Home » Finanse » Czy czytnik kart płatniczych jest rozwiązaniem dla niskiego utargu

Czy czytnik kart płatniczych jest rozwiązaniem dla niskiego utargu

Czy terminal płatniczy może być zachętą dla potencjalnego klienta? Czy może jest to zbędny wydatek, który nie spowoduje zwiększenia sprzedaży w sklepie? Czy warto się na niego decydować?

 

Czym jest terminal płatniczy

Terminal płatniczy, bardziej potocznie czytnik kart płatniczych to urządzenie POS pozwalające dokonać zapłaty za towar lub usługę. W dzisiejszych czasach spotykany jest w większości sklepów, również stoisk sezonowych. Jego konstrukcja umożliwia polaczenie się z bankiem klienta, który chce dokonać zapłaty.

W najprostszym podziale występują dwa rodzaje terminali płatniczych.

Pierwszy z nim to terminal stacjonarny, spotykany najczęściej w supermarketach. Może być on na stałe przytwierdzony do jednego miejsca, ale równie dobrze może być dość mobilny dzięki czytnikowi połączonemu przez kabel. Wymaga on stałego połączenia z siecią energetyczną oraz internetową.

Drugim rodzajem terminali płatniczych są terminale przenośne POS, inaczej mówiąc, mobilne czytniki kart płatniczych. Są one zasilane bateryjne, a z bankiem łączą się za pomocą sieci GPRS (w środku umieszczona jest karta SIM), albo WiFi. Są bardzo chętnie wykorzystywane w restauracjach, kawiarniach i wszędzie tam, gdzie obsługa podchodzi do klienta.

Na rynku istnieją także terminale mPOS, które są prostszą wersją terminali przenośnych. Pozbawione są wyświetlacza, a z bankiem komunikują się przy pomocy aplikacji zainstalowanej na smartfonie lub tablecie. Są one idealnym rozwiązaniem w miejscach bez stałego dostępu do Internetu, czyli np. na stoiskach sezonowych i w ośrodkach turystycznych.

Czytaj również  Do czego służy program płatnik? Sprawdź!

Jakie korzyści ma sprzedawca

Żyjemy w cyfrowym świecie, i niemal każdy posiada konto bankowe, na które otrzymuje wypłatę. Większość osób nie chce wypłacać wszystkich pieniędzy z konta, więc korzysta z kart płatniczych.

Sklep, który przyjmuje tylko gotówkę ryzykuje, że klient nie mając przy sobie pieniędzy zrezygnuje z zakupu. Równie prawdopodobny jest  to, że klient po prostu nie chce rozmieniać pieniędzy, więc decyduje się na płatność kartą.

Inwestycja w terminal płatniczy to także szansa na zwiększony zysk. Nie od dziś wiadomo, że łatwiej wydaje się pieniądz, którego się nie widzi. Gdy klient zamierza zapłacić kartą płatniczą, często w koszyku umieszcza więcej rzeczy, niż pierwotnie zamierzał kupić.

Posiadanie terminala płatniczego to także zwiększone bezpieczeństwo, ponieważ w sklepowej kasie znajduje się mniej gotówki, niż gdyby terminala płatniczego nie było. Wszystkie pieniądze za transakcje dokonane karta otrzymuje się w przeciągu kilku dni na konto. Oszczędza się tym samym także na konwoju pieniędzy.

Mobile Phone Payment Using NFC

Jakie są koszty terminala płatniczego

Terminali płatniczy otrzymuje się przeważnie w abonamencie. Nie ponosi się wtedy opłat za urządzenie, jednak podpisuje się terminową umowę z operatorem. Taki abonament może wynieść ok. 100 zł, jednak w zamian poza sprzętem otrzymuje się dedykowanego opiekuna oraz całodobowe wsparcie techniczne. Taką obsługę terminali płatniczych posiada Kolporter.

Czytaj również  Czy są programy ułatwiające prowadzenie księgowości?

Terminale mPOS można kupić bez podpisywania wiążącej umowy, jednak ponosi się wtedy cały koszt urządzenia.

W obu przypadkach obowiązuje prowizja interchange od każdej transakcji, która niezależnie od kwoty wynosi 0,2%


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *