Home » Edukacja » Co na ząbkowanie u dzieci?

Co na ząbkowanie u dzieci?

Czas ząbkowania to bardzo trudny czas dla większości rodziców i dzieci. Oznacza przeważnie nieprzespane noce, nieustający płacz i marudzenie maluszka, niechęć do jedzenia i zabawy. Rolą rodziców jest spróbować złagodzić ból towarzyszący wyrzynaniu się pierwszych ząbków. Bardzo pomocne będą tu żele na ząbkowanie.

Jak poznać, że dziecko ząbkuje?

Istnieje kilka typowych objawów, które świadczą o tym, że dziecku wyrzynają się pierwsze ząbki. Są to przede wszystkim rozpulchnione i zaczerwienione dziąsła, obfite ślinienie się, wkładanie do buzi rączek oraz różnych przedmiotów. Dziecko jest bardzo rozdrażnione, ma problemy ze snem, nie wykazuje żadnej ochoty do zabawy, często płacze. Przeważnie maluszki mają gorączkę, a u niektórych pojawić się może biegunka.

Żele na ząbkowanie – co to jest?

Żele te to preparaty, które mają za zadanie złagodzić ból w trakcie ząbkowania. Te najskuteczniejsze zawierają w swoim składzie substancję, która łagodzić będzie podrażnione dziąsła oraz środki przeciwbólowe, które niwelować będą także stany zapalne.

Co wchodzi w skład żeli na ząbkowanie?

Najważniejszym składnikiem żeli jest lidokaina. Jest to substancja, która miejscowo znieczula, ma szybkie, ale niestety krótkie działanie.
W skład tych preparatów wchodzą także wyciągi z roślin oraz ziół, takich jak szałwia, rumianek, tymianek, a także szkarłatka. Mają one działanie przeciwbólowe, łagodzące, uspokajające oraz zapalne.
Żele na ząbkowanie są lekiem i jako takie powinny być stosowane rozsądnie, tak aby nie przedawkować. Zbyt częste smarowanie dziąseł żelami może spowodować problemy z oddychaniem, przełykaniem, a także naruszyć układ nerwowy lub uszkodzić serce.

Czytaj również  Czy po trzydziestce warto iść na studia?

Żele na ząbkowanie – jak stosować i kiedy?

Preparaty te można stosować już od pierwszych momentów, kiedy zaobserwuje się pierwsze objawy wskazujące na to, że rozpoczął się okres ząbkowania. Żele stosuje się miejscowo, bezpośrednio na zaczerwienione i opuchnięte dziąsło. Zaczyna działać natychmiast.
Żele najlepiej nałożyć czystym palcem, w ilości nieprzekraczającej tej, którą zaleca ulotka.
Żele na ząbkowanie stosuje się bez względu na wiek dziecka, przez cały okres ząbkowania.

Czym kierować się przy wyborze odpowiedniego żelu na ząbkowanie?

Obecnie w sprzedaży dostępnych jest wiele różnych preparatów, które pomagają uśmierzyć ból towarzyszący wyrzynaniu się ząbków. Różnią się one między sobą nie tylko ceną i opakowaniem, ale również składem. Rodzice najchętniej wybierają takie żele, które wykorzystać można również przy zapaleniu dziąseł, albo podczas wychodzenia zębów mądrości. Oprócz lidokainy mają one w swoim składzie tymianek, dziki rumianek. Preparaty te mogą być stosowane bezpiecznie nie częściej niż trzy razy na dobę, a rozprowadza sieje za pomocą patyczka lub wacika, miejscowo. Niektóre żele na ząbkowanie mają w swoim składzie, oprócz lidokainy, również chlorek cetylopirydynowy, który ma również działanie antyseptyczne.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *