Usługi wartości dodanej stanowią różnego rodzaju czynności dokonywane na towarze przez operatora logistycznego, który świadczy te usługi na rzecz swojego klienta, którym jest właściciel towaru. Zależnie od sektora gospodarki w który zaangażowany jest usługodawca, tym klientem może być firma produkcyjna lub handlowa.
Można stwierdzić, że usługi wartości dodanej są konsekwencją nowoczesnych metod działania operatora logistycznego, który przejmuje w pełni zarządzanie strumieniem dostaw towarów. Dzięki takiej formule obsługi, klient firmy logistycznej eliminuje ze swoich struktur komórki odpowiedzialne za łańcuch dostaw i skupia się na głównych czynnościach stanowiących istotę jego aktywności, czyli na produkcji lub handlu. Natomiast wszystkie etapy procesu logistycznego realizuje i kontroluje, wyspecjalizowana w tych działaniach i zatrudniająca profesjonalną kadrę, firma usługowa.
Operator logistyczny, działając na zlecenie klienta, wykonuje transport towarów od dostawcy, organizuje odprawę celną, jeśli jest taka potrzeba, i dowozi towar do magazynu. Zazwyczaj w magazynie właśnie, należącym bądź do klienta, bądź do firmy logistycznej, wykonywane są różnorodne operacje składające się na usługi wartości dodanej.
Najczęściej są to usługi przepakowywania towarów, czasami zwane co-packingiem. Jak wiele, kluczowych często dla końcowego odbiorcy towaru, czynności składa się na taki proces, można zilustrować prostym przykładem.
Do magazynu przywiezione zostały towary od zagranicznego dostawcy. Produkty są w opakowaniach zbiorczych opisanych w języku producenta. Aby towar wprowadzić na lokalny rynek, należy go przepakować do mniejszych kartonów, a każdą sztukę okleić nową etykietą. Ponieważ część z tych towarów będzie sprzedawana w okazjonalnych promocjach, należy je pogrupować w zestawy promocyjne, które muszą być inaczej niż pozostałe ometkowane. Jeszcze inna partia towaru przeznaczona została do sprzedaży internetowej. Te produkty będą wysyłane na indywidualne adresy klientów wraz z pojawianiem się kolejnych zamówień. Przed wysyłką jednak muszą być szczególnie estetycznie zapakowane i zaopatrzone w ulotki reklamowe.
Trudno zaprzeczyć, że skala zaangażowania, ale również odpowiedzialności, operatora logistycznego są tutaj niebagatelne. A tworząc usługi wartości dodanej można spotkać się z wieloma innymi, trudnymi czasami do przewidzenia, zadaniami. Może to być bierne magazynowanie do czasu znalezienia przez klienta nabywcy zakupionych towarów, może być paletyzowanie towarów lub sprawdzanie ich właściwości fizyko-chemicznych.
Nowoczesna firma logistyczna w swojej ofercie posiada często produkcję insertów reklamowych dla branży kosmetycznej. Wymaga już nie tylko profesjonalnej kadry, lecz również infrastruktury i zaplecza spełniającego wysokie standardy higieniczne.
Zarówno rosnące zapotrzebowanie zgłaszane przez klientów, jak i obserwowane trendy gospodarcze, świadczą bezsprzecznie, że usługi wartości dodanej będą jeszcze długo na fali wzrostowej.