Kleje termotopliwe znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Obecnie stosowane kleje są tak mocne, że często zastępują zgrzewy punktowe i nitowanie. W warunkach domowych nakłada się je za pomocą ręcznego pistoletu na klej w laskach, a w masowej produkcji stosuje się pistolet pneumatyczny. Czy takie łączenia są mocne?
Kleje stosowane w przemyśle. Pistolet pneumatyczny w masowej produkcji
Kleje na gorąco są powszechnie stosowane w przemyśle. Różnorodność dostępnych na rynku klejów o różnym zastosowaniu, pozwala dobrać odpowiednie spoiwo. Kleje hot melt są stosowane do przyklejania etykiet na butelki, montaż w budownictwie oraz w przemyśle motoryzacyjnym i elektronicznym. Dzięki swoim właściwościom tworzą tak mocne spoiny, że zastępuje się nimi mocne łączenie na przykład nity. Skleja się nimi metale zwłaszcza wtedy, gdy nie można zwiększać masy klejonych części. Często trzeba precyzyjnie połączyć małe powierzchnie, a wtedy przydaje się pistolet pneumatyczny, który pozwala precyzyjnie nałożyć klej. Połączenia są trwałe i niezawodne, nawet gdy stosuje się je do mocowania łopat wirnika w turbinach wiatrowych. Obecnie najczęściej używa się klejów wykonanych na bazie winyli. W związku z coraz bardziej restrykcyjnymi normami dotyczącymi ochrony środowiska, obecnie wiele klejów produkuje się z wykorzystywaniem odnawialnych źródeł surowców i uniezależnienie od produktów ropopochodnych ma znaczenie w poprawieniu bilansu emisji dwutlenku węgla.
Czym są kleje termotopliwe? Które kleje nakłada się pistoletem pneumatycznym?
Kleje termotopliwe to jednoskładnikowe kleje poliuretanowe, które utwardzane są za pomocą wilgoci zawartej w łączonych materiałach lub otoczeniu. Nakłada się je na gorąco, w temperaturze około 110˚C. Znajdują zastosowanie w przemyśle meblowym, gdyż gwarantują stabilność i trwałość. Do ich nakładania służą specjalne węże lub pistolet pneumatyczny. Najczęściej stosowane urządzenia są odpowiednie do pracy z dyszą. Klej w kartuszach doprowadza się za pomocą specjalnych węży. Pistolet jest bardzo dokładny i pozwala idealnie pokryć klejem nawet małe powierzchnie. Kleje na gorąco są nie tylko bezpieczne dla środowiska i zdrowia dla ludzi, ale i doskonale łączą klejone powierzchnie. Służą do przyklejania fornirów o dużej powierzchni oraz elastycznego i wytrzymałego wypełniania otworów po sękach.
Kleje termotopliwe w przemyśle stosuje się głównie do klejenia elementów mebli, ale świetnie nadają się także do łączenia elementów z metalu, nawet do stosunkowo dużych części. W zakładach przemysłowych do ich nakładania używa się pistoletów pneumatycznych.