerwujesz się przed badaniem za pomocą wariografu? Zobacz, na czym to polega

Usługi wartości dodanej w różnych branżach

Usługi wartości dodanej w branży odzieżowej to te, które ułatwiają terminowe wywiązywanie się ze zobowiązań konsumenckich, a które mogą mieć zastosowanie już w momencie pojawienia się towaru w magazynie. W magazynie można na przykład wzbogacić towar o etykiety lub dodać do nich kod EAN. Operatorzy logistyczni oferują także opcję foliowania, przepakowywania towaru, jego odświeżenia czy prasowania. W branży farmaceutycznej usługi wartości dodanej można wykonywać jeśli spełni się określone procedury i posiada się dodatkowe pozwolenia. Wiąże się to z zaprojektowaniem odpowiednich procesów logistycznych obejmujących m.in. kompletację, obsługę zwrotów, etykietowanie czy realizację wysyłki np. w warunkach kontrolowanych. Zaawansowane usługi wartości dodanej stosuje się w branży technologicznej. Specjaliści od logistyki w takiej sytuacji zajmując się wgrywaniem i aktualizowaniem oprogramowania, dostosowywaniem wersji językowej do kraju sprzedaży lub dołączaniem do zestawu dodatkowych elementów, np. zestawu słuchawkowego lub ładowarki.

Usługi wartości dodanej mają ogromne znaczenie w kontekście sprawnej realizacji zamówień konsumentów. Wybierając operatora logistycznego, warto zwrócić uwagę, jakie usługi VAS oferuje.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *