Home » Biznes » Usługi logistyczne dla branży fashion

Usługi logistyczne dla branży fashion

Branża fashion jest ciekawym przykładem tego, jak nieprzewidywalny i zmienny może być biznes. Trendy lansowane przez projektantów i gwiazdy, ogólna koniunktura gospodarcza, zawirowania polityczne, a nawet pogoda, mogą bardzo szybko zmieniać potrzeby i zainteresowania klientów. Odpowiedzią na to, powinna być sprawna i efektywna logistyka, która nadąży za płynnymi potrzebami rynku.

Handel e-commerce w branży fashion

Handel e-commerce, nazywany również e-handlem, to nic innego jak zwieranie transakcji za pośrednictwem sieci, w dzisiejszych czasach w znakomitej większości jest to sieć internetowa. Możemy do niego zaliczyć takie formy jak sklepy internetowe, serwisy ogłoszeniowe i aukcyjne. Ten rodzaj sprzedaży rozwinął się mocno na Polskim rynku w ostatnich kilkudziesięciu latach, jednak prawdziwy boom przeżył w czasach światowej pandemii koronawirusa. Ze względu na liczne obostrzenia (takie jak zakaz lub ograniczenie działalności sklepów odzieżowych w galeriach handlowych czy limitowanie liczby klientów mogących przebywać jednocześnie na danej powierzchni) oraz strach społeczeństwa przed zarażeniem się wirusem, branża odzieżowa w dużej mierze musiała przenieść swoje oferty do internetu.
Spora część konsumentów jest dziś już na tyle przyzwyczajona do przeglądania, porównywania i zamawiania ubrań oraz akcesoriów w sieci, że ze zdziwieniem przyjmuje brak takiej możliwości.

Logistyka dla branży e-commerce w ujęciu branży odzieżowej

Jak wspomniano już wcześniej, branża fashion charakteryzuje się dużą zmiennością i niestabilnością sprzedaży. Dzieje się tak między innymi ze względu na sezonowość noszonych przez nas ubrań, boomy zakupowe związane okresem przedświątecznym czy z jesiennymi powrotami dzieci do szkół. Wiele zależy również od obowiązujących obecnie trendów, tego co noszą gwiazdy, influencerzy czy skuteczności przeprowadzonej kampanii reklamowej.
Zaplanowanie całego procesu logistycznego, na przykład w ujęciu rocznym, wymaga więc sporej wiedzy, doświadczenia i ciągłej obserwacji rynku, a także specjalistycznych rozwiązań magazynowych i IT. Dlatego wiele mniejszych i większych firm działających w tej branży, decyduje się na powierzenie całości procesów logistycznych w ręce fachowców, czyli zespołów organizujących całość łańcucha dostaw, od zapatrzenia po dystrybucję.

Czytaj również  System HR: Skuteczne Narzędzie do Zarządzania Kadrami w Przedsiębiorstwach

Jakie usługi logistyczne są szczególnie ważne dla branży fashion?

W dzisiejszych czasach, aby klient był zadowolony z zakupu i wrócił do naszego sklepu internetowego ponownie czy wystawił pozytywną opinię, obsługa zamówienia powinna szybka, sprawna i realizowana na przejrzystych zasadach.
Dlatego logistyka dla branży e-commerce musi być szczególnie zorientowana na kliencie i jego aktualnych, bieżących potrzebach. Jej elementy, które są najbardziej widoczne dla osoby kupującej ubrania to dystrybucja do klienta indywidualnego oraz obsługa zwrotów. Ta ostania jest o tyle ważna, że nie przymierzając odzieży przed zakupem, klient oczekuje możliwości bezproblemowego odesłania towaru oraz szybkiego zwrotu poniesionych kosztów. Natomiast to z czego klienci rzadko zdają sobie sprawę, a co jest fundamentem procesu logistycznego w branży odzieżowej, to wysoki poziom usług magazynowych, efektywne zarządzanie wartością dodaną czy nowoczesne rozwiązania IT.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *