Home » Technologie » Klej w sztyfcie – zastosowania

Klej w sztyfcie – zastosowania

Wbrew pozorom nie każdy klej jest taki sam. Istnieje bowiem wiele jego rodzajów służących do łączenia różnych faktur. Jednym z najpopularniejszych jest klej w laskach. Należy on do tzw. klejów hotmelt. Oznacza to, że w temperaturze pokojowej ma stałą strukturę, a pod wpływem ciepła ulega stopieniu. Do czego najlepiej go używać?

Jak stosować klej w laskach?

Klej w laskach może być użyty tylko przy pomocy specjalnego pistoletu. Inaczej występuje w stałym stanie skupienia i nie ma właściwości klejących. Sam aplikator nie jest dużym wydatkiem. Można kupić go w supermarketach już za kilkanaście złotych. Jest on wielokrotnego użytku, a jego działanie wymaga podpięcia do prądu. Dopiero przy odpowiedniej temperaturze klej zaczyna się topić i może być nakładany bezpośrednio z pistoletu.Klej w laskach

Nawet do codziennego klejenia nie potrzebujemy drogiego sprzętu. O wiele lepiej zainwestować w dobrej jakości klej. Przy klejeniu należy uważać na palce. Klej po opuszczeniu pistoletu jest gorący, więc łatwo się poparzyć. Po drugie jest on bardzo mocny, dlatego jeśli się nim ubrudzimy i szybko nie zmyjemy, może być ciężko go usunąć.

Jakie rodzaje kleju wyróżniamy?

Klej w sztyfcie może występować w kilku kolorach. Najpopularniejszy jest bezbarwny, ale na rynku dostępne są również różnokolorowe kleje w laskach. Mają one zastosowanie przy łączeniu elementów ozdobnych, w których klej może być widoczny. Kleje bezbarwne są zwykle uniwersalne. Te w kolorze mogą być przeznaczone do konkretnych materiałów. Wówczas będzie to wskazane na opakowaniu.

Czytaj również  Apple iPhone 13 Mini Biały specyfikacja i dostępne modele

Jakie zastosowanie ma klej w sztyfcie?

Klej w laskach używany jest w gospodarstwach domowych, sklepach i niewielkich zakładach produkcyjnych. Jest on niezwykle skuteczny i uniwersalny, jednak jego wydajność jest mniejsza, niż w przypadku np. kleju w granulkach, dlatego przeważnie nie stosuje się go w dużych zakładach przemysłowych. Metal, plastik, drewno czy skóra nie stanowią dla niego żadnego problemu. Posłuży zarówno przy naprawie zepsutej zabawki, jak i klejeniu kartonowych opakowań dla firmy lub sklepu. Co istotne, dzięki pistoletowi można kleić bardzo precyzyjnie. Dlatego jeśli chcemy własnoręcznie wykonać bardziej skomplikowane dekoracje warto postawić właśnie na klej w laskach. Przy odrobinie starań nie będzie on widoczny, a przy tym świetnie złączy ze sobą każdy element. Cechy te sprawiają, że często używają go artyści. Klej ten dobrze trzyma się również na szkle i metalu. Można używać go w niewielkich pracach budowlanych.

Klej w laskach jest uniwersalny i ma szerokie zastosowanie. Powinien znaleźć się w każdym domu. Może się bowiem okazać niezbędny podczas drobnych napraw. Dzięki niemu zamiast wyrzucać zepsute rzeczy można nadać im nowe życie i używać jeszcze przez wiele lat.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *