Home » Biuro » 4 cechy dobrego krzesła biurowego. Sprawdź nasz poradnik

4 cechy dobrego krzesła biurowego. Sprawdź nasz poradnik

Wprawdzie praca fizyczna najczęściej wywołuje różnego rodzaju dolegliwości bólowe, ale i ta siedząca może przyczynić się do pojawienia się chorób układu krążenia, kręgosłupa itd. Negatywne skutki długotrwałego przebywania w nieprawidłowej pozycji mogą być bardzo bolesne. Jak wybrać krzesła biurowe, by były jak najlepsze dla kręgosłupów pracowników?

Czym się kierować, kupując krzesła biurowe?

W każdym biurze są przynajmniej dwa rodzaje krzeseł – jedno używane są podczas spotkań czy konferencji, a drugie dostawiane są do biurek. W przypadku wyboru krzeseł do sali konferencyjnej nie mamy dużego problemu. Takie meble musza być estetycznie i ładnie wykonane, by nie szpeciły wyglądu biura. Zazwyczaj nie siedzi się na nich zbyt długo, więc wystarczy kupić proste i estetyczne krzesła biurowe – nie musimy się martwić o podpórki itd. Ważne, by były wygodne. Najlepiej kupić takie, które można układać jedne na drugim, co pozwoli na oszczędzenie miejsca. Przy stole ustawiamy kilka krzeseł, a gdy planujemy duże spotkanie można dostawić dodatkowy stół i schowane w magazynie siedzenia. Nieco inaczej jest w przypadku foteli dostawianych do biurek pracowników – każda osoba powinna mieć swoje krzesło odpowiednio dopasowane do jego ciała.

Jak wybierać krzesła biurowe do biurek pracowników?

Czytaj również  Jakie są popularne formy zatrudnienia?

Biurkowe krzesła biurowe muszą być dobrane do danej osoby, jej wzrostu i sylwetki. Zwróćmy uwagę również na ich budowę, by plecy miały należyte oparcie. Dobry fotel powinien mieć odpowiednio wyprofilowane siedzisko i oparcie oraz regulowaną wysokość. Bardzo ważne jest siedzisko fotela, na którym będziemy siedzieć wiele godzin. Siedzisko powinno szybko i łatwo dopasowywać się do naszej sylwetki i rodzaju wykonywanej przez nas pracy. Innego podparcia potrzebuje sekretarka, a innego architekt, który często się podnosi i wstaje. Najlepsze są krzesła biurowe z regulacją wysokości i podłokietnikami. Wyposażenie fotela w jezdną podstawę pozwala na sprawną i bezpieczną zmianę położenia krzesła względem stanowiska komputerowego – będziemy mogli swobodnie się przesuwać, by np. otworzyć szufladę. Podstawa powinna być pięcioramienna, co sprawi, że fotel będzie stabilny. Krzesła biurowe przeznaczone do pracy przy komputerze powinny mieć możliwość regulacji wysokości. Pozwala to na dostosowanie wysokości siedziska względem powierzchni biurka oraz prawidłowe ułożenie stóp na podłodze. Przeciętnie regulacja wysokości fotela powinna mieścić się w przedziale 40-50 cm od podłoża. W fotelach obrotowych bardzo ważne jest anatomiczne oparcie, które służy odciążeniu mięśni utrzymujących postawę oraz pozwala na zachowanie anatomicznych krzywizn kręgosłupa. Źle dobrane będzie powodowało pogłębianie lub spłycenie krzywizn kręgosłupa. Oparcie powinno być regulowane w zakresie 5 stopni do przodu i 30 do tyłu. Optymalne oparcie powinno być odchylone do tyłu o ok. 10-15 stopni.

Czytaj również  Zorganizowana polityka firmy, pozwoli zaoszczędzić czas i pieniądze

Wybierzmy najlepszej jakości krzesła biurowe, by zapewnić sobie dobry komfort pracy, a kręgosłupowi właściwe podparcie. Siedziska konferencyjne również powinny być wygodne i estetyczne.


Leave a comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *