Home » Finanse » Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Oszczędzania pieniędzy jest bardzo ważne, a obecnie najbezpieczniejszymi formami inwestowania są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Żadna inna inwestycja nie jest tak bezpieczna jak te produkty bankowe. Nawet popularna inwestycja w nieruchomości jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ wartość nieruchomości nie tylko rośnie, ale też spada. Co więc wybrać – konto czy lokatę?

Różnica między lokatami i kontami oszczędnościowymi

Zanim zdecydujmy się na formę oszczędzania musimy poznać różnice między kontem oszczędnościowym a lokatami, a polega ona przede wszystkim na tym, że lokata służy do lokowania pieniędzy na pewien okres czasu. Oznacza, że w tym okresie nie będziemy nimi dysponować. Bank przejmuje kontrolę nad naszymi pieniędzmi i odda je dopiero po okresie zawartym w umowie. Nie mamy dostępu do swoich pieniędzy, ale otrzymujemy rekompensatę w postaci wyższego oprocentowania lokaty, gdyż w większości banków zysk z lokaty jest większy niż w kontach oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe zaś to lokaty bankowe jednodniowe, ponieważ po każdym dniu mamy prawo wypłacić nasze pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Banki natomiast stosują miesięczne naliczanie odsetek. Oznacza to w praktyce, że dopiero każdego pierwszego dnia następnego miesiąca widzimy na koncie zysk z odsetek pomniejszony o podatek. Odsetki naliczone do połowy miesiąca zostaną naliczone w nowym miesiącu. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby środki pieniężne wypłacić w połowie miesiąca. Oczywiście, musimy pamiętać, że bank może naliczyć opłatę za przelew z konta oszczędnościowego – zazwyczaj bezpłatny jest tylko pierwsza wypłata w miesiącu. Ponadto najczęściej opłaca się przelewać pieniądze na nasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku.

Czytaj również  Do czego służy program R2płatnik? Sprawdź!

Co więc jest lepsze – lokaty czy konto oszczędnościowe?

Zanim zdecydujemy się na jeden ze sposobów oszczędzania musimy przeanalizować swoje plany na przyszłość. Jeżeli wiemy, że będziemy potrzebować pieniądze w najbliższym czasie (np. na naprawę samochodu czy remont mieszkania ) to lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Jeżeli zaś pieniądze nie będą nam ogóle potrzebne w najbliższym roku, to warto, aby pracowały na najlepszej lokacie bankowej. Zysk z lokaty jest bowiem wyższy niż z konta oszczędnościowego. Zatem w tym wypadku wybierzmy lokatę bankową, a jeśli zależy nam na wysokim zarobku – ulokujmy koncie na lokacie inwestycyjnej, gdzie pieniądze są inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych. Obsługą finansową zajmują się doświadczeni profesjonaliści, dlatego też istnieje realna szansa na to, że na lokatach tego typu będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji.

Jeśli dysponujmy spora gotówką, większą jej część możemy wpłacić na lokaty, a pozostałą ulokować na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu będziemy mieli do nich stały dostęp, co może się przydać, gdy zaskoczą nas nagłe wypadki, np. poważna awaria samochodu.

Related Posts

Czytaj również  Jak uprościć listy płac w firmie?

Leave a comment

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *