Nie od dzisiaj mówi się o ergonomii w miejscu pracy. Spędzanie wielu godzin przed komputerem wymaga odpowiedniej pozycji oraz konieczności dopasowania wyposażenia biurowego do czasu, jaki w nim spędzamy. Ergonomia pracy z komputerem to bardzo ważny element w kontekście naszej postawy.
Ustawienie prawego ramienia
Aby uniknąć neurologicznych zaburzeń przewodnictwa nerwowego, należy pamiętać o tym, jak ustawione powinno być ramię podczas pracy. Niezwykle ważna jest tutaj podkładka pod mysz. Jeżeli bowiem nadgarstek będzie stale obciążony podczas niewygodnego podnoszenia ręki prowadzi to do tzw. zespołu cieśni nadgarstka. Jest to zespół chorobowy w których w obrębie nadgarstka dochodzi do zwężenia przestrzeni, gdzie przebiegają nerwy oraz naczynia. W konsekwencji osiągamy mrowienie lub wręcz drętwienie w obrębie całej ręki. Najbardziej narażone są wewnętrzne części dłoni.
Aby tego uniknąć koniecznie wybierajmy podkładkę pod mysz ze zgrubieniem, na którym swobodnie może spoczywać nasz nadgarstek. Neutralne ustawienie dłoni pozwala na zaoszczędzenie kanału nadgarstka. Ma on wtedy odpowiednio dużo miejsca i nie dochodzi do ucisku nerwów. Bardzo istotnym elementem podkładek pod myszy to materiał z jakiego są wykonane. Musi on posiadać odpowiedni stopień poślizgu. Nic tak bardzo nie denerwuje i ogranicza naszej pracy jak zacinająca się i hamująca mysz. Odpowiedni poślizg ułatwia jej poruszanie i zmniejsza siłę, którą musimy włożyć w wykonanie ruchu. Dzięki temu oszczędzamy nasz układ mięśniowo-szkieletowy zawiadujący ręką.
Niezwykle istotnym elementem ustawienia ramienia jest spoczywanie łokci na powierzchni blatu. Podkładka pod mysz powinna być ustawiona odpowiednio dalej tak, aby nasze przedramiona znalazły odpowiednio dużo miejsca.
Wybierając podkładkę pod mysz dla graczy musimy pamiętać o odpowiedniej wielkości. Często gracze muszą operować na dużych monitorach, gdzie czułość i szybkość działania myszy jest kluczowym elementem. Najlepiej sprawdzą się tutaj produkty, które dedykowane są dla graczy, czyli cechujące odpowiednim stopniem poślizgu oraz odpowiednią wielkością. Ważne również z jakiego materiału zostały wykonane. Miękkie materiały będą wygodniejsze i przyjemniejsze w dotyku. Ich minusem jest szybkie zbieranie zanieczyszczeń oraz tłuszczu z naskórka. Takie podkładki należy regularnie wymieniać, aby uniknąć zaburzeń pracy samej myszy. Jest to również element higieniczny.
Bardzo ważnym materiałem, który powinien znaleźć się w składzie każdej podkładki pod mysz jest żel. Żelowe wypełnienia i wykonanie sprawiają, że pod ciężarem naszej ręki podkładka lekko poddaje się i amortyzuje nasz ciężar. Dzięki temu wygoda pracy zwiększa się diametralnie i jesteśmy w stanie pracować z mniejszym bólem przez dłuższy czas. Osoby, które spędzają wiele godzin przed monitorem wiedzą doskonale o czym mowa. Zatem rozważając zakup tak prostego elementu, jakim jest podkładka pod mysz warto kierować się tymi prostymi poradami.