Home » Edukacja » Finanse i rachunkowość, a praca w banku

Finanse i rachunkowość, a praca w banku

Zapotrzebowanie na specjalistów od finansów stale wzrasta. Jeśli lubisz matematykę i masz zdolność analitycznego myślenia, możesz wybrać się na studia na kierunku finanse i rachunkowość. Po ich ukończeniu będziesz mógł bez większych problemów znaleźć pracę w banku lub innej instytucji finansowej.

To nie zawód, to charakter

Przedmioty maturalne, z których oceny brane są pod uwagę podczas rekrutacji, zależą od rodzaju uczelni i specjalności, jednak zazwyczaj jest to język obcy, matematyka i jeden z trzech przedmiotów: geografia, historia lub informatyka. Podczas studiów będziesz poznawał między innymi takie przedmioty, jak: ekonomia, matematyka, statystyka, prawo, finanse i rachunkowość, międzynarodowe stosunki gospodarcze, bankowość, marketing i język obcy. Na tym kierunku masz do wyboru różne specjalności, na przykład bankowość, doradztwo podatkowe, finanse, ubezpieczenia, gospodarowanie nieruchomościami, rachunkowość.

Po ukończeniu studiów możesz pracować na przykład w charakterze księgowego. Księgowy jest odpowiedzialny za prowadzenie systemu ksiąg, przechowywanie faktur i innych dokumentów finansowych w firmie. Obowiązkiem księgowego jest też pilnowanie, aby zostały spełnione wszystkie obowiązki wobec Urzędu Skarbowego i innych instytucji.

Czasem żartobliwie mówi się, że księgowy to nie zawód, ale charakter. Jakie cechy powinien mieć idealny księgowy? Przede wszystkim musi być skrupulatny, dokładny, cierpliwy i spostrzegawczy. To jednak nie wszystko. Dobry księgowy musi również umieć analizować całościowo sytuację finansową firmy, znać doskonale przepisy prawne, zagadnienia gospodarcze i administracyjne.

Czytaj również  Oprogramowanie dla edukacji. Jak nowocześnie kształcić?

Osoba zatrudniona na stanowisku głównego księgowego lub dyrektora finansowego zarządza finansami, administracją i księgowością w całej firmie, zarządza też podległymi jej zespołami pracowników. To stanowisko, do którego warto dążyć. Wiąże się ono z wielką odpowiedzialnością, ale też wysokimi zarobkami. Główni księgowi zarabiają nawet powyżej 10.000 zł netto. Średnia pensja zwykłego księgowego też nie jest niska: sięga czasem nawet 4500 zł netto. Warto również rozważyć prowadzenie własnego biura rachunkowego – to dochodowy interes.

Kto to jest analityk finansowy?

Analityk finansowy sporządza analizy na podstawie zgromadzonych danych finansowych. Monitoruje wszystkie transakcje zawierane w firmie, często przygotowuje dokumenty niezbędne do ich sfinalizowania. Zadaniem analityka jest dbanie o optymalizację wyników finansowych firmy. Analitycy finansowi pracują w bankach, dużych instytucjach finansowych, korporacjach, firmach konsultingowych, urzędach i jednostkach administracyjnych.

Zarobki analityków finansowych są zależne od wielkości firmy i powierzanych mu zadań. W dużych firmach pensje analityków zaczynają się od 6000 zł netto.

Od pucybuta…

Absolwenci kierunku finanse i rachunkowość bardzo często trafiają do banków, gdzie zazwyczaj na początku kariery zajmują się obsługą klienta indywidualnego. Taka praca nie jest specjalnie ceniona, bo jest trudna, niewdzięczna i nisko płatna. W zasadzie mogą ja wykonywać osoby bez wykształcenia kierunkowego, wystarczy je zapoznać z działaniem systemu komputerowego danego banku (tak na przykład działają banki np. w Niemczech). Jednak w Polsce absolwenci finansów lub ekonomii muszą z reguły przechodzić swoją ścieżkę kariery od najniższego szczebla, ale to ma też swoje plusy. Możemy dobrze poznać specyfikę danej działalności, a jeśli jesteśmy dobrzy w swojej profesji, z pewnością wkrótce awansujemy.

Czytaj również  Przydatne kursy i szkolenia, które warto odbyć

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *