Home » Transport » Polacy coraz częściej oszczędzają! Z jakich produktów bankowych korzystają najczęściej?

Polacy coraz częściej oszczędzają! Z jakich produktów bankowych korzystają najczęściej?

Polacy obecnie mają do dyspozycji produkty bankowe i finansowe. Obecnie na rynku działa ponad siedemdziesiąt banków, a także oddziałów instytucji kredytowych, poza tym działa niemal pięćset banków spółdzielczych. Każdy z tych banków ma w swojej ofercie co najmniej kilka produktów finansowych. Wyniki badań wykazują, że niekwestionowanym liderem usług jest oczywiście konto oszczędnościowe. To właśnie na te konta gromadzone są dochody z rent, emerytur, a także innych świadczeń. Dodatkowo klienci coraz częściej decydują się na transakcje bezgotówkowe, co staje się rozwiązaniem korzystnym dla konsumentów, a także dla banku, ponieważ pieniądze są cały czas w obrocie.

Transakcje bezgotówkowe

Płatność gotówką wymaga posiadania portfela i pieniędzy. Płatność gotówkowa to jednocześnie transakcja gotówkowa, w której przez ręce przechodzą pieniądze. Obecnie istnieje również transakcja bezgotówkowa, czyli taka, w której przepływają z konta na konto, ale fizycznie nie trzeba mieć ich w ręku. Wszystkie transakcje bezgotówkowe łączy to, że jest to wykorzystywanie pieniędzy w wersji elektronicznej, więc nie trzeba mieć przy sobie ich fizycznego odpowiednika. Transakcje bezgotówkowe, najczęściej nie wiążą się z innymi kosztami, a czasem są nawet bardziej opłacalne, niż płatność gotówką. Banki coraz częściej zawierają umowy partnerskie, które umożliwiają w sklepach i instytucjach otrzymanie zwrotu wydatków lub zniżkę. Jest to możliwe, jeżeli płatność dokonana została kartą lub telefonem. Do płacenia bezgotówkowego nie trzeba wiele, wystarczy mieć konto osobiste, do tego kartę płatniczą lub konto w telefonie.

Czytaj również  Denerwujesz się przed badaniem za pomocą wariografu? Zobacz, na czym to polega

Konto oszczędnościowe

To klasyczny rachunek oszczędnościowo – rozliczeniowy, który wykazuje cechy lokaty. Tego rodzaju rachunek oszczędnościowy zapewnia wiele zysków już od pierwszej wpłaty, ponieważ wszystkie środki, które dostępne są na koncie, podlegają oprocentowaniu. Dodatkowo przy takim rozwiązaniu każdy ma stały dostęp do gotówki. Jeżeli okaże się, że w danym momencie potrzebna jest gotówka, to bez problemu można ją wypłacić z konta oszczędnościowego w dowolnym momencie. Dodatkowo konto oszczędnościowe może zostać zwiększane o kolejne wpłaty. Dzięki temu możliwe jest powiększenie swoich oszczędności, które znajdują się na koncie – twierdzi specjalista Nest Banku. Tym samym zostaje podniesiona kwota, która ulega oprocentowaniu. Oprocentowanie na rachunku oszczędnościowym jest najczęściej zbliżone, a nawet takie samo, jak na lokacie.

Lokata bankowa

Możliwe jest wybranie lokaty terminowej lub inwestycyjnej. To produkty bankowe, które pomagają zwiększyć oszczędności w łatwy sposób. Lokata jest nazywana depozytem bankowym. Lokata terminowa jest jedną z najczęściej wybieranych. Jest to umowa na konkretny termin. Na lokatę można wpłacić wysokie kwoty, a także mniejsze oszczędności. Na takim koncie pieniądze rosną o określony procent, przez wybrany czas. Po zakończeniu umowy możliwe jest wypłacenie całej kwoty, wraz z naliczonym oprocentowaniem, lub przedłużenie umowy. Jest to rozwiązanie, które wiąże się z większym ryzykiem niż konto oszczędnościowe. Jednak jest to dobre rozwiązanie dla osób, które chcą oszczędzić na wakacje lub zbierają pieniądze na określony cel i potrzebują do tego więcej czasu.

Czytaj również  Wracasz do Polski? Jak najlepiej to zorganizować

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *