Home » Edukacja » Niezbędne szkolenia dla analityków

Niezbędne szkolenia dla analityków

Analityk to dość nowy zawód, jednak pomimo tego już teraz cieszy się sporym uznaniem. Praca analityka polega na analizowaniu danych. Przetwarza on informacje, klasyfikuje je i odpowiednio interpretuje. Oprócz wyższego wykształcenia (które jest w tym zawodzie konieczne) analityk powinien przejść odpowiednie szkolenia, które umożliwią mu wykonywanie zawodu.

Jakie wykształcenie jest potrzebne w zawodzie informatyka?

Zawód analityka wymaga wyższego wykształcenia. Często są to studia informatyczne, finanse, ekonomia czy inżynieria. Jednak studia to nie wszystko – aby móc dobrze wykonywać ten zawód konieczny jest udział w odpowiednich kursach i szkoleniach. Są one dobierane odpowiednio do profilu firm, w większości jednak są one związane z zarządzaniem, księgowością czy bankowością. Udział w takich szkoleniach z pewnością ułatwia pracę analityka i poszerza jego horyzonty.

Dlaczego rozwój analityka jest tak ważny?

Praca analityka wymaga ciągłego podnoszenia kwalifikacji. Większe doświadczenie i umiejętności dają szansę awansu i coraz poważniejszych zadań. Analityk powinien być ambitny i również samodzielnie dbać o własny rozwój. Na rynku dostępnych jest mnóstwo książek dla analityków biznesowych, które podpowiadają, jakie techniki i metody pracy są najefektywniejsze. Książki to dobre uzupełnienie wiedzy w domowym zaciszu, nie zastąpią one jednak podstawowych szkoleń, które każdy analityk powinien przejść.

Czytaj również  Studia z informatyki to przyszłościowy wybór

Dlaczego szkolenie to opłacalna inwestycja?

Szkoleń z zakresu analizy jest coraz więcej. Taki kurs to rzeczywiście spora inwestycja (kilka tysięcy złotych), jednak wiedza i umiejętności na nim nabyte są na naprawdę wysokim poziomie. Biorąc udział w szkoleniach można spotkać i porozmawiać z ekspertem danej dziedziny. Można zadać pytania czy rozwiać wątpliwości. Każdy kurs kończy się egzaminem i potwierdzony jest certyfikatem. Samo uczestnictwo w szkoleniach oczywiście nie daje gwarancji lepszej pracy czy nadludzkich mocy, jeżeli jednak zdobytą wiedzę dobrze się wykorzysta, można zyskać naprawdę wiele.

Czy ktoś zwraca uwagę na certyfikaty?

Każdy analityk powinien posiadać odpowiednie certyfikaty, które będą podkreślać jego wysokie kompetencje. Są to certyfikaty z zarządzania finansami, które są ‘elementarzem’ każdego analityka. Do najpopularniejszych międzynarodowych certyfikatów dla analityków zaliczyć można ACCA, CFA, CIA, CMIA.

  • Association of Certified Accountants (ACCA) jest to certyfikat, który pozwala na zarządzanie przedsiębiorstwem;
  • Chartered Financial Analyst (CFA) to certyfikat, który nadaje kwalifikacje zawodowe z sektora usług finansowych;
  • Certified Internal Auditor (CIA) to certyfikat, który potwierdza wiedzę z zakresu autydu wewnętrznego;
  • Chartered Institute of Management Accountants (CIMA) to certyfikat, który potwierdza wiedzę z zakresu zarządzania przedsiębiorstwem.

Jakie szkolenia dla analityków?

Oprócz certyfikatów, analitycy mają również możliwość wzięcia udziału w szkoleniach tematycznych. Analityk bowiem, powinien swobodnie poruszać się po wielu dziedzinach. W jednym palcu powinien mieć informacje z zakresu rachunkowości, podatków i prawa. Dodatkowo, nieustanie powinien pracować nad swoją efektywnością i radzeniem sobie ze stresem. Równie przydatne mogą okazać się kursy z zakresu IT jak i szkolenia językowe.

Czytaj również  Przydatne kursy i szkolenia, które warto odbyć

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *