Home » Bezpieczeństwo » Co zrobić, gdy karta została skradziona?

Co zrobić, gdy karta została skradziona?

 

Przez wieki ludzkość używała gotówki, aby dokonać zamiany na towary. Poza formą wymiany barterowej gotówka była na ziemi najdłużej, więc każdy zdążył się do niej dobrze przyzwyczaić. Potem przyszła kolej na nowsze rozwiązania w postaci kart płatniczych, które przyniosły ze sobą nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Pod warunkiem, że wiemy, co należy zrobić, gdy nam zaginie.

 

Co to jest karta płatnicza

Od 1894 roku, kiedy pierwsza karta płatnicza została wydana przez Hotel Credit Letter Company w USA jako sposób regulacji za pobyt zyskała taka popularność, że do dziś używa jej kilka milionów ludzi na całym świecie.

Karta płatnicza wyewoluowała w różne formy. Tak wiec dzisiaj możemy je podzielić na

  • Kartę płatniczą
  • Kartę debetową
  • Kartę kredytową
  • Kartę przedpłąconą
  • Kartę wirtualną
  • Kartę typu charge.

 

Na co uważać podczas zakupów?

Ludzie dążą do coraz większej wygody. Stąd tak popularna jest w Polsce karta z opcją zbliżeniową PayPass, który obsługuje większość terminali przenośnych oraz POS w Polsce. Wystarczy tylko przyłożyć kartę do terminala płatniczego, aby dokonać zapłaty za dany towar. Nie trzeba się męczyć z pinem (do 50 zł), ani szukać drobnych jak w przypadku gotówki.

Czytaj również  Dobry adwokat od spraw karnych – co go wyróżnia?

Theft credit card

I to właśnie limit powoduje największe zagrożenie w przypadku PayPass. Autoryzacja transakcji nie jest wymagana do 50 zł. Powyżej tej kwoty konieczne jest poświadczenie pinem. Jednak mało kto zwraca uwagę na to, że limit dotyczy jednej transakcji, a tych może być nawet kilkanaście w ciągu dnia!

Równie nieprzemyślanie jest kładzenie karty bezstykowej na terminalu. W tym czasie każdy może ją z łatwością ukraść. Pamiętaj, że w przypadku kart zbliżeniowych wystarczy przyłożyć ją na odległość kilku centymetrów. Kładzenie jej na terminalu nie jest konieczne.

Nie podawaj do ręki sprzedawcy swojej karty płatniczej. Łamiesz w ten sposób regulamin banku, który mówi wyraźnie, że nikt nie może trzymać karty płatniczej poza jej prawowitym posiadaczem.

 

Jak się zabezpieczać?

Ze względu na to, że banki wymuszają posiadanie kart zbliżeniowych poprzez nie wydawanie ich alternatyw bez modułu RRFID, najlepiej zabezpieczyć się przed nieautoryzowanym użyciem zawczasu.

Najlepiej całkowicie wyłączyć usługę PayPass. O tym jak to zrobić dowiesz się w swoim banku. Jeżeli jednak chcesz korzystać z płatności zbliżeniowych, załóż drugie konto i zamów do niej taką kartę. Idąc na zakupy przelewaj na niego tylko określoną kwotę, której aktualnie potrzebujesz, np. 200 zł. W przypadku nieautoryzowanej transakcji, zniknie ci tylko część środków, gdyż reszta pieniędzy będzie bezpieczna na innym koncie.

Czytaj również  Dobry adwokat od spraw karnych – co go wyróżnia?

Możesz też ustawić dzienny limit transakcji dla danej karty, np. 300 zł dziennie. Jeżeli suma transakcji będzie większa niż limit, zostanie on odrzucona przez bank.

Pamiętaj też o ubezpieczeniu karty. Będziesz miał szansę, że odzyskasz chociaż cześć swoich pieniędzy.

Co robić, gdy zaginęła ci karta?

Od razu gdy się spostrzeżesz, że nie posiadasz w portfelu swojej karty w płatniczej, zadzwoń na kartolinię swojej karty. Numer telefonu jest zapisany na niej. Pamiętaj, że nie jest to numer telefonu do twojego banku ale do operatora twojej karty, np. Visa albo MasterCard. Zapisz go więc, aby nie tracić czasu na jego poszukiwanie. Konsultant zablokuje zagubioną kartę w twoim imieniu i zamówi nową, która zostanie wysłana na twój adres korespondencyjny.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *