Home » Technologie » Jakie działania wchodzą w skład kampanii SEM?

Jakie działania wchodzą w skład kampanii SEM?

Kampanie SEM to rodzaj kampanii marketingowych, które w pełni odbywają się w internecie. To po prostu marketing prowadzony w wyszukiwarkach. Kontakt z nim ma każdy użytkownik internetu, który chociaż raz na jakiś czas czegoś szuka za pośrednictwem wyszukiwarki.

SEO i PPC

W praktyce SEM składa się z dwóch rodzajów działań – SEO i PPC, czyli Search Engine Optimization i Pay Per Click. Oba te działania są ze sobą wzajemnie powiązane i dają najlepsze efekty, jeśli są one prowadzone jednocześnie.

SEO – pozycjonowanie strony

SEO często nazywa się też pozycjonowaniem strony. Są to działania, które mają na celu podniesienie strony w darmowych tj. organicznych wynikach wyszukiwania. W tym celu należy stosować szereg drobniejszych działań takich, jak: publikowanie treści z wykorzystaniem odpowiednio dobranych fraz kluczowych, podpisów do zdjęć, przemyślanych linkowań zewnętrznych i wewnętrznych, meta opisów i meta tytułów, a także pewnych zmian w kodzie strony. Działania te nie dają natychmiastowych efektów, ale warto je prowadzić. Zaznaczmy też, że przeciętny użytkownik nie zagląda na drugą stroną wyników wyszukiwania. Jeśli znajdzie się, więc na niej Twoja strona www to szansa, że ktoś na nią trafi jest niewielka. A jeśli Twoja strona będzie na jeszcze dalszej stronie? Trzeciej? Czwartej? Dziesiątej? Po to właśnie trzeba stronę pozycjonować. Trzeba jednak mieć na uwadze, że algorytmy Google wciąż uczą się i zmieniają. Żeby, więc dobrze pozycjonować stronę trzeba dobrze obserwować trendy i wciąż pracować nad stroną. Uzyskanie wysokiej pozycji wcale nie pozwala na zaprzestanie działań lub zrobienie w nich przerwy.

Czytaj również  Klej w laskach do klejenia na gorąco

PPC, czyli wyniki nieorganiczne

Pay Per Click to rodzaj płatnej reklamy w Google, która polega na rozliczaniu płatności z reklamodawcą na podstawie ilości kliknięć w reklamę. Taka reklama nazywana jest też często wynikami nieorganicznymi. Na stronie wyników są one umieszczane powyżej wyników organicznych. Oznacza to, ze bardzo dobrze wypozycjonowana strona znajdzie się poniżej strony, której reklamę wykupiono. Na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać, że pierwsze wyniki na stronie wyszukiwania to doskonale wypozycjonowane strony. W rzeczywistości są one jednak oznaczone jako reklama.

Kampanie SEM – symbioza

Dobrym sposobem na wykorzystanie pełnego potencjału wyszukiwarki jest połączenie PPC i SEO. Można, więc pozycjonować samodzielnie (lub za pośrednictwem specjalistycznej firmy) strony na jedne frazy np. te mniej popularne albo frazy długiego ogona. Reklamę można za to wykupić przy frazach, które są bardzo często wyszukiwane, więc wypozycjonowanie jest bardzo trudne i wymaga wiele pracy. PPC można też wykupić tylko na jakiś czas np. w okresie wyprzedaży w sklepie lub aktywnej walki o klienta. Nie trzeba uwzględniać ich w budżecie przez cały czas. Warto też wiedzieć, że nie ma jednej ustalonej ceny reklam w Google. Trzeba się, więc liczyć z tym, że reklama przy popularnych frazach może być droga.

Czytaj również  Kiedy wdrożyć analitykę internetową Twojej strony? Nie popełnij tych błędów!

Więcej o kampaniach Google Ads: https://digitalhill.pl/uslugi/kampanie-google-ads/


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *