Home » Finanse » Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Czym się różni lokata od konta oszczędnościowego?

Oszczędzania pieniędzy jest bardzo ważne, a obecnie najbezpieczniejszymi formami inwestowania są lokaty bankowe i konta oszczędnościowe. Żadna inna inwestycja nie jest tak bezpieczna jak te produkty bankowe. Nawet popularna inwestycja w nieruchomości jest obarczona większym ryzykiem, ponieważ wartość nieruchomości nie tylko rośnie, ale też spada. Co więc wybrać – konto czy lokatę?

Różnica między lokatami i kontami oszczędnościowymi

Zanim zdecydujmy się na formę oszczędzania musimy poznać różnice między kontem oszczędnościowym a lokatami, a polega ona przede wszystkim na tym, że lokata służy do lokowania pieniędzy na pewien okres czasu. Oznacza, że w tym okresie nie będziemy nimi dysponować. Bank przejmuje kontrolę nad naszymi pieniędzmi i odda je dopiero po okresie zawartym w umowie. Nie mamy dostępu do swoich pieniędzy, ale otrzymujemy rekompensatę w postaci wyższego oprocentowania lokaty, gdyż w większości banków zysk z lokaty jest większy niż w kontach oszczędnościowych. Konta oszczędnościowe zaś to lokaty bankowe jednodniowe, ponieważ po każdym dniu mamy prawo wypłacić nasze pieniądze wraz z naliczonymi odsetkami. Banki natomiast stosują miesięczne naliczanie odsetek. Oznacza to w praktyce, że dopiero każdego pierwszego dnia następnego miesiąca widzimy na koncie zysk z odsetek pomniejszony o podatek. Odsetki naliczone do połowy miesiąca zostaną naliczone w nowym miesiącu. Nic nie stoi natomiast na przeszkodzie, aby środki pieniężne wypłacić w połowie miesiąca. Oczywiście, musimy pamiętać, że bank może naliczyć opłatę za przelew z konta oszczędnościowego – zazwyczaj bezpłatny jest tylko pierwsza wypłata w miesiącu. Ponadto najczęściej opłaca się przelewać pieniądze na nasz rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy w danym banku.

Czytaj również  Jak negocjować kupno mieszkania z deweloperem?

Co więc jest lepsze – lokaty czy konto oszczędnościowe?

Zanim zdecydujemy się na jeden ze sposobów oszczędzania musimy przeanalizować swoje plany na przyszłość. Jeżeli wiemy, że będziemy potrzebować pieniądze w najbliższym czasie (np. na naprawę samochodu czy remont mieszkania ) to lepszym rozwiązaniem będzie konto oszczędnościowe. Jeżeli zaś pieniądze nie będą nam ogóle potrzebne w najbliższym roku, to warto, aby pracowały na najlepszej lokacie bankowej. Zysk z lokaty jest bowiem wyższy niż z konta oszczędnościowego. Zatem w tym wypadku wybierzmy lokatę bankową, a jeśli zależy nam na wysokim zarobku – ulokujmy koncie na lokacie inwestycyjnej, gdzie pieniądze są inwestowane przez bank w instrumenty finansowe Giełdy Papierów Wartościowych. Obsługą finansową zajmują się doświadczeni profesjonaliści, dlatego też istnieje realna szansa na to, że na lokatach tego typu będzie można zarobić o wiele więcej niż w przypadku lokaty o tradycyjnej konstrukcji.

Jeśli dysponujmy spora gotówką, większą jej część możemy wpłacić na lokaty, a pozostałą ulokować na koncie oszczędnościowym. Dzięki temu będziemy mieli do nich stały dostęp, co może się przydać, gdy zaskoczą nas nagłe wypadki, np. poważna awaria samochodu.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *