Home » Technologie » Różnice w druku offsetowym i cyfrowym – co wybrać?

Różnice w druku offsetowym i cyfrowym – co wybrać?

Potrzebujesz wydrukować coś dla swojej firmy – ulotki, wizytówki, plakaty, a może książkę jubileuszową czy katalog. Wybrałeś już drukarnię, masz gotowy projekt i słyszysz: „Będzie offset czy cyfra?”, a  Ty  nie znasz odpowiedzi. Czym się różni drukarnia offsetowa od cyfrowej? Czy wydruki się różnią? Czy jest różnica w cenie? Oto garść informacji, które pomogą Ci wybrać.

Zalety i wady druku cyfrowego

Aby zlecić drukarni cyfrowej wykonanie Twoich materiałów wystarczy,że masz projekt w formie elektronicznej. Reszta dzieję się już poza Tobą, nie musisz nic przygotowywać i nic wiedzieć, a wydruki będą gotowe tego samego lub następnego dnia. Zaletą tej metody drukowania jest szybkość i brak kosztów przygotowania do druku. Tą metodą możesz wydrukować równie dobrze jeden, dwadzieścia albo tysiąc stron, a nawet każda z nich może zawierać personalizowane informacje czy dane (tak jak jest np. w przypadku imiennych zaproszeń). Wydruki możesz oprawiać, uszlachetniać lub bigować i swobodnie drukować do formatu A3

Jakość wydruku może być jednak nieco gorsza od offsetu, a cena jednostkowa wyższa, dlatego nie opłaca się drukować cyfrowo dużych nakładów. Nie możesz też sobie pozwolić na drukowanie tą metodą na dowolnej grubości papieru czy kartonie – możliwości są tu ograniczone.

Czytaj również  Dlaczego coraz częściej kupujemy i zamawiamy w internecie?

Zalety i wady druku offsetowego

Drukarnia offsetowa będzie doskonałym rozwiązaniem przede wszystkim w przypadku bardzo dużych nakładów. Co prawda koszty przygotowania do druku są dużo wyższe niż w przypadku metody cyfrowej, bowiem trzeba przygotować blachy do każdego koloru oddzielnie i stosownie zaprogramować skomplikowaną maszynę, jednak w przypadku dużego nakładu późniejsza cena jednostkowa jest dużo niższa niż w przypadku drukowania cyfrowego. Offsetowo można drukować na różnych materiałach, stosować przeróżne uszlachetnienia, a także jest tu dużo więcej możliwości, jeśli chodzi o kolory – złoty, srebrny? Proszę bardzo.

Niewątpliwą ciemną stroną mocy w przypadku drukarni offsetowych to pracochłonny proces przygotowania do druku oraz spory koszt jako próg wejścia. Nie będzie też możliwości drukowania na ostatnią chwilę, bo farba musi wsiąknąć w papier i dobrze wyschnąć. Nie będziesz też mieć możliwości personalizowania wydruków.

Zatem – co wybrać? Otóż wszystko zależy od Twoich potrzeb. Dla ulotek, wizytówek możesz w ciemno wybierać druk cyfrowy, natomiast dla dużych nakładów plakatów, katalogów firmowych czy książek lub etykiet do produktów – koniecznie wybierz druk offsetowy.

 


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *