Home » Biznes » Usługi logistyczne dla branży fashion

Usługi logistyczne dla branży fashion

Branża fashion jest ciekawym przykładem tego, jak nieprzewidywalny i zmienny może być biznes. Trendy lansowane przez projektantów i gwiazdy, ogólna koniunktura gospodarcza, zawirowania polityczne, a nawet pogoda, mogą bardzo szybko zmieniać potrzeby i zainteresowania klientów. Odpowiedzią na to, powinna być sprawna i efektywna logistyka, która nadąży za płynnymi potrzebami rynku.

Handel e-commerce w branży fashion

Handel e-commerce, nazywany również e-handlem, to nic innego jak zwieranie transakcji za pośrednictwem sieci, w dzisiejszych czasach w znakomitej większości jest to sieć internetowa. Możemy do niego zaliczyć takie formy jak sklepy internetowe, serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne. Ten rodzaj sprzedaży rozwinął się mocno na Polskim rynku w ostatnich kilkudziesięciu latach, jednak prawdziwy boom przeżył w czasach światowej pandemii koronawirusa. Ze względu na liczne obostrzenia (takie jak zakaz lub ograniczenie działalności sklepów odzieżowych w galeriach handlowych czy limitowanie liczby klientów mogących przebywać jednocześnie na danej powierzchni) oraz strach społeczeństwa przed zarażeniem się wirusem, branża odzieżowa w dużej mierze musiała przenieść swoje oferty do internetu.
Spora część konsumentów jest dziś już na tyle przyzwyczajona do przeglądania, porównywania i zamawiania ubrań oraz akcesoriów w sieci, że ze zdziwieniem przyjmuje brak takiej możliwości.

Logistyka dla branży e-commerce w ujęciu branży odzieżowej

Jak wspomniano już wcześniej, branża fashion charakteryzuje się dużą zmiennością i niestabilnością sprzedaży. Dzieje się tak między innymi ze względu na sezonowość noszonych przez nas ubrań, boomy zakupowe związane okresem przedświątecznym czy z jesiennymi powrotami dzieci do szkół. Wiele zależy również od obowiązujących obecnie trendów, tego co noszą gwiazdy, influencerzy czy skuteczności przeprowadzonej kampanii reklamowej.
Zaplanowanie całego procesu logistycznego, na przykład w ujęciu rocznym, wymaga więc sporej wiedzy, doświadczenia i ciągłej obserwacji rynku, a także specjalistycznych rozwiązań magazynowych i IT. Dlatego wiele mniejszych i większych firm działających w tej branży, decyduje się na powierzenie całości procesów logistycznych w ręce fachowców, czyli zespołów organizujących całość łańcucha dostaw, od zapatrzenia po dystrybucję.

Czytaj również  Jak napisać opis pod SEO? Tutaj się tego dowiesz!

Jakie usługi logistyczne są szczególnie ważne dla branży fashion?

W dzisiejszych czasach, aby klient był zadowolony z zakupu i wrócił do naszego sklepu internetowego ponownie czy wystawił pozytywną opinię, obsługa zamówienia powinna szybka, sprawna i realizowana na przejrzystych zasadach.
Dlatego logistyka dla branży e-commerce musi być szczególnie zorientowana na kliencie i jego aktualnych, bieżących potrzebach. Jej elementy, które są najbardziej widoczne dla osoby kupującej ubrania to dystrybucja do klienta indywidualnego oraz obsługa zwrotów. Ta ostania jest o tyle ważna, że nie przymierzając odzieży przed zakupem, klient oczekuje możliwości bezproblemowego odesłania towaru oraz szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Natomiast to z czego klienci rzadko zdają sobie sprawę, a co jest fundamentem procesu logistycznego w branży odzieżowej, to wysoki poziom usług magazynowych, efektywne zarządzanie wartością dodaną czy nowoczesne rozwiązania IT.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *