Home » Transport » Co wpływa na cenę przesyłki kurierem?

Co wpływa na cenę przesyłki kurierem?

Usługi kurierskie cieszą się w Polsce coraz większą popularnością. Jednak osoby, które po raz pierwszy chcą zamówić kuriera, przeglądając po raz pierwszy kurier DHL cennik mogą czuć się nieco zagubione. Cenniki zawierają bowiem całe tabele cenowe, wzory obliczania opłat i listę usług dodatkowych. Jednak w praktyce nie jest to tak bardzo skomplikowane. Co więc wpływa na cenę przesyłki kurierem?

Usługa

Kurier DHL cennik zawiera różne rodzaje usług. Na ogół różnią się one terminem doręczenia. Oczywiście, im przesyłka wcześniej ma dotrzeć do adresata, tym droższa będzie dana usługa. Jeśli czas nie gra większej roli, najlepszym rozwiązaniem są usługi standardowe. W takiej sytuacji czas dostarczenia przesyłki krajowej wynosi średnio 1-2 dni robocze. Jednak nie jest to termin gwarantowany. Aby paczka dotarła pod wskazany adres w przed określoną godziną, trzeba zdecydować się na nieco droższe usługi terminowe. Przewoźnicy najczęściej oferują dostawą do godziny 9 lub 12.

Wymiary i waga

Kurier DHL cennik uwzględnia również wagę i wymiary przesyłek. Im cięższa będzie paczka, tym więcej będzie kosztować usługa. W cenniku na ogół podawane są ceny dla każdego kilograma, a więc paczka o wadze 2,2 kg traktowana będzie jako ta ważąca 3 kg. W przypadku przesyłek dużych i lekkich, zwanych niekiedy gabarytowymi znaczenie mają również wymiary paczki. Za taką przesyłkę trzeba zapłacić nieco więcej, gdyż bez tego kurier ponosiłby straty. Większe firmy kurierskie stosują w takiej sytuacji tzw. wagę gabarytową, która obliczana jest na podstawie wymiarów paczki.

Czytaj również  Co oznaczają usługi wartości dodanej?

Miejsce dostarczenia

Oczywiście na całkowity koszt usługi kurierskiej wpływa także miejsce jej dostarczenia. Kurier DHL cennik nie różnicuje najczęściej wysyłek na terenie kraju. Wybrane firmy mogą jednak pobierać wyższą opłatę w przypadku tzw. strefy rozszerzonej. Tak jest m.in. podczas realizacji usługi z doręczeniem tego samego dnia. Strefa rozszerzona to nic innego jak miejsce odległe od miejsca nadania lub miejsce trudno dostępne np. położone wysoko w górach.

Jednak miejsce przeznaczenia odgrywa o wiele większą rolę w przypadku przesyłek międzynarodowych. Z oczywistych względów dostarczenie paczki do Niemiec będzie drogie niż jej transport do USA. Wiele firm kurierskich grupuje poszczególne kraje w strefy i na tej podstawie tworzy kurier DHL cennik usług międzynarodowych.

Opakowanie

Przesyłki na ogół pakowane są w pudełka kartonowe. Jeśli tak się z jakichś względów nie może stać, niektóre firmy doliczają dodatkową opłatę za tzw. przesyłkę niestandardową. Cenę całej usługi zwiększa ponadto konieczność ręcznego sortowania paczki, co ma miejsce w przypadku przesyłek zapakowanych w folię czy worek. Ponadto wybrani kurierzy opłaty dodatkowe pobierają za oznakowanie paczki nalepkami ostrzegawczymi.

Usługi dodatkowe

Klasyczna obsługa kurierska obejmuje dostarczenie paczki do adresata w ciągu 2-3 dni roboczych. Jednak w ofercie firm kurierskich znajduje się szeroka gama usług dodatkowych, które są oczywiście dodatkowo płatne. Najpopularniejsze z nich to ubezpieczenie przesyłki i przesyłka za pobraniem.

Czytaj również  Na czym polega logistyka b2c?

Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *